PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Lapkričio 10 d. 09:47

Ekspertai: kaukės nesukelia nei deguonies trūkumo, nei neurologinių pažeidimų vaikams

Vilnius

Medicinos ekspertė matuoja medicininių kaukių pralaidumą deguoniui @ Youtube

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


153577

COVID-19 per mažiau nei metus nusinešė jau per 1,1 mln. žmonių gyvybių visame pasaulyje. Nepaisant duomenų, rodančių, kad kaukės lėtina viruso plitimą, visuomenėje vis dar gausu jų verte abejojančių skeptikų.

Vieni jų teigia, kad medicininės kaukės sukelia deguonies trūkumą smegenims. Socialiniuose tinkluose išplatintas neorologės Margaretos Griesz-Brisson vaizdo įrašas, kurį „YouTube“ pašalino iš savo platformos, skelbia, jog kaukės taip pat gali sukelti neurologinius pažeidimus, ypač vaikams.

„Mūsų iškvėpto oro pakartotinis įkvėpimas, be jokios abejonės, sukelia deguonies trūkumą ir anglies dvideginio perteklių. Mes žinome, kad žmogaus smegenys yra labai jautrios deguonies trūkumui. Yra nervinių ląstelių, pavyzdžiui, smegenų hipokampe, kurios be deguonies negali būti ilgiau nei tris minutes – jos neišgyvena“, – skelbiama viename „Facebook“ įraše, kuriuo dalijamasi kartu su minėta videožinute.

Medikai neigia, kad kaukės pavojingos

Medicinos ekspertai ginčija teiginius, kad kaukės iki pavojingo lygio sumažina gaunamo deguonies kiekį.

„Nors kaukės gali blokuoti tokias daleles kaip lašeliai, kuriame gali būti koronaviruso, jos neblokuoja tokių dujų kaip deguonis ir anglies dvideginis, – sako Virdžinijos technikos universiteto civilinės ir aplinkos inžinerijos profesorė bei oro lašeliniu būdu plintančių ligų ekspertė Linsey Marr. – Neseniai atliktas tyrimas žmonių, dėvinčių medicinines kaukes, neparodė jokių reikšmingų pokyčių jų iškvepiamo oro anglies dvideginio lygiuose ar deguonies lygyje jų kraujyje, palyginus su žmonėmis be medicininės kaukės.“

Jonathanas Parsonsas, Ohajo valstijos universiteto Wexnerio medicinos centro pulmonologas ir Astmos centro direktorius, taip pat įvertino skeptikų teiginius.

„Laimei, skundų lavina taip pat paskatino ir labai efektyvias demonstracijas, kuriose medicinos profesionalai matuoja savo puikius deguonies lygius bandydami skirtingas kaukes – kartais po kelias kaukes vienu metu, – rašo jis. – Daugybei profesijų reikalingas reguliarus kaukių dėvėjimas, ir jas dėvintys žmonės dėl to nenukenčia.“

Kalifornijos-San Diego universiteto sveikatos departamentas savo „YouTube“ paskyroje įkėlė vaizdo įrašą, kuriame darbuotoja dėvi keturias kaukes vienu metu, o jos deguonies lygis išlieka 98 proc. matuojant specialiu prietaisu. Dėvint šešias kaukes, jos deguonies lygis kraujyje nukrenta iki 97 proc. Normalus deguonies lygis kraujyje yra 95-100 proc., teigia ekspertai.

Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja viešumoje nešioti kaukes visiems asmenims nuo 2 metų amžiaus.

Nicole Iovine, Floridos universiteto infekcinių ligų ekspertė ir epidemiologė, teigia, kad rekomendacija kaukių nedėvėti jaunesniems nei dviejų metų amžiaus vaikams nėra susijusi su deguonies trūkumu.

„Viena iš priežasčių yra ta, kad jie tiesiog negali jų dėvėti efektyviai, – sako ji. – Jie nuolat liečia savo veidus. Mes taip pat neturime didelio pasirinkimo kaukių, kurios tiktų dvimečiams.“

Kaukes dėvėti yra saugu vyresnio amžiaus vaikams. Jos neturi įtakos vaiko gebėjimui susikaupti ar mokytis mokykloje, teigia Amerikos pediatrijos akademija: „Didžioji dauguma vyresnių nei 2 metų amžiaus vaikų gali saugiai dėvėti medžiagines veidą dengiančias kaukes ilgą laiko tarpą, ar tai būtų mokykloje, ar darželyje, įskaitant vaikus su įvairiais sveikatos sutrikimais.“

COVID-19 gali sukelti neurologinius pažeidimus, o ne kaukės

Ekspertai neigia ir tvirtinimus, kad kaukių dėvėjimas gali sukelti neurologinius pažeidimus suaugusiems ir vaikams.

„Tam, kad pasireikštų neurologiniai sutrikimai, turėtų būti didelis deguonies trūkumas, – sako N.Iovine. – Tam nėra absoliučiai jokių įrodymų.“

Tačiau tyrimai susiejo patį koronavirusą su neurologinėmis problemomis, tokiomis kaip atminties sutrikimai, insultas ir traukuliai. Šį mėnesį Niujorko universiteto Grossmano medicinos mokyklos mokslininkų publikuotas tyrimas atskleidė, jog septintadalis COVID-19 pacientų patyrė šias problemas.

„COVID-19 sukeliamos neurologinės komplikacijos iš esmės yra antrinis sunkios respiratorinės ligos ir ilgalaikio žemo deguonies lygio organizme efektas“, – teigia dr. Jennifer Frontera, Niujorko universiteto neurologijos departamento profesorė.

N. Iovine savo ruožtu teigia, kad būtent tie žmonės, kurie nedėvi apsauginių kaukių, yra didesnėje rizikoje patirti šiuos simptomus.

„Teiginiai apie kaukių dėvėjimą yra visiškai priešingi tiesai, – sako ji. – Nenešiodami kaukės turite didesnį šansą susirgti.“

Parengta pagal „Usa Today“