PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Liepos 10 d. 12:23

Ekonomistas tikisi, kad importo rodikliai iki rudens paaugs: žmonės vasarą nusiteikę išleisti daugiau pinigų

Vilnius

„SME Finance“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


138041

„SME Finance“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas mano, kad dviženklio importo sumažėjimo šiemet buvo galima tikėtis, tačiau prognozuoja, kad iki rudens importo rodikliai gali šiek tiek atsigauti.

„Matėme kovą-balandį vartojimo sumažėjimą. Nepaisant to, kad gegužę 3 proc. vartojimas išaugo, bet jis augo ne visuose ne pirmo būtinumo segmentuose. Automatiškai kažkiek ekonominė aplinka keitėsi, ji sumažino vartojimo poreikį, atitinkamai sumažėjo ir importo apimtys“, – Eltai sakė A. Izgorodinas.

Anot jo, pagrindinis aspektas, nulėmęs tokius rodiklius, – investicinių prekių importo mažėjimas.

„Jis siejamas labiausiai su pramone ir transportu. Yra labai didelis neapibrėžtumas, tai dalis įmonių, gamintojų ir eksportuotojų tiesiog laikinai neinvestuoja į plėtrą. Paprasta statistika – mūsų pramonė šiuo metu išnaudoja apie 67 proc. visų pajėgumų, kas yra mažai. Tai reiškia, kad neigiamai nukritus paklausai, atitinkamai įmonės neinvestuoja į plėtrą“, – kalbėjo ekonomistas.

„Nemanau, kad įmonės iki rudens fundamentaliai pradės investuoti į verslo plėtrą, nes mato tam tikrą neapibrėžtumą“, – pridūrė jis.

Iš priežasčių A. Izgorodinas taip pat išskyrė ir laikinus logistikos sutrikimus.

„Pasaulio ekonomika nėra visai atsigavusi nuo pandemijos šoko. Logistikos grandinė yra šiek tiek apribota. Kai kurių prekių importas gali būti sutrikęs“, – svarstė ekonomistas.

Vis dėlto, jo manymu, iki rudens importas gali šoktelėti į viršų.

„Lietuvoje pradėjo augti vartojimas. Matosi, kad žmonės vasarą nusiteikę daugiau pinigų išleisti, o tai reiškia, kad padidės importo poreikis. Šiek tiek atsigauna Lietuvos pramonės lūkesčiai, nes atsigauna ES pramonės lūkesčiai“, – Eltai teigė A. Izgorodinas.

Anot ekonomisto, dviženklio importo smukimo šiemet buvo galima tikėtis.

Statistikos departamento duomenimis, sausį-gegužę, palyginti su pernai tuo pačiu laikotarpiu, eksportas sumažėjo 8,7 proc., importas – 15,1 proc.

ELTA