PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Nuomonė2023 m. Vasario 6 d. 08:01

Ekonomistas A. Izgorodinas: artimiausiu metu degalų kaina kils, bet ne dėl sankcijų poveikio

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Ignas DobrovolskasŠaltinis: ELTA


258397

Sekmadienį įsigaliojusios naujos Europos Sąjungos (ES) sankcijos Rusijai, uždraudusios tanklaiviais importuoti rusiškus naftos produktus mažai paveiks naftos kainas, tvirtina ekonomistas Aleksandras Izgorodinas. Tačiau, jo manymu, dyzelino ir degalų kaina artimiausiu metu kils, tik tą lems kiti veiksniai.

„Manau, kad mažai (naftos kainas gali paveikti prasidėjęs rusiškos naftos embargas – ELTA). Rinka žinojo apie ateinančias sankcijas prieš kelis mėnesius ir sankcijų poveikis į dyzelino, naftos kainą buvo seniai įskaičiuotas ir ši diena visiškai nieko nepakeis. Manau, kad artimiausiu metu tiek dyzelino, tiek degalų kaina artimiausiu metu kils, bet ne dėl sankcijų poveikio, o dėl kitų aspektų“, – pirmadienį LRT radijui teigė A. Izgorodinas.

Analitikas pažymi, kad degalų kainų augimas lems tai, jog JAV centrinis bankas kovo mėnesį turėtų pasiekti palūkanų piką ir jų nebekelti bei Kinijos vartojimo spartus grįžimas į augimo teritoriją.

„JAV centrinis bankas kovo mėnesį tikriausiai pasieks palūkanų piką, t.y. nuo kovo mėnesio nebekels palūkanų. Tai bus labai svarbus ženklas rinkoms, kad žaliavų kaina gali didėti. Kitas labai svarbus aspektas yra Kinijos ekonomika, nes mes jau sausio mėnesį gauname Kinijos verslo lūkesčių apklausos rezultatus, kurie rodo, kad Kinijos vartojimas labai sparčiai grįžta į augimo teritoriją. Šie du aspektai tikriausiai pakels dyzelino ir degalų kainas, bet europinės sankcijos degalams jau yra seniai įskaičiuotos į naftos ir dyzelino kainą“, – sakė ekonomistas.

A. Izgorodinas aiškina, kad artimiausiu metu variantų iš kur importuoti dyzeliną bus nemažai, dėl to, kad dyzelino poreikis Europai šią žiemą pasirodė esąs mažesnis, negu prognozuota. Tarp galimų alternatyvų rusiškai naftai, ekonomistas mini Saudo Arabiją.

„Manau, kad artimiausiu metu tų variantų bus nemažai (iš kur būtų galima importuoti dyzeliną – ELTA). Pasaulio ekonomika po truputį stoja, tokio dyzelino poreikio, kokio visi tikėjosi, nėra, iš dalies ir dėl oro sąlygų, kadangi buvo nemažai klausimų, ar Europos įmonės, savivaldybės rudenį, žiemą, pereis prie šildymo dyzeliniu kuru. To perėjimo praktiškai nebuvo, kadangi žiema buvo šilta“, – tikino analitikas.

„Tad manau, kad alternatyvų tikrai yra, ta pati Saudo Arabija galėtų būti viena iš alternatyvų, nes šiuo metu pasaulio ekonomika eliminuojant Kiniją lėtėja ir rinka, iš dalies, gali būti netgi pirkėjo pusėje“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad pagal sekmadienį įsigaliojusį embargą, ES draudžia rusiško dyzelino, benzino ir reaktyvinio kuro importą. Šiuo sprendimu blokas išplėtė pernai gruodį įvestą embargą jūra gabenamai Rusijos naftai.

Praeitų metų gegužės pabaigoje 27 ES valstybės narės pasiekė kompromisą dėl šešto sankcijų paketo Rusijai. Susitarime, pasiektame Briuselio aukščiausiojo lygio susitikime, buvo nuspręsta Rusijos naftai, importuojamai į bloką sausumos keliais, taikyti išimtis.

Naftai, importuojamai milžinišku sovietinių laikų naftotiekiu „Družba“, jungiančiu Rusiją su keliomis Rytų ir Vidurio Europos šalimis, kol kas sankcijos netaikomos, pridūrė ji.

Bendrame 27 ES valstybių narių pareiškime nutarta „kuo greičiau“ sugrįžti prie išimčių Rusijos naftos importui naftotiekiu „Družba“, tačiau tikslus terminas liko nenurodytas.

Siekdamos užsitikrinti Vengrijos palaikymą, kitos ES šalys ne tik sutiko netaikyti draudimo naftotiekiu tiekiamai naftai, bet ir pažadėjo imtis „skubių priemonių“, kad būtų užtikrintas naftos tiekimo Vengrijai saugumas tuo atveju, jei būtų pažeistas per karo draskomą Ukrainą einantis naftotiekis.

Taip pat praeitų metų pabaigoje ES prisijungė prie Didžiojo septyneto (G7) grupės šalių ir įvedė 60 JAV dolerių kainų lubas rusiškai naftai.