PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Sausio 28 d. 11:13

Eišiškėse paminėtas Sausio sukilimas

Šalčininkai

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

EtapliusŠaltinis: Šalčininkų rajono savivaldybė


341328

Sausio sukilimas – tai vienas tragiškiausių, o taip pat ir didvyriškas bendros Lenkijos ir Lietuvos istorijos etapas.

Jis primena mums apie nepalaužiamą kovą už laisvę, nepriklausomybę ir orumą. Sekmadienį, sausio 26 dieną, Eišiškėse, kur žemė iki šiol saugo dramatiškų įvykių atminimą, surengtas 1863–1864 m. tautinio sukilimo pradžios 162-ųjų metinių minėjimas.

Į renginį atvyko garbingi svečiai: Šalčininkų rajono vicemeras Valdemar Sliževski, Lenkijos Respublikos ambasados Generalinis Konsulas Dariusz Wiśniewski, Lenkijos Respublikos vicekonsulė Jolanta Wiśnioch.

Minėjimas prasidėjo šv. mišiomis vietos bažnyčioje. Tikintieji meldėsi už sukilėlių sielas ir už Tėvynę. Sakydamas pamokslą kun. Viktor Bogdevič priminė sukilimo dalyvių didvyriškumą, jų nepalaužiamą kovą dėl laisvės ir pasišventimą, kuris amžiams įrašytas į lenkų ir lietuvių tautų istoriją.

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

Po mišių minėjimo dalyviai rinkosi prie paminklo, skirto1863–1864 metų sukilimo dalyviams. Jis buvo įrengtas 2014 metais.

1863 m. šioje vietoje Eišiškių parapijos vikaras Juzef Horbačevski pirmasis Lydos apskrityje paskelbė Laikinosios nacionalinės vyriausybės Manifestą. Čia būriavosi Liudviko Narbuto (Teodoro Narbuto sūnus) vadovaujami sukilėliai. Paminklas simbolizuoja bendrą ir garsią Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės 400 metų istoriją. Kiekvieną šimtmetį liudija paminklo grindjuostė, o dvi šiuolaikines valstybes – du obeliskai, kuriuos puošia valstybiniai herbai – Erelis ir Vytis. Obeliskus jungia varpas, kurio skambesys turi priminti dabartinei ir ateities kartoms apie Sausio sukilimo didvyrius, garsią praeitį ir bendrą istoriją, o taip pat kviesti dirbti ateities labui.

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

Prie paminklo padėtos gėlės ir uždegtos žvakės, kaip atminimo ir padėkos simbolis žuvusiems kovoje už laisvę. Minėjimo metu pasisakė renginio organizatoriai ir svečiai, pabrėždami didvyrių ir istorijos atminimo puoselėjimą.

„Sausio sukilimas turi daugialypį charakterį. Tai momentas, kai mūsų tautos įrodė, kad tokios vertybės kaip laisvė, teisingumas ir abipusė pagarba yra ir bus mūsų žmonių orientyrai. Kiekvienais metais renkamės į bendruomenės susitikimus, kad sustiprintume savo dvasią, turėtume tvirtą tikėjimą, mūsų bendruomenę vienija pagarba ir solidarumas. Ačiū, kad esate čia. Tai iškalbinga patriotizmo išraiška, kuri yra mūsų tapatybės kodo dalis. Esame atsakingi už save, jaučiame atsakomybę tiems, kurie buvo prieš mus, ir ateities kartai. Tikiuosi, kad kiekvienais metais Sausio sukilimo iškilmės sukels neblėstantį tikėjimą, kad būsime kartu visų iššūkių akivaizdoje“, – teigė vicemeras Valdemar Sliževski, pabrėždamas, jog tokių istorinių įvykių atminimo puoselėjimas yra esminis formuojant ateities kartų tautinę tapatybę.

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

Lenkijos Respublikos generalinis konsulas Lietuvoje Dariusz Wiśniewski kalbėjo apie pareigą prisiminti prieš mus buvusius ir dirbusius bendruomenės labui tautiečius ir pagerbti tuos, kurie atidavė gyvybę už savo šalį.

„Sausio sukilimas mūsų istorijoje užima ypatingą vietą. Tai kovingiausias, ilgiausiai trukęs tautinio ir socialinio išsivadavimo sąjūdis Rusijos imperijoje XIX amžiuje. Tiems žmonėms visi mes esame skolingi atminimą. Tačiau, kaip sąmoningi Lietuvos ir Lenkijos piliečiai, esame įpareigoti daryti išvadas iš praeitų metų ir amžių įvykių – visada būti kartu, kurti vienybę, būti pasiruošusiems ginti savo tapatybę, pilietinį sąmoningumą, Tėvynę. Tai labai aktualu šiandien“, – sakė konsulas Dariusz Wisnieniewski.

Šalčininkų rajono savivaldybės nuotr.

Iškilminga minėjimo dalis – patriotinė koncertinė programa. Ją Eišiškių laisvalaikio ir verslo centro salėje susirinkusiai publikai pristatė dainų ir šokių ansamblis „Wilenka“, pakvietęs klausytis patriotinių eilėraščių ir dainų, o taip pat žiūrėti istorinę inscenizaciją. Vaidinimą „Powróćmy jak za dawnych lat” publika priėmė entuziastingai ir kartu su atlikėjais dainavo keletą patriotinių dainų.

Iškilmės Eišiškėse buvo ne tik duoklė Sausio sukilimo didvyriams, bet ir priminimas apie tautinės vienybės ir pagarbos bendrai istorijai svarbą. Bendra malda, apmąstymai ir patriotiniai įvykiai tapo liudijimu, kad daugiau nei pusantro šimtmečio didvyrių atmintis išlieka gyva ir toliau įkvepia ateities kartas rūpintis laisve ir tautos vertybėmis.


Foto galerija:


#ŠALČININKAI#SUKILIMAS#EIŠIŠKĖS#MINĖJIMAS#TĖVYNĖ