Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Alytaus GidasŠaltinis: Etaplius.lt
„Labai gaila, bet mūsų šiemetinė eglė yra kopija. Prašau pasiaiškinti, kur pinigai nuėjo už eglę“, - tokiu prašymu į Alytausgidas.lt kreipėsi mūsų skaitytojas Marius.
Aiškinantis skaitytojo informaciją, mūsų portalui, kartu su visais gruodžio 1-ąją besidžiaugusiam Rotušės aikštėje įžiebta eglute, deja, teko imtis Grinčo darbo. Aišku tapo viena, kad alytiškių šventinio laikotarpio pradžia apkarto, o to kaltininkė ... Kalėdų eglė.
Pasirodo, gruodžio 1-ąją Rotušės aikštėje įžiebta Alytaus žaliaskarė taip pačiai aprėdyta suspindo ir 2016-ųjų gruodžio 2-ąją Plungėje.
„Alytaus eglutė stebėtinai panaši į Plungės 2016-ųjų“, - pastebėjo ir Valerijus Vencius, pridūręs nemanantis, kad „6-ojo pagal dydį miesto Lietuvoje eglės puošimo sutartyje yra punktas, jog tinka poros metų senumo N miesto eglės kopija naudojant tuos pačius išsikraipusius ir atmestinai perdažytus „angelų“ sparnus“ ir viešai pasiteiravęs, „ar Alytus tapo „Second-hand Christmas tree" miestu?“.
Kai kurie alytiškiai į mūsų šiemetės „padėvėtos“ eglės klausimą pažvelgė filosofiškai, mat tai – tikrai ekologiška eglė, taupanti gamtą ir atitinkanti katalikiškas dalijimosi tradicijas, tiek, kad ne už dyką, o tris dešimtis tūkstančių eurų mūsų, mokesčių mokėtojų, pinigų. Taip pat buvo juokaujančių, kad tokia ir buvo Dzūkijos sostinės eglutės tema ... originali kopija - kaip ir scenoje pasirodžiusi muzikos grupė būtent tokiu pavadinimu („Original copy").
O, egle, mano sese, jeigu 2016-ųjų eglė išties yra Alytaus 2018-ųjų žaliaskarės sesė, žemaičiams ji buvo tokia graži, kad stovėjo ne tik iki Trijų karalių, tačiau net iki vasario.
Įdomu tai, kad Plungės žaliaskarės įrengimą tuomet finansavo ne vietos savivaldybė, o šiame mieste dirbantis „Viči“ koncernas, siejamas su Visvaldu Matijošaičiu, dabartiniu meru Kaune, kuriame šiemet eglę, kaip ir Alytuje puošė menininkė Jolanta Šmidtienė ir jos atstovaujama „Tekstilininkų ir dailininkų gildija“.
Eglutei Alytuje papuošti miesto savivaldybė 2018 m. gildijai skyrė 29 tūkst. 545, o sutartis su gildija, pasirašyta artėjant 2017-ųjų Kalėdų laikotarpiui, buvo pasirašyta 3-iems metams ir iš viso už 88 tūkst. 475) Eur. 2017 m. pagrindinė Dzūkijos eglė mokesčių mokėtojams kainavo 105 eurais brangiau (29 tūkst. 650), o 2019-aisiais, jeigu sutartis nebus nutraukta kainuos 29 tūkst. 280 Eur.
Mūsų portalas pakomentuoti situaciją paprašė menininkę J. Šmidtienę, jos atsakymo dar laukiame.
Bet kuriuo atveju - remiantis techniniu minėtos galerijos pasiūlymu, kuriuo buvo vadovautasi prieš kauniečius paskelbiant nugalėtojai Alytuje ir sudarant 3 m. sutartį, pirmu sakiniu buvo įvardintas būtent „kalėdinio puošimo idėjos originalumas, kūrybiškumas...".
Dėl komentaro Alytausgidas.lt kreipėsi ir į miesto savivaldybę.
ATNAUJINTA
„Diskusija tai - irgi reklama“, - situaciją komentuoja Alytaus 2018 m. eglutės ir Rotušės aikštės puošimo idėjos autorė J. Šmidtienė, bet kuriuo atveju visiems linkinti šviečių, gražių ir ... susitaikiusių Kalėdų. Menininkė pripažino, kad 2016 m. eglutės puošimo koncepciją Plungėje kūrė ir įgyvendino ji.
Pasak J. Šmidtienės, bet kuriuo atveju, kaip tai vertintų alytiškiai ir kur tai buvo naudota anksčiau, visi puošybos elementai - originalūs ir sukurti pačios. Be to - mažiausia 50 proc. Kalėdų eglės puošybos dalykų yra kurti ir gaminti specialiai Alytui.
Ne tik dėl pačios eglutės, tačiau ir šių, perdažytų sparnų Alytuje esama įvairių nuomonių. Jų kokybe abejoja jau minėtas V. Vencius, savo nuomonę turi ir Alytaus miesto savivaldybės atstovė.
Anot Alytaus m. savivaldybės administracijos viešųjų ir užsienio ryšių skyriaus vedėjos Modestos Tarasauskienės, jei dekoracijos išties kelia abejones, o kokybiniai defektai – matomi, jie turės būti taisomi menininkės, jos atstovaujamos gildijos lėšomis.
M. Tarasauskienė teigimu, kad Alytaus miesto eglutė neautorinė būtų sunku paneigti – dekoracijas yra sukūrusi pati J. Šmidtienė. Ir ji, ir savivaldybės atstovė akcentuoja, kad ekologinė, daiktų ne vienkartinio panaudojimo idėja eglutės puošyboje nėra bloga, kaip tik įgaunanti pagreitį pasaulinėse madų tendencijose.
„Kad Plungės eglutė panaši į Alytaus – akivaizdu, kad pritaikyta tokia pati konstrukcija ir panašios dekoracijos – nieko smerktina“, - mano M. Tarasauskienė, tačiau tikisi, kad Rotušės aikštės eglutė 2019-aisiais bus originalesnė, mažiau kur nors matyta, juolab pati J. Šmidtienė savivaldybei yra pažadėjusi papildomų puošybos elementų.
Pasak miesto savivaldybės atstovės, 2019-ųjų Alytaus eglė bus klasikinė, o kaip tikimasi – ir labiau originali, mažiau kur nors matyta.
Beje, 2017-ųjų Alytaus eglė taip pat nebuvo niekur nematyta. Anksčiau (200 m.) panaši buvo puošiama Kaune, tiesa, matyt, nebuvo kone identiška, todėl tiek alytiškių aistrų, kiek šiemetė „plungietė“, nesukėlė.
Tuo tarpu menininkė J. Šmidtienė teigia, kad tai jos teisė spręsti, kaip jai elgtis su savo kūriniais, todėl ir ateityje planuojanti naudoti ankstesnių eglučių elementus tiek Alytuje, tiek kitose vietose, o taip pat ne tik Lietuvoje. 2017 metais Dzūkijos sostinės centrą ir 2009 m. Kauną puošęs kalėdinis grožis su šerkšnota eglute 2020 metais turėtų džiuginti latvius.
Menininkė, eglių ir kalėdinio puošimo dizainerė tvirtina, kad miesto skelbtame konkurse net nebūtų dalyvavusi, jeigu Alytuje, jos su savivaldybe pasirašytoje sutartyje, būtų buvęs reikalavimas Dzūkijos sostinei žaliaskares kurti specialias, iš anksčiau niekur kitur nematytų dekoracijų, elementų, nes tai būtų buvę tiesiog per brangu arba net nuostolinga.
„Ar už dešimties metų naudotą atomobilį nenorėtumėm mokėti naujo kainą, kaip begirtų ar visaip įrodinėtų pardavėjas?", - klausia V. Vencius, tokią situaciją lyginantis su, pasak jo, „secondhand'ine" eglute Alytuje.