PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Sausio 27 d. 20:02

E. sveikata – ne viskas, bet be E. sveikatos nėra nieko

Šiauliai

Freepik.com nuotr.

Elena MonkutėŠaltinis: Etaplius.lt


290052

Ne visai taip, bet labai panašiai prieš daugybę metų sakė senovės graikų filosofas Sokratas. Su tokia situacija susidūrė ir viena šiaulietė, ištikta bėdos mynusi kelius iš vienos įstaigos į kitą, nuo vieno gydytojo pas kitą, o elektroninėje sveikatos sistemoje (eSveikata.lt) neradusi nė pėdsako.

Staigus skausmas

Šiaulietė Vaida (vardas pakeistas, tikrasis redakcijai žinomas, – aut. past.) pasakoja, kad vieną šeštadienio vakarą, besitvarkydama namus, prisėdo ant sofos, o atsikėlusi pajuto baisų skausmą nugaros apačioje – moteris vos galėjo žengti kelis žingsnius.

„Su tokiu skausmu nugaros apačioje dar nebuvau susidūrusi, – tikina ji. – Išsitiesti negalėjau. Kol nuėjau iš kambario į virtuvę, turėjau kelis kartus pailsėti, o ašaros riedėjo visą kelių metrų atstumą. Iš tiesų išsigandau.“

Kadangi rytas už vakarą protingesnis, šiaulietė nusprendė pamiegoti ir sulaukti kitos dienos: „Kompiuterį juk irgi išjungiame ir įjungiame iš naujo, tikėdamiesi, kad problemos išnyks.“ Deja, sekmadienio rytas nebuvo geresnis, todėl aštraus skausmo kamuojama moteris nusprendė nebedelsti ir kreiptis į Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo skyrių.

Nuskausmino

Nuvykus į ligoninę, Vaida buvo priimta beveik iškart. Darbuotoja išklausė, pamatavo kraujo spaudimą, paėmė kraujo mėginius. Tiesa, gali būti, kad be reikalo. „Kraujo mėginius perdavė kitai darbuotojai sakydama: „Pasaugok, gal prireiks.“ Na, juk aš nei žadėjau, nei buvau pajėgi pabėgti – galėjo palaukti, kol žinos, ar to kraujo iš tikrųjų reikia“, – svarsto šiaulietė.

Toliau sekėsi ne ką geriau: pasodinta tarp kitų sunegalavusių pacientų, apklausta jauno gydytojo, gavo dvi lašines vaistų nuo skausmo.

„Jokių tyrimų neatliko. Gydytojas sakė, kad neatrodo rimta, todėl rekomendavo, jei skausmas nepraeis, išgerti „Ibuprom“ ir kreiptis į šeimos gydytoją, – prisimena moteris. – Net ir kateterį prastai įdūrė – visi stebėjosi, kodėl lašinės taip ilgai laša, kone tris valandas, o ištraukiant paaiškėjo, kad įdurta į patį paviršių.“

Konvejeriu

Vaistai nuo skausmo šiek tiek padėjo – grįžti namo pavyko savomis kojomis. Tačiau ilgainiui situacija negerėjo ir Vaida kreipėsi, kaip ir buvo siūlyta, į savo šeimos gydytoją. Atvykusi vizito, ėmė pasakoti, kas negerai, galvodama, kad gydytoja mato apsilankymo Priėmimo skyriuje duomenis elektroninėje sveikatos sistemoje. Deja, taip nebuvo – pacientės vizitas ten išvis nebuvo užfiksuotas.

„Pasakoju, kad labai skauda nugarą, kad buvau Priėmimo skyriuje, kad gavau dvi lašines ir viskas. Gydytoja sako, kad nieko nemato – ne tik, kokius vaistus sulašino, o apskritai nieko. Lyg būčiau ten nesilankiusi. Gerai, kad su savimi turėjau popierinį išrašą iš ligoninės, tai galėjau parodyti, kad nemeluoju“, – šypsosi moteris.

Tiesa, šeimos gydytoja pridūrė, kad jos visai nestebina tai, jog ligoninėje neatliko jokių tyrimų, – tokių pacientų sulaukia dažnai. Jos teigimu, taip yra dėl milžiniško krūvio ligoninėse: viskas daroma „konvejeriu“. „Greitai ir pas mus taip bus“, – gydytojos žodžius prisimena šiaulietė.

Ir pasveikti, ir numirti galima

Poliklinikoje buvo atlikti kraujo tyrimai, stuburo rentgeno nuotrauka, taip pat Vaida gavo siuntimus neurologo konsultacijai bei reabilitacijai – pastarajai siuntimas galioja du mėnesius, o per tiek laiko prieiti praktiškai neįmanoma. Be to, buvo išrašyta leidžiamų vaistų nuo skausmo.

Norėdama užsiregistruoti pas neurologą, moteris nustėro: Šiauliuose reikia laukti bent pusantro mėnesio, o greičiausiai ir dar ilgiau.

„Kai girdėdavau, kaip žmonės skundžiasi dėl nežmoniškų eilių pas gydytojus, galvodavau, kad perdeda. Pasirodo, ne. Per tiek laiko ir pasveikti, ir numirti galima“, – sako šiaulietė. Nenorėdama tiek laukti, ji užsiregistravo vizitui Kelmėje, kurį gavo beveik už mėnesio, prieš pat Kalėdas.

Paskambinusi aptarti tyrimų rezultatus, gydytoja teigė, kad kraujo tyrimo rezultatai geri, o rentgeno nuotraukoje matoma osteochondrozės požymių. „Kad galėtume patikslinti, reikia neurologo konsultacijos ir magnetinio rezonanso tyrimų“, – tuomet kalbėjo medikė.

Grįžti laiku atgal

Vis dar kęsdama skausmą ir jį malšindama paskirtais vaistais, Vaida sulaukė išsvajotosios neurologo konsultacijos. Atvykusi į Kelmę, valandėlę pasėdėjusi eilėje su kitais bėdų ištiktais pacientais, galiausiai užėjusi į kabinetą, ji išgirdo mediko žodžius: „Matau siuntimą, parašyta „radikulopatija“, bet daugiau nieko nėra.“

Šiaulietė atpasakojo visą kelią, nueitą iki neurologo durų: vizitą Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo skyriuje, nesibaigiantį skausmą stuburo srityje, vizitą pas šeimos gydytoją, atliktus tyrimus. E. sveikatos sistemoje nei rentgeno nuotraukos, nei kraujo tyrimo rezultatų nebuvo.

„Aš nenoriu dar sykį siųsti rentgeno tyrimui. Ką daryti? Ką gydytoja sakė apie rentgeno nuotrauką?“ – gydytojo klausimą prisimena moteris. – Kodėl šiais laikais, kai viskas automatizuota, taip turi būti sprendžiama dėl diagnozės – pagal tai, ką aš atsimenu iš pokalbio su gydytoja? Gal tada geriau grįžti laiku atgal ir nešiotis rentgeno nuotraukas?“ – nusivylimo neslepia Vaida.

Išmokti gyventi

Visgi gydytojas neurologas, turėdamas nemažai metų patirties, pats apžiūrėjo pacientės nugarą ir tarė: „Jei galėčiau dabar nufotografuoti jūsų nugarą išmaniuoju telefonu, pati pamatytumėte problemą. Prieš kokius dešimt metų turėjote smarkiai kristi ant užpakalio ir dabar stuburas yra pakrypęs į vieną pusę.“

Kelmės ligoninės gydytojas buvo labai profesionalus: paaiškino, kaip tai galėjo atsitikti, kodėl skausmas atsirado tik dabar, kaip jį sumažinti. „Reikės išmokti su tuo gyventi“, – perspėjo medikas.

„Laimei, nepaliko nežinioje. Naudodamas maketus, parodė, kas dabar darosi mano nugaros apačioje, paaiškino, kodėl taip yra. Taip pat papasakojo, ko nedaryti – nenešioti rankinės ant vieno peties, nelenkti nugaros tvarkantis ir pan., bei parodė, kokius pratimus daryti, kad sumažinčiau uždegimų toje vietoje riziką“, – šiek tiek laimingesne kelionės po gydytojų kabinetus pabaiga džiaugiasi šiaulietė.

Ją labai nustebino gydytojo neurologo pastabumas – atsisveikinant jis atkreipė dėmesį, kaip moteris užsidėjo rankinę. „Kodėl būtent ant dešinio peties užsidėjote?“ – klausė tada specialistas. „Nežinau, turbūt toks įprotis“, – atsakė moteris. „Šis petys pas jus yra aukščiau – ant kito nesilaikytų“, – nusišypsojo neurologas.