PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugsėjo 6 d. 14:27

Dvi rajono seniūnijos – nacionalinio konkurso „Valstybę kuriame mes“ nominantės

Tauragė

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


51313

Per 30 seniūnijų iš visų Lietuvos regionų pateko į trečiąjį konkurso „Valstybę kuriame mes“ etapą. Tarp jų – ir dvi Jurbarko rajono seniūnijos – Veliuonos bei Viešvilės.

Paraiškas dalyvauti šiame konkurse pateikė daugiau kaip 60 seniūnijų, pretenduojančių į vieną iš keturių nominacijų: „Už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“, „Už tautinės savimonės puoselėjimą“, „Už kūrybiškumo ugdymą“, „Už saugią Lietuvą“. Trisdešimtyje atrinktųjų dabar lankosi komisija, kuri vietoje vertina nuveiktus darbus ir vėliau išrinks geriausias seniūnijas kiekvienoje nominacijoje.

Veliuonoje rūpinamasi ir paminklais, ir žmonėmis

„Smagu tai, kad miestelyje gyvenimas verda. Jei mes kažką darome, tai visi kartu. Netampome paklodės kiekvienas į savo pusę – čia tavo, čia mano. Mes čia visi savi“, – tikino Veliuonos krašto bendruomenės pirmininkė Daiva Jurevičienė.

Į nominaciją „Už tautinės savimonės puoselėjimą“ pretenduojantys veliuoniškiai turėjo ką parodyti ir ką papasakoti juos lankiusiai komisijai. Vienas iš labiausiai matomų bendruomenės susitelkimo pavyzdžių – miestelio centre stovintis Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto paminklas. Veliuoniškiai išsaugojo jį per visą okupacijos laikotarpį, o pastaraisiais metais rūpinosi ir jo restauracija. Seniūnijos ir bendruomenės pastangomis sutvarkyta buvusi kryžiuočių piliavietė. Istorikų teigimu, kronikose aprašant mūšį dėl šios pilies pirmą kartą paminėta lietuvių vėliava.

Ir paminklas, ir piliavietė – tai tik keli iš 22 Veliuonoje saugomų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų, paminėtų konkurso „Valstybę kuriame mes“ anketoje.

Saugomi Veliuonoje ne tik paminklai, bet ir senosios tradicijos. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti Antano ir Jono Juškų gimnazijos kas antri metai vykdomas projektas „Veliuoniečių lietuvių veselija“, kuriuo atkuriami šio krašto vestuviniai papročiai pagal A. Juškos „Svotbinę rėdą“. Šioje teatralizuotoje šventėje dalyvauja ir gimnazijos mokiniai bei pedagogai, ir visa miestelio bendruomenė.

O su senaisiais šio krašto amatais ir turistai, ir vietos gyventojai galės susipažinti naujai įkurtame „Amatų kiemelyje“, į kurį bus sukviesti krašto amatininkai.

Besirūpinant tradicijomis ir kultūriniu paveldu, be dėmesio nelieka ir dabar čia gyvenantys žmonės, jų reikalai. Prieš kelerius metus Veliuonoje nebuvo tinkamos vietos maudytis, per penkerius metus besimaudydami Nemune nuskendo keturi žmonės. Veliuonos krašto bendruomenė ėmėsi iniciatyvos ir gavusi finansavimą įrengė paplūdimį, maudymuisi tinkamą vietą, ir Nemunas po to nebepareikalavo naujų aukų.

Tai tik keli seniūnijos atstovų komisijai pristatyti darbai, įrodantys, kad Veliuonoje vietos gyventojai buriasi draugėn ir tikrai deda daug pastangų, kad ir jiems patiems būtų čia gera gyventi, ir kad svečiai norėtų apsilankyti.

Viešvilėje gaisrus gesina savanoriai ugniagesiai

Į Viešvilę konkurso komisija atvažiavo tik ką nutiestu asfaltuotu keliu. „Šio naujo kelio su šaligatviais laukėme jau dvylika metų“, – džiaugėsi miestelio seniūnas Valentinas Kucinas, šias pareigas einantis jau septyniolika metų.

Keliai Viešvilei visada buvo svarbūs, juos simbilizuoja ir miestelio herbas Žirgažuvė: žirgas primena didįjį Panemunių vieškelį, per Viešvilę vedusį iš Karaliaučiaus į Kauną ir dar toliau, o žuvis – vandens kelią Nemunu. Šią ir dar daugelį Viešvilės istorijų komisijai papasakojo viešvilietis Algirdas Sinkevičius, monografijos „Viešvilė“ redaktorius ir sudarytojas, nuo 2012 metų rinkęs medžiagą šiai knygai ir kaip niekas kitas žinantis šio regiono istoriją.

O svečius pasitikęs seniūnas aprodo jiems miestelį: sutvarkytą žuvitakio slėnį, tapusį puikia poilsio vieta Viešvilės gyventojams ir svečiams, nuolat prižiūrimą tvenkinį su liepteliu maudytis ir nuotaikingai išpieštais gultais pakrantėje. Jaukiose erdvėse smagu rengti ir miestelio šventes, kurių čia tikrai daug – pradedant penkiolika metų organizuojama „Tradicine Viešvilės miestelio diena“, baigiant „Šungrybių festivaliu“ – grybų pažinimo švente.

Tačiau turbūt saugiausiai jaustis savame miestelyje viešviliečiams padeda 2017 metais sukurta Viešvilės savanorių ugniagesių rinktinė, vienintelė Jurbarko rajone.

„Esame nutolusi seniūnija, tad kol kilus gaisrui atskubėdavo ugniagesiai, ugnis jau būdavo daug žalos padariusi. Tad subūrėme šešiolika Viešvilės gyventojų į ugniagesių rinktinę. Jurbarko rajono savivaldybė perdavė gaisrinį automobilį, kurį gavo dovanų iš Lenkijos“, – pasakojo V. Kucinas.

Pernai susibūrusiai ugniagesių rinktinei jau teko gesinti gaisrus savo miestelyje, o kad jų būtų išvengta, surengta akcija „Kūrenkime saugiai“.

„Dirbame viena ranka su mokykla, biblioteka, bendruomene. Tik bendrai dirbdami galime ką nors pasiekti“, – išdavė sėkmės receptą Viešvilės seniūnas, išlydėdamas svečius.

Projektas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui

Per rugsėjo mėnesį komisija apsilankys visose nominuotose seniūnijose. Konkurso „Valstybę kuriame mes“ nugalėtojai bus paskelbti ir apdovanoti iškilmingame baigiamajame renginyje 2019 m. vasario mėnesį.

Konkursas yra Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos dalis.

Konkurso iniciatorius – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Konkurso partneriai: Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, savivaldybės.

Konkurso globėja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.