PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Gegužės 2 d. 15:02

Dvi parodos – dvi ypatingos istorijos bibliotekoje

Panevėžys

Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos nuotr.

Indrė RapkevičienėŠaltinis: Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka


359424

Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos padalinyje „Šaltinėlis“ visą gegužės mėnesį eksponuojamos dvi išskirtinės parodos, kurios kviečia lankytojus patirti meną per jautrumą, kūrybiškumą ir žmogišką artumą. Parodų autoriai – Panevėžio Socialinių pokyčių centro (anksčiau žinomo kaip Jaunuolių dienos centras) lankytojai – suaugę asmenys su negalia, kuriems šis centras teikia dienos globos paslaugas.

Pirmoji paroda, eksponuojama bibliotekos languose – 10-ies, tvarumo studiją lankančių jaunuolių, tapybos darbų ekspozicija, skirta artėjančiai Motinos dienai ir simboliniu pavadinimu „Gėlės mamai“ (koordinatorė Giedrė Steponavičienė). Paveikslai sukurti pasitelkiant taškavimo (pointilizmo) techniką, kai šimtai smulkių taškelių susilieja į ryškias, spalvingas gėlių kompozicijas. Tai ne tik spalvų žaismas, formos ar technika, tai autentiška ir jausminga dėkingumo ir meilės mamai išraiška per meną, puikiai atskleidžianti autorių pasaulį, kupiną nuoširdumo ir kūrybinės drąsos. Tai šilta ir jautri, spalvinga, švelni ir jausminga jaunuolių kūryba, kupina švelnumo, nuoširdumo ir šilumos. Kiekvienas paveikslas brangiausiam žmogui – mamai – tarsi „žiedais nutapytas ačiū“ už begalinį rūpestį, meilę ir buvimą šalia. Kūriniai kviečia akimirkai sustoti, pajusti emociją, prisiminti švelnius motinos prisilietimus.

Antroji paroda papuošusi bibliotekos vidaus erdves, parengta Socialinių pokyčių centro fotografijos veiklos grupės. Tai nuotaikinga nuotraukų ekspozicija „Lobynų istorijos“ (koordinatorė Irma Morkuckienė). Parodoje – 15 originalių, smagių ir kūrybingų fotografijų, paremtų vadinamąja „veidaknygės“ (angl. bookface) technika, kuri itin populiari socialiniuose tinkluose. Tokiose fotografijose knygų viršeliai, kūrybiškai derinami su žmogaus veidu ar kūnu, sukuria žaismingą, optinę iliuziją – lyg žmogus ir knyga taptų vienu pasakojimu. Kaip kiekviena knyga slepia savitą istoriją, taip ir kiekvienas žmogus turi savą gyvenimo pasakojimą. Vienų istorijos atsiskleidžia iš pirmo žvilgsnio, tarsi atverstas viršelis, o kitų – glūdi giliai, tarp daugybės puslapių, kuriuos reikia kantriai skaityti. Todėl negalima spręsti apie žmogų vien iš jo išorės – kaip ir apie knygą vien iš viršelio. Tad ši paroda atskleidžia ne tik fotografijos kūrybiškumą, bet ir kviečia pažvelgti giliau: į žmogaus veidą, emociją, už „viršelio“ slypinčią istoriją. Taip, pasitelkiant fotografiją ir knygą, siekiama keisti visuomenės požiūrį į asmenis su negalia, prisidėti prie visuomenės supratimo ir įtraukties didinimo.

Nors abi parodos labai skirtingos tiek tematika, tiek technika, viena pasakoja istoriją per spalvą ir formą, kita – per objektyvo lęšį, jas jungia bendra idėja – kiekvienas žmogus turi savo istoriją, kuri verta būti išgirsta. Visi nusipelnome būti matomi, suprasti ir priimti.

Džiaugiamės, jog prieš pat Motinos dieną, gegužės 2-ąją, bibliotekoje „Šaltinėlis“ įvyko abiejų parodų pristatymo renginys, kuriame dalyvavo kūrinių autoriai, jų kuratorės bei artimieji. Jautrus ir šiltas renginys tapo nuoširdžių emocijų, jaudulio, džiaugsmo ašarų, proveržio akimirka tiek patiems kūrėjams, tiek ir susirinkusiems. Skambėjo padėkos žodžiai autoriams, jų mamoms, parodų kuratorėms ir bibliotekininkėms. Tai buvo šventė visiems – galimybė gyvai sutikti žmones, kurie kuria iš širdies, ir dar kartą įsitikinti: menas neturi ribų, jis byloja daugiau nei žodžiai.

Kviečiame apsilankyti ir pasidžiaugti jautria kūryba, kuri gimsta iš širdies. Parodos bibliotekoje „Šaltinėlis“ (Respublikos g 26/2) bus eksponuojamos visą gegužės mėnesį.

#PANEVĖŽYS#PARODOS#BIBLIOTEKA