Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
© Alfa.lt
Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt
Šių metų vasarį prasidėjus vadinamajam teisėjų korupcijos skandalui, pasitikėjimas teismais smuko – kaip kovą skelbė žiniasklaida, 43 proc. visuomenės nepasitiki teismais. Nacionalinė teismų administracija ir Temidės tarnai bando reabilituoti gerą teisėjo profesijos vardą, tačiau kai kurie kolegos ir toliau priima sprendimus, kurie verčia griebtis už galvos ir galvoti, kas ir kaip gali tapti teisėjais.
Naujausias pavyzdys – Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja priimtu nuosprendžiu prieš tai daugybę kartų teistą vyrą, parduotuvėje ir gatvėje besišvaisčiusį pistoletu ir grasinusį atsitiktiniams žmonėms mirtimi, paliko laisvėje. Tokiam verdiktui prieštaravę prokurorai teisėjo darbą įvertino kaip itin paviršutinišką, o jį dar kartą vertinę aukštesnės instancijos teisėjai pastebėjo ir matematikos klaidų.
Ginklu grasino atsitiktiniams praeiviams
2018 m. liepos 30 d. Kaune teisėsaugai įkliuvo gerai pažįstamas Ronaldas Brinkevičius – daugybę kartų teistas vyras jau ne kartą buvo spėjęs pakliūti už grotų, apie jo nuotykius kalint pataisos namuose ir tariamą meilę kurčnebylei klaipėdietei galima rasti informacijos virtualioje erdvėje ir spaudoje.
Tąkart R. Brinkevičius įkliuvo dėl labai įžūlaus nusikaltimo – nuo alkoholio apsvaigęs vyras parduotuvėje užkalbino prie kasos stovėjusią pirkėją, o tuomet išsitraukė dujinį pistoletą „Valtro Combat 85“. Pastarąjį ginklą R. Brinkevičius laikė nelegaliai. Viduryje dienos pistoletą išsitraukęs vyras ne tik šokiravo pirkėjus, bet ir pagrasino moteriai, o po kelių minučių išėjęs į lauką, mojuodamas tuo pačiu pistoletu, ėmė grasinti dar vienam pašalaičiui.
„O kas, jeigu aš tave nušaučiau“, – tokį grėsmingą klausimą nepažįstamam žmogui kėlė pistoletu apsiginklavęs erelis. Tačiau policija greitai pakirpo sparnus – 2018 m. liepos 30 d. sučiuptas R. Brinkevičius į laisvę išėjo tik spalio 7 d.
Nuosprendį apskundė
Nors R. Brinkevičius vien Lietuvoje buvo teistas 11 kartų, dar vieną teistumą gavo Švedijoje, be to, buvo neatlikęs 2017 m. jam paskirtos bausmės, teisėja Liuba Kymantienė parodė vyrui retą malonę – kaltę pripažinusiam nuteistajam skyrė vos 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, kurios vykdymą atidėjo lygtinai. Kadangi, kaip minėta, jau anksčiau buvo teistas, iš viso jam skirta 1 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, kurios vykdymas atidėtas pusantrų metų laikotarpiui.
Teisėja nurodė, kad R. Brinkevičius savo kaltę pripažino ir gailėjosi dėl padaryto nusikaltimo, be to, jo nusikaltimai nėra sunkūs ir nesukėlė sunkių padarinių. Tačiau tokio nuosprendžio nesuprato nei jį apskundę prokurorai, nei Kauno apygardos teismas, kuriam teko dar kartą peržvelgti gan paprastą bylą.
„Anot vyriausiosios prokurorės, apylinkės teismo teiginys, jog dėl R. Brinkevičiaus įvykdytų nusikaltimų nekilo sunkių pasekmių, vertintinas kaip itin paviršutiniška teismo interpretacija, – nurodoma Kauno apygardos teismo nuosprendyje. – R. Brinkevičiaus padaryti nusikaltimai demonstruoja ypatingą nepagarbą visuomenei ir yra įvykdyti itin įžūliai. <...>
Nusikaltimų padarymo aplinkybės rodo, kad nuteistasis yra linkęs nusikalsti, netgi nesant tam jokio motyvo, o tokio jo elgesio pasekmės galėjo būti labai skaudžios. Toks nuteistojo elgesys vienareikšmiškai vertinamas kaip asocialus, ypač įžūlus ir visuomenėje netoleruotinas.“
Kauno apygardos prokuratūros Kauno apylinkės prokuratūros Trečiojo skyriaus vyriausioji prokurorė Lina Svidinskaitė-Ridikė prašė apeliacinės instancijos panaikinti nuosprendžio dalį, kuria bausmės vykdymas R. Brinkevičiui buvo atidėtas, ir pasiųsti nusikaltėlį už grotų. O Kauno apygardos teismo teisėjai Algirdas Jaliniauskas, Jūratė Jakubonienė ir Algirdas Remeika dar pastebėjo, kad kolegė iš žemesnės instancijos, nors nuteisė vyrą kalėti 10 mėnesių, prie anksčiau gautos laisvės atėmimo bausmės pridėjo tik 6 mėnesius.
„Teisėjų kolegija taip pat atkreipia dėmesį, jog apylinkės teismas, bendrindamas skundžiamu bei Kauno apylinkės teismo 2017 m. rugpjūčio 14 d. nuosprendžiais paskirtas bausmes, visiškai nepagrįstai nurodė prie griežtesnės 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmės pridedantis dalį – 6 mėnesius, Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2018 m. spalio 8 d. nuosprendžiu paskirtos bausmės“, – pažymima teismo nuosprendyje. Tiesa, pažymima ir tai, kad netgi perskaičiavus bausmes galutinės bausmės dydis nepakito.
Kauno apygardos teismo teisėjai patenkino prokurorės skundą ir panaikino laisvės atėmimo bausmės atidėjimą – R. Brinkevičiui teks kalėti kiek daugiau nei metus, mat iškart po nusikaltimo už grotų praleisti keli mėnesiai buvo įskaičiuoti į jau atliktą bausmės laiką.
Į asmenybę neatsižvelgė
Skundą dėl L. Kymantienės nuosprendžio pateikusi prokurorė nurodė, kad laisvėje nuteistą kaunietį palikusi teisėja visiškai nevertino jo asmenybės – kad jis yra 11 kartų teistas, jau anksčiau gaudavo lygtinę laisvės atėmimo bausmę, tačiau ir toliau darydavo nusikaltimus. „Visa tai sudaro pagrindą teigti, jog nuteistasis sistemingai vykdo tyčinius nusikaltimus, nusikalstamas jo elgesys nėra atsitiktinis, jokių išvadų dėl savo netinkamo elgesio jis nedaro, probacija jo elgesio tinkama linkme neįtakoja“, – pažymima teismo dokumentuose.
Kauno apygardos teismo teisėjai nuosprendyje pažymėjo, kad R. Brinkevičių nuteisusi jų kolegė turėjo formalų pagrindą atleisti nuteistąjį nuo realios laisvės atėmimo bausmės. Tačiau tik formalų. „Nors kaltę dėl padarytų nusikalstamų veikų nuteistasis pripažino tiek ikiteisminio, tiek teisminio nagrinėjimo metu, nurodė dėl jų labai besigailintis, teisėjų kolegijos nuomone, ši aplinkybė nepatvirtina apylinkės teismo išvados, kad nuteistasis supranta netinkamo elgesio pasekmes, kritiškai vertina savo neteisėtus veiksmus ir nuo šiol laikysis įstatymų reikalavimų“, – pažymima Kauno apygardos teismo nuosprendyje.
Anot už grotų kaunietį pasiuntusios teisėjų kolegijos, nors R. Brinkevičius atgailavo ir žadėjo taisytis, elgėsi priešingai – po minėto incidento padarė du administracinius pažeidimus, o 2018 m. lapkritį jo atžvilgiu buvo pradėtas dar vienas ikiteisminis tyrimas dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams.
Teisėjų kolegija nuosprendyje taip pat pažymėjo, kad L. Kymantienė visiškai nepagrįstai sumenkino nuteistojo nusikaltimų pavojingumą – nors R. Brinkevičius žmonėms grasino dujiniu pistoletu, pastarasis taip pat galėjo sužeisti pašalinius, o ginklo vaizdas ir grasinimai mirtimi galėjo sukelti ir psichikos sutrikimų.
Nusikaltėlį už grotų galiausiai pasiuntę teisėjai taip pat konstatavo, kad jokia kita bausmė vyrui greičiausiai jokio teigiamo poveikio nepadarys, o nuolaidumas prives tik prie naujų nusikaltimų.
„R. Brinkevičiui buvo ne kartą paskirtos savo pobūdžiu švelnesnės bausmės, taip pat du kartus taikytas bausmės vykdymo atidėjimo institutas, du kartus R. Brinkevičius paleistas lygtinai iš pataisos įstaigos. Vis tik taikyta probacija jam teigiamos įtakos nepadarė, jis savo elgesio pakeisti ir dorai gyventi nesistengė – tiek bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu, tiek lygtinio paleidimo metu nuteistasis toliau sistemingai darė nusikalstamas veikas bei administracinius teisės pažeidimus ar administracinius nusižengimus“, – pažymėjo kolegės klaidą ištaisę teisėjai.
14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg