PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2019 m. Liepos 4 d. 06:30

Druska konditerijoje – ar iš tiesų suderinama?

Vilnius

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


88607

Druska – vienas dažniausiai naudojamų ingredientų gardinant maistą. Ar žinojote, kad žmonių mityboje ji naudojama mažiausiai 10 tūkstančių metų? Druskos vartojimo istorija yra išties spalvinga, nes būtent dėl šio kasdienio produkto atsirado pirmieji prekybos keliai, druska buvo tapusi pirmaisiais pinigais ir, netgi – kai kurių tautų karų priežastimi. Vis dėlto, šiandien druska yra neatsiejama nuo žmonių kasdienės mitybos, tačiau jos panaudojimas gali būti kur kas įvairesnis – druską galima gardinti net saldumynus.

Paryškina saldų skonį

Mitybos specialistų teigimu, saugi suvartotos druskos norma suaugusiam žmogui – iki 5 gramų per dieną, tačiau statistinis lietuvis jos suvartoja daugiau. N. Juchnevič tai nestebina – juk druska yra pagardas, be kurio savo gyvenimo neįsivaizduoja dauguma žmonių.

„Be druskos didžioji dalis patiekalų tiesiog praprastų skonį. Žmonės įpratę ją naudoti kasdienių užkandžių, sriubų, troškinių, mėsos patiekalų gamyboje, tačiau kartais pamiršta, jog druska puikiai tinka ir konditerijoje. Joje ji yra naudojama kur kas dažniau nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio, kadangi druska padeda gaminį šiek tiek subalansuoti. Įvairiuose kepiniuose druska naudojama beveik visada, kadangi padeda atskleisti jų skonines savybes. Pavyzdžiui, druska yra puiki kompanionė kartu su juoduoju šokoladu, o sūdyta karamelė puikiai tinka su pasiflorais“, – atskleidžia N. Juchnevič.

Konditerės teigimu, druska taip pat labai svarbi kepiniuose, jei norima pabrėžti tešlos skonį.

„Druskos reikia dėti ir į saldžius kepinius, tada skonis būna visapusiškesnis. Saldumo ir sūrumo kombinacija – itin svarbus dalykas gaminant kepinius. Su jais visuomet geriausia rasti aukso vidurį, nes, pavyzdžiui, jei įbersite per daug druskos, tuomet tešla gali būti per sūri, o jei jos per mažai – nebus skonio. Konditerija, apskritai yra labai dėkinga maisto pramonė, nes joje gerai išdirbus receptą ir sujungus jį su kitais gaminiais, galima naudoti daugybę konditerijai nebūdingų produktų, tokių kaip čili pipiras, pastarnokas, saldi bulvė ir kt.“, – pasakoja N. Juchnevič.

Lietuviai tampa gurmanų tauta

Šiemet, tęsiant „100 tortų Lietuvai“ renginio tradiciją, prekybos tinklas IKI dalyvauja pirmajame Lietuvoje tortų turnyre Druskininkuose, kuriame savo profesionalumu ir kūrybiškumu dalinsis konditeriai profesionalai ir mėgėjai. Prekybos tinklo komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė atskleidžia, kad jų sumanytame torte druska užims labai svarbią vietą.

„Mūsų gaminamo torto skonis bus itin subtiliai suderintas su druska, kadangi ji – pagrindinė šio turnyro tema. Nors daugeliui lietuvių druska asocijuojasi su klasikinių ir įprastų patiekalų gardinimu, tačiau pastebime, kad jauni žmonės įvairias naujoves ir skonių eksperimentus priima noriau. Lietuvių mitybos įpročiai keičiasi nuolat, tačiau dar greičiau jų skonis keičiasi šiandien – globalėjant pasauliui, kuomet net ir kulinarinės tendencijos taip greitai sklinda po pasaulį“, – sako B. Čaikauskaitė.

Atstovė priduria, jog tautiečių norą eksperimentuoti bei besikeičiantį jų skonį liudija ir naujų produktų paklausa. „Lietuviai vis labiau domisi sveikesniu maistu ir mityba, o desertus ir kitus konditerijos gaminius jau vertina ne tik pagal skonio, bet ir maistingumo, palankumo sveikatai kriterijus. Pavyzdžiui, rinkdamiesi tortą ar pyragą pirkėjai mūsų darbuotojų vis rečiau klausia apie tai, kuris kepinys yra skanesnis, bet dažniau domisi, kuris skanėstas mažiau riebus ir yra sveikesnis“, – sako B. Čaikauskaitė.