PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Birželio 9 d. 11:08

Drevinė bitininkystė gegužės mėnesį

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


134057

Įdomiausia gegužės mėnesį buvo sužinoti, kad bitės peržiemojo gelžbetoninėje aukštos įtampos elektros laidų atramoje netoli Marcinkonių.

Pernai birželio mėnesį kartu su elektrikais stebėjom bites toje atramoje, jos trukdė elektrikams dirbti savo darbą. Jie sako, kad visoje Lietuvoje tokių atramų su bitėmis kasmet pasitaiko iki 5-6. Tai buvo vienas iš įdomesnių pernykščių nuotykių, susijusių su bitėmis, kurios palaikė tokią atramą visai tinkama drave. Dar vienas nuotykis pernai buvo, kai reikėjo semti bičių spiečių, kuris buvo susimetęs Rūtos Sakalienės kaimo turizmo sodyboje. Tai sudėtingas užsiėmimas, praktiškai sunkiai įgyvendinamas, nes bitės bando slėptis vis giliau po pamatais, kur pirmiausia slepiasi bičių motinėlė. Todėl patarimas išnaikinti tokias bites tuojau pat, dažnai yra vienintelis išsigelbėjimas, nebent bitės apsigyvena negyvenamoje troboje ir niekam netrukdo, ir jų niekas netrikdo. Peržiemoti jos turi mažai galimybių, nes bitės čia dažniausiai gerai pasiekiamos įvairiems graužikams.

Bičių spietimas jau prasidėjo, 27 gegužės susėmėm pirmą šių metų spiečių. Suleidom į kelminį gulsčią avilį ir stebime gana neįprastą bičių elgesį, spiečius nemažas, tačiau juda bitės taip lyg būtų pasimetusios, svarbiausia, kad visa avilio išorė pasidengė naujais gelsvais taškeliais, bitės krinta, šeima nyksta tiesiog akyse, o kažkokių vaistų dabar ir nežinau. Visą bičių suleidimo į avilį procesą filmavo Jonas Bilinskas, profesionalus gamtos fotografas ir filmų kūrėjas. Taip po truputį kuriamas filmas apie mūsų bitininkystę. Dar vienas įdomus svečias buvo Elektrėnų bitininkų draugijos „Bitinai“ pirmininkas Arūnas Adžgauskas, kuris labai susirūpinęs vietinių bičių išsaugojimu. Musteikoje tokių bičių yra, tačiau jų išgryninimas, motinėlių užauginimas yra ilgas procesas. Čia reikia pasišventimo, Musteikiškiai bitininkai Arūną patikino, kad neprieštarautų, jog svetimšalės bičių motinėlės būstų keičiamos į vietines, taip vadinamas tamsiąsias medunešias (Apis mellifera mellifera).

Gegužę ir lijo, ir snigo, ir šalnų buvo. Bet sodų žydėjimas buvo įspūdingas. Galingai žydėjo kriaušės, ir nenušalo, matosi, kad yra daug užsimezgusių vaisių. Nužydėjo ir obelys. Peržydėjo ir ąžuolai, keletą dienų girdėjosi, kaip ąžuolas ūžė nuo bičių. 23 gegužės bityną užplūdo lankytojai, graži diena, Korona virusas dar nepasitraukė iš Lietuvos, tačiau karantinas šiek tiek sušvelnėjo, todėl žmonės skuba į gamtą. Bityne perka mūsų pernykštį drevinį medų, šviežio dar neėmėm, jeigu nebus didesnio reikalo, tai kopinėsim tik rugpjūtį. Kernaviškiai atšaukė „Gyvosios archeologijos“ festivalį, kuriame dalyvaudavome kasmet, demonstruodami drevinę bitininkystę ir žvakių liejimą. Tačiau mažesni renginiai vyks, o drevine bitininkyste šiais metais užsiimsime niekur toli nekeliaudami.

Parengė R. Norkūnas