Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
R. ir J. Vyšniauskų asmeninio albumo nuotr.
Erika VitkauskienėŠaltinis: Etaplius.LT
Keliautojų namelių tinklo pradininkai
Prieš kurį laiką Joniškio kraštą palikusi joniškiečių Rūtos ir Jono Vyšniauskų šeima atvėrė Ukmergės rajone esančios sodybos duris turistams. Ir ne bet kokiems, o tiems, kurie mėgsta keliauti dviračiais ar pėstute, o nakvynės ieško būtent gamtos prieglobstyje.
„Pati idėja yra pagrįsta savanoryste. Kai tvarkėme savo trobelę, sulaukėme ir savanorių, ir savanoriškų aukų. Mus rėmė žmonės ir įmonės. Išlaidų buvo išties nemažai. Žmonės idėjai pritarė, ją palaikė, padėjo įsirengti ir dabar patys tuos namelius lanko“, – apie tvaraus turizmo idėją pasakoja Jonas.
Keliautojų nameliai – bendruomeniškumo, paramos ir tvarumo principais grįstas tinklas, atviras visiems žmonėms Lietuvoje. Šiuos namelius, kažkada buvusius nebenaudojamais apleistais pastatais, antram gyvenimui prikėlė savanoriai, o jų tinklą kuria ir plečia keliaujančių žmonių bendruomenė.
Tvaraus turizmo tinklas Lietuvoje didėja, tad tikėtina, kad vieną dieną jis pasieks ir Joniškio kraštą.
Keliautojų namelių steigėjų komanda ir J. Vyšniauskas (pirmas iš kairės) priėmė apdovanojimą iš G. Nausėdos ir pirmosios ponios D. Nausėdienės rankų pilietinės iniciatyvos „Lietuvos galia“ metinių apdovanojimų ceremonijoje. Prezidentūros nuotr.
Viskas prasidėjo nuo dovanos
J. Vyšniauskas, kadaise girdėjęs apie keliautojų namelius, kartą viename, esančiame Norvegijoje, buvo ir apsistojęs.
Puiki tvaraus turizmo idėja prasidėjo kiek netikėtai – nuo vyro dovanos žmonai. „Kai Jonas mane atsivedė į tą sodybą, ji buvo tiek apaugusi medžiais, krūmais, kad net nesimatė. Buvome atvažiavę kartu su Jono tėvais. Kai galų gale priėjome prie tos trobelės, aš labai apsidžiaugiau, o Jono tėtis, pamenu, tarė: „Siaubas“. Koks siaubas? – sakau. Taigi čia mūsų sodyba, mūsų vietelė!“ – prisiminė Rūta.
Moteris priduria, kad tuo metu, kai pirmą kartą žvelgė į apleistą sodybą, net negalvojo, jog būtent ji taps pirmuoju keliautojų nameliu Lietuvoje. Kažkada šioje sodyboje gyveno batsiuvys, todėl ir namelis buvo pakrikštytas „Batsiuvio nameliu“.
Įsigiję sodybą, Vyšniauskai svarstė, kad ateityje galėtų čia gyventi, palikę sostinės šurmulį praeityje. Tačiau ji nebuvo labai pritaikyta šeimai, auginančiai du mažamečius vaikus. Apgalvoję visus variantus, Rūta ir Jonas nusprendė paruošti ją keliautojų poreikiams.
Pačiam skaldyti malkas, nupjauti kieme žolę
Keliautojų namelių tinklas Lietuvoje plečiasi. Šiuo metu turistai interneto svetainėje www.keliautojunameliai.lt gali surasti vietų, kuriose įmanoma apsistoti. Nameliai yra Ukmergės, Rokiškio, Ignalinos, Molėtų rajonuose, Kaune ir Zarasuose. Jie nėra iš anksto rezervuojami, todėl galioja sąlyga – atvirumas ir prieinamumas visiems keliautojams be išimties. Jei tik pakanka vietos ant gultų arba grindų, apsistoti tuo pačiu metu gali ne vienas keliautojas, o visa jų grupė.
Ar namelis tuščias, keliautojas sužino tik atvykęs į vietą. Šių namelių savininkai toje pačioje interneto svetainėje yra pateikę pagrindinę informaciją, ką būtina žinoti, prieš pradedant planuoti savo kelionę.
Būsimi keliautojai įspėjami dėl galimų nepatogumų, su kuriais susiduriama atvykus ir iš anksto tinkamai nepasiruošus kelionei. Pavyzdžiui, nėra degtukų ugniai užkurti ar geriamojo vandens, reikės pačiam skaldyti malkas, nupjauti kieme žolę ir pan. Turistui pateikiama informacija apie atvykimą iki namelio ir rekomenduojamų kelionės maršrutų sąrašas.
Nors nustatytos kainos nėra, tačiau už vieną nakvynę rekomenduojama susimokėti apie 10–15 Eur asmeniui.
Keliautojų namelių tinklo pradininkai Lietuvoje teigia, kad tik dėl kiekvieno turisto sąmoningumo šis tinklas gali gyvuoti, nes iš surinktų už nakvynę lėšų nameliai remontuojami, išlaikomi, plečiamas jų tinklas šalyje.
Tokių namelių projektas sukurtas, remiantis užsienio šalių, tokių kaip Suomija, Norvegija, Škotija, Naujoji Zelandija, pavyzdžiais. Ši tvari idėja minėtose šalyse gyvuoja jau ne vieną dešimtmetį.
Tvarumas yra pagrindinė iniciatyvos sąlyga. Ja stengiamasi formuoti teigiamą požiūrį į Lietuvos tradicinę architektūrą ir jos išsaugojimą, populiarinti tvaraus keliavimo formas, pastatų perpanaudojimo idėjas, bendruomeniškumo ir savanorystės skatinimą.
Taip atrodo keliautojų namelis, laukiantis patogumų neieškančių turistų. (J. Vyšniausko nuotr.)
Nebijo drąsių idėjų
Keliautojų namelių steigėjai susibūrė į komandą, kuri rūpinasi tvaraus turizmo plėtra šalyje, stengiasi patenkinti keliautojų poreikius. J. Vyšniauskas įsitikinęs, kad ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose jauni žmonės arba jaunos šeimos turi didelių savirealizacijos, idėjų įgyvendinimo galimybių.
„Esu įsitikinęs, kad ir regionuose yra gana daug galimybių. Šiais laikais atstumai yra lengvai įveikiami. Žmogui gal reikia pasisotinti miestu, o paskui pabėgti ten, kur gyvenimo tempas yra ramesnis, kur gali džiaugtis medžiais, gamta“, – sako drąsių idėjų nevengiantis vyras.
Jonas linki rizikuoti ir bandyti. Kitaip nieko nebus ir niekas iš nieko nesusikurs: „Reikia tiesiog imti ir daryti. Tik patartina susirasti bendraminčių, nes vienam įgyvendinti idėjas sunku. Savanorystė nėra vien tik žodis. Matydamas, kiek savanorių mums padėjo, palaikė, kuriant keliautojų namelių tinklą, dabar galiu tik džiaugtis, kad Lietuvoje pasiekėme savanorystės brandą.“
Keliautojų namelių pradininkai Rūta ir Jonas Vyšniauskai viliasi, kad tokių namelių atsiras ir Šiaurės Lietuvoje, o tvaraus turizmo idėją ir toliau puoselės savanoriai. (R. ir J. Vyšniauskų asmeninio albumo nuotr.)
Tvaraus turizmo mylėtojams – apdovanojimas
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė tradicinės pilietinės iniciatyvos „Lietuvos galia 2024“ metinių apdovanojimų ceremonijoje įteikė apdovanojimą labiausiai įkvepiančių metų iniciatyvų autoriams. „Žalios Lietuvos“ kategorijoje apdovanojimas už savanoriško ir bendruomenę telkiančio tvaraus turizmo plėtrą Lietuvoje buvo įteiktas VšĮ „Keliautojų nameliai“ komandai, kurioje – ir joniškiečių šeima.
Jauni žmonės tiki, kad ateityje keliautojų namelių idėja plis regionuose, burs ir skatins savanorius antram gyvenimui prikelti apleistus, jau seniai nebenaudojamus pastatus ar sodybas, kurios taptų tvaraus turizmo stotelėmis gamtos ir ramaus poilsio išsiilgusiems keliautojams.