Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Lėktuvas/Asociatyvi nuotr. / YouTube
BNS.LTŠaltinis: BNS.LT
Lėktuvą pavadinusi skraidančiais rūmais, apie tai pirmoji pranešė televizija „ABC News“. Jie teigė, kad Kataro karališkosios šeimos padovanotas lėktuvas „Boeing 747-8“ galbūt bus brangiausia dovana, kokią kada nors yra gavusi Amerikos vyriausybė.
Ginčas dėl lėktuvo – ir D. Trumpo pasigyrimas, kad jis bus gautas nemokamai – prisideda prie klausimų, su kuriais JAV vadovas susiduria dėl galimų interesų konfliktų, susijusių su jo šeimos verslu ir naudojimusi pareigomis.
Vėlų sekmadienį socialiniuose tinkluose paskelbtame pranešime, kuriame Kataras nebuvo paminėtas, D. Trumpas perėjo į puolimą ir pareiškė, kad lėktuvas yra laikina dovana, kuri bus perduota Gynybos departamentui ir pakeis dabartinį keturių dešimtmečių senumo modelį.
78 metų D. Trumpas sakė, kad procesas vyksta kaip skaidrus sandoris, tačiau nenurodė, ar kuri nors šalis ką nors gaus mainais, o vietoj to apkaltino demokratus, esą jie be reikalo nori pasipelnyti iš šios situacijos.
Kataras greitai stengėsi sumenkinti kilusį triukšmą, sakydamas, kad pranešimai, kuriuose lėktuvas apibūdinamas kaip dovana, yra netikslūs.
Etiniai ir teisiniai klausimai
„Šiuo metu Kataro gynybos ministerija ir JAV gynybos departamentas svarsto galimą lėktuvo perdavimą laikinam naudojimui kaip „Air Force One“, – sakė Kataro žiniasklaidos atašė Vašingtone Ali Al Ansaris (Ali Ansaris), pabrėždamas, kad joks sprendimas dar nepriimtas.
JAV Konstitucijos skirsnyje, vadinamajame emolumentų straipsnyje, draudžiama vyriausybės pareigūnams priimti dovanas „iš bet kurio karaliaus, princo ar užsienio valstybės“.
Tačiau D. Trumpas nori apeiti šį įstatymą lėktuvą perduodamas savo prezidentinei bibliotekai po to, kai baigs eiti pareigas.
Planas bus paskelbtas D. Trumpui šią savaitę vykstant į tris Artimųjų Rytų šalis, įskaitant Katarą, pranešė televizijos kanalas ABC ir laikraštis „The New York Times“.
Dovanos priėmimas sukėlė etinių klausimų abiejose JAV partijose. Atrodo, kad taip apeinami įstatymai, sukurti siekiant pažaboti valdžios korupciją.
Kraštutinių dešiniųjų D. Trumpo sąjungininkė Laura Loomer sakė, kad Kataro lėktuvo priėmimas būtų moralinė dėmė administracijai.
„Negalime priimti 400 mln. dolerių (356,4 mln. eurų) „dovanos“ iš kostiumuotų džihadistų“, – rašė ji socialiniame tinkle „X“.
„Kataras finansuoja tuos pačius Irano įgaliotinius „Hamas“ ir „Hezbollah“, kurie žudo JAV tarnybų narius“, – tvirtino ji.
Tačiau Baltieji rūmai ir Teisingumo departamentas mano, kad dovana yra teisėta ir nėra kyšis, nes ji nėra duodama mainais už kokią nors konkrečią paslaugą ar veiksmą, sakė ABC šaltiniai.
Pasak jų, ji neprieštarauja ir Konstitucijai, nes pirmiausia bus perduota JAV karinėms oro pajėgoms, o tik po to perduota prezidento bibliotekai, taigi niekada nebus padovanota kokiam nors asmeniui.
„Beprotiškai neteisėta“
Demokratų nacionalinis komitetas (DNC) teigė, kad šis žingsnis įrodo, jog D. Trumpas naudojasi Baltaisiais rūmais asmeninei finansinei naudai gauti.
„Kol dirbančios šeimos ruošiasi didesnėms išlaidoms ir tuščioms lentynoms, D. Trumpas vis dar daugiausia dėmesio skiria savo ir savo milijardierių rėmėjų praturtėjimui“, – teigiama DNC elektroniniame laiške rėmėjams.
Keli demokratų įstatymų leidėjai pasmerkė šį planą.
Senatorius Chrisas Murphy pavadino jį „beprotiškai neteisėtu“, o Atstovų Rūmų narė Kelly Morrison sakė, kad tokia dovana prilygsta akivaizdžiai korupcijai ir neetiškam, konstitucijai prieštaraujančiam kyšiui.
JAV prezidentas jau seniai yra nepatenkintas „Air Force One“ lėktuvais – dviem specialiai pritaikytais „Boeing 747-200B“ serijos orlaiviais.
Anksčiau šiemet D. Trumpas sakė, kad jo administracija ieško alternatyvų „Boeing“, nes įmonė vėluoja pristatyti du naujus modelius.
2018 metais aviacijos ir kosmoso milžinė susitarė iki 2024-ųjų pabaigos už 3,9 mlrd. dolerių (3,47 mlrd. eurų) pristatyti du „Boeing 747-8“ lėktuvus – abu jie bus pasirengę skraidinti bet kurį Baltųjų rūmų šeimininką.
Tačiau sandorio subrangovas bankrutavo, o koronaviruso pandemija sutrikdė gamybą, todėl „Boeing“ buvo priversta nukelti pristatymą į 2027 ir 2028 metus.
Nors Kataro siūlomas lėktuvas, kaip pranešama, yra daugiau nei 10 metų senumo, naujas „Boeing 747-8“ kainuoja apie 400 mln. dolerių (356,2 mln. eurų), teigė ekspertai.
Prieš tapdamas „Air Force One“, orlaivis turi būti papildomai aprūpintas daugybe ryšio ir saugumo patobulinimų.