Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Audronio Rutkausko nuotr.
Elena MonkutėŠaltinis: Etaplius.LT
Ne išgydyti, o pagerinti gyvenimo kokybę
Socialinės globos namai skirti senjorams su negalia, kuriems jau sunku patiems pasirūpinti savimi. Įstaigoje bus teikiamos visavertės kvalifikuotos stacionarios globos ir slaugos bei paliatyviosios pagalbos paslaugos.
„Gydytojas neišvengiamai turės prižiūrėti pacientus. Mes to sieksime ir esame pasiryžę tai įgyvendinti, – sako VšĮ globos ir slaugos centro „Sidabražolė“ steigėja, gydytoja kardiologė Loreta Rasutė Rezgienė. – Orientuosimės į senyvo amžiaus kontingentą. Žmonės turi daug lėtinių ligų, kurios yra nepagydomos – jos pasilieka su žmogumi kartu visą gyvenimą. Tai apsunkina, pablogina jo ir artimųjų gyvenimo kokybę. Mes pasirūpinsime ne tuo, kad ta liga būtų išgydyta, bet tuo, kad būtų pagerinta gyvenimo kokybė.“
Paliatyviosios pagalbos paslaugas pagal kompetenciją teiks specialistų komanda, kurią sudaro gydytojas, psichologas, kineziterapeutas, slaugytoja, socialinis darbuotojas, slaugytojų ir socialinių darbuotojų padėjėjai, savanoriai, pagalbinis personalas.
Loreta Rasutė Rezgienė. A. Rutkausko nuotr.
Rezultatas džiugina
Iki šiol VšĮ globos ir slaugos centras „Sidabražolė“ paslaugas – paliatyviąją pagalbą ir socialinę priežiūrą – teikia pacientų namuose, taip rūpesčio sulaukia apie 350 žmonių – tiek Šiaulių miesto, tiek regiono gyventojų. „Nuo pirmos mūsų darbo dienos turėjome idėją atidaryti globos namus, kur žmonės galėtų gyventi, senyvo amžiaus žmonėms, žmonėms su negalia, ten teikti ir paliatyviąją pagalbą, aprūpinti visa medicinine priežiūra“, – išsipildžiusią svajonę įvardija gydytoja.
Įstaigos įrengimas truko šiek tiek daugiau nei dvejus metus. Pirmiausia reikėjo rasti tinkamą pastatą – tai nebuvo lengva: turėjo būti reikiamo ploto, tinkamo apgyvendinti apie 40 senolių, be to, reikėjo atsižvelgti ir į pastato būklę bei pasiekiamumą. „Vietos rinkimas buvo darbas, – tikina L. R. Rezgienė. – Pirmas mūsų pirkinys ir, atrodo, pasiteisinęs.“
Visgi atnaujinti pastatą užtruko ilgiau nei dvejus metus, nes, kaip teigia pašnekovė, darbo reikėjo įdėti daugiau, nei tikėjosi. Tačiau rezultatas džiugina – architekto Dariaus Jakubausko suprojektuoti globos namai ne tik traukia Dirvonėnų gyventojų ir svečių akis, bet ir pasižymi funkcionalumu: patogiai įrengti gyvenamieji bei vonios kambariai, gydytojų bei personalo patalpos, išrikiuotos funkcinės lovos, spintelės bei rūbų spintos. Pirmojo aukšto gyventojai netgi turės galimybę tiesiai iš savo kambarių patekti į lauką.
„Startavome prieš dvejus metus, įsigydami šitą pastatą, ir šiandien atidarome duris, – šypsosi Všį globos ir slaugos centro „Sidabražolė“ steigėja. – Norime pasidžiaugti patys ir parodyti tai kitiems.“
Architektas Darius Jakubauskas ir kunigas Tomas Kedušis. A. Rutkausko nuotr.
Pamažu
Nors šiuo metu globos namai dar tušti, tikimasi, kad jau greitai įstaiga sulauks pirmųjų gyventojų – tai įvyks tada, kai bus gautos visos reikiamos licencijos, gydytojos teigimu, tai gali užtrukti mėnesį ar du.
Norint patekti į šiuos ar kitus panašius globos namus, procedūra nėra sunki, tačiau yra keli privalomi žingsniai. Pirmiausia, reikia kreiptis į savo savivaldybės socialinį skyrių, kur nuspręs, ar žmogui reikalinga tokia pagalba. Gydytoja L. R. Rezgienė pabrėžia, kad pats asmuo turi nuspręsti, kur jis nori gyventi – ar savo namuose, ar globos įstaigoje. Tiesa, būna atvejų, kai jau nebėra pasirinkimo.
„Prie to einama pamažu. Matome, jei žmogus nebegali savimi pasirūpinti, nueiti į parduotuvę, išsivirti valgyti, artimieji negyvena kartu arba gyvena visiškai toli, tada manau, kad vienintelė alternatyva lieka šitie ar kiti globos namai“, – tikina pašnekovė.
Visuomenė sensta
Atidaryme dalyvavęs Šiaulių r. savivaldybės meras Česlovas Greičius pastebi, kad šiuo metu tokios įstaigos ypač paklausios. „Visuomenė sensta, tokios paslaugos yra reikalingos, iš tikrųjų trūksta paslaugų teikėjų. Džiaugiamės, kad į tokią gražią vietovę, Dirvonėnų kaimą, atsikėlė šitas puikus verslas, stiprūs verslininkai, kurie prieš tai buvusią seną nenaudojamą mokyklą nupirko aukciono būdu ir, kaip sakė, ne suremontavo, bet nugriovė ir pastatė puikų pastatą, – sako jis. – Tikime ir norime, ir žinome, kad šitame pastate žmonės, kurie pateks ir kuriems bus lemta pragyventi tą gyvenimo tarpsnį, tikrai praleis čia tvarkingai, jais bus rūpinamasi, jie bus prižiūrimi.“
Šiaulių rajone panašių įstaigų nėra daug – Č. Greičius pamini tik VšĮ „Senolių namus“ Briduose ir Varputėnų globos namus. „Kadangi susidaro eilės vis tiek rajone, esant būtinybei, perkame paslaugas kitose įstaigose iš kitų rajonų“, – situaciją apžvelgia meras.