PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Spalio 22 d. 09:49

Anykščių bibliotekoje – susitikimas su Broniumi Šablevičiumi

Utena

Reporteris ElenaŠaltinis: Etaplius.lt


191763

Lietingą ir vėjuotą spalio 20 d. vakarą Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos bičiuliai rinkosi į susitikimą su anykštėnu mokslininku biologu, gamtininku publicistu, literatu, gamtos fotografu Broniumi Šablevičiumi.

Svečias atvyko iš Ignalinos pristatyti anykštėnams savo naujausias tris knygas – „Jei laimingai nubusiu“, „Mudviejų vakaras“ ir „Per orchidėjų pievas ir miškus“.

Susitikimo pradžioje Bronius mintimis nuklydo keletą dešimtmečių atgal, kuomet, baigęs universitete istorijos mokslus, gyveno ir dirbo Anykščiuose kultūros skyriuje, paminklosaugos srityje. Patiko jam Anykščiai su savo unikalia gamta, draugingai gyveno su anykštėnais, bet vidinis balsas sakė, kad reikia bandyti ieškoti kitos veiklos, siekti kito išsilavinimo. „Dievas ir likimas žadėjo kažką kitką“, – gražiai sakė mūsų svečias. Ir kai jau tvirtai nusprendė studijuoti biologiją, tai laukė nesulaukė stojamųjų egzaminų sesijos Vilniaus pedagoginiame institute Biologijos fakultete. Tuomet išvyko gyventi į Ignaliną ir visą savo darbinę veiklą paskyrė Aukštaitijos nacionaliniam parkui.

Pirmosios dvi knygos – haiku žanru rašytos istorijos apie tai, kas nematoma akimis, kas paslėpta tarp eilučių. Šių lyrinių mažų istorijų svarbiausias leitmotyvas – žmogaus gyvenimo bėgsmas, sezonų kaita, būtasis – prisiminimų laikas. Tai metaforų kupinos istorijos apie vienatvę ir tarpusavio ryšio ilgesį, kartų skirtumus, apie tai, kas išėjo ir nebegrįš, „o aš dar nespėjau susidraugauti...“

Didelio susidomėjimo sulaukė knyga apie paslaptingą mūsų kraštų orchidėjų gyvenimą. „Orchidėjos gyvena visai kitą gyvenimą, palyginus su kitais augalais: jų kitokie žiedai, kitokios sėklos, labai sudėtingas dauginimosi būdas“, - sakė autorius. Sunku patikėti, bet Lietuvoje dabar žinomos 40 rūšių orchidėjos, o kad nustatyti jų rūšį, botanikai turi jas patikrinti pagal 72 išorės požymius... net lengvai atpažįstamos gali suklaidinti, nes dar turi kelis porūšius. Knyga nepaprastai gražiai iliustruota autoriaus nuotraukomis.

Svečias buvo dosnus: atvežė dvi pilnas kuprines savo knygų ir jas dovanojo anykštėnams. Paklaustas apie ateities planus, sakė, kad iš dienoraščių, kuriuos stropiai rašė keliasdešimt metų, bandys dėlioti biografinę knygą, kurioje skirs vietos visiems gyvenimo kelyje sutiktiesiems...

247341750-2005444349616604-1444575557891843227-n.jpg