PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Vasario 26 d. 13:49

Dienos centrai sulauks daugiau lėšų: SADM įvardijo sąlygas

Lietuva

Viktorija ValčiukaitėŠaltinis: Etaplius.lt


30064

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad sutartis su Socialinių paslaugų priežiūros departamentu prie SADM jau pasirašė 47 vaikų dienos centrai iš 80-ies, dėl kurių finansavimo vasario 13 d. pasirašytas ministerijos kanclerio potvarkis. Vasario 19 d. pasirašytas dar vienas potvarkis dėl kitų 90 VDC finansavimo, o vasario 23 d. galutinai įvertinti visi kiti likę VDC projektai, kurie veiklas taip pat vykdo pagal 2016–2018 m. konkursą.

Iš viso turi būti įvertinama per 230 paraiškų, kuriose aprašyta veikla, vykdyta 2017 m.

Finansavimo potvarkio pasirašymas dar nereiškia, kad lėšos iškart atsiranda vaikų dienos centrų sąskaitose. Kadangi skiriamos biudžetinės lėšos, tai gali vykti tik pasirašius sutartis, kas šiuo metu ir vyksta. Pasirašius sutartis (šiuo metu parengtų ir pasirašytų iš SPPD pusės – dar 26) ir suformavus pavedimą, lėšos projektų vykdytojus pasiekia per 4 darbo dienas.

Vaikų dienos centrai raginami kuo skubiau pasirašyti sutartis, kai jos jau parengtos, nes kuo anksčiau jos bus pasirašytos, tuo anksčiau lėšos pasieks organizacijų sąskaitas.

Už 2018 metus jau skirtos lėšos pirmiesiems 15 vaikų dienos centrų (VšĮ mažoji teatro akademija (2 projektai), Lietuvos samariečių bendrijos Vilniaus skyrius, Antanavo bendruomenė, Lietuvos samariečių Jurbarko krašto bendrija, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija, Ukmergės rajono Varinės bendruomenė, Marijampolės socialinės pagalbos centras, Maltos ordino pagalbos tarnyba, Viešoji įstaiga „Eterna vita“, Pūstapėdžių kaimo bendruomenė, Viešoji įstaiga „Vilnijos dienos centras“, Labdaros ir paramos fondas „Tavo galimybė“, Veisiejų seniūnijos bendruomenės komitetas, Panevėžio rajono savivaldybės viešoji biblioteka), kurie VDC projektus vykdo pagal 2016–2018 m. VDC konkursą. 6 iš šių VDC jau turi pervestus pinigus savo sąskaitose, o dar 9 (kuriems lėšos pervestos 21 d.) turi gauti arba jau gavo šiandien.

Vasario 23 d. jau įvertinti paskutiniai naujai įsteigtų VDC, kurie projektines veiklas vykdo pagal 2017–2018 m. konkursą, prašymai ir dokumentai dėl finansavimo pratęsimo 2018 metams (iš viso 43 naujai įsteigtų VDC projektų vykdytojai). Šiandien Projektų vertinimo komisija spręs dėl jų teikimo finansuoti projektinių veiklų tęstinumą 2018 metais.

Atkreipiame dėmesį, kad kadangi buvo siekiama užtikrinti VDC projektų finansavimą nuo sausio 1 d. ir 2018 metams VDC projektams įgyvendinti buvo skirta papildomai lėšų, užtruko VDC dokumentų tikslinimas: projektų vykdytojams reikėjo padidinti prašomų lėšų sumą ir tikslinti veiklų planus ir sąmatas. Ne visi VDC pateikė reikiamus dokumentus iš pirmo ar antro karto, o vertinant net po kelis kartus koregavo sąmatas ir veiklų planus pagal pastabas. Be tikslinimų paraiškas pateikė tik 20 proc. VDC.

Visi VDC projektų įgyvendintojai yra informuoti, kad pratęsus projektų finansavimą, nuo šių metų sausio 1 d. tinkamos ir patirtos išlaidos bus laikomos tinkamomis finansuoti. Tai reiškia, kad pervedamos lėšos bus skirtos už visus 12 šių metų mėnesių.

Svarbu prisiminti, kad norint gauti finansavimą per projektų konkursą, 2016–2018 m. VDC konkurso VDC projektų vykdytojams yra privaloma turėti 10 proc. savo ar rėmėjų skirtų lėšų – tai ir yra garantija, kad metų pradžioje jie galės veikti. Be to, savivaldybės jų teritorijoje esantiems vaikų dienos centrams gali skirti finansavimą iš sutaupytų socialinei paramai lėšų, o jų sutaupoma kiekvienoje savivaldybėje.

Šiemet VDC finansavimui skirta 11,3 proc. daugiau nei 2017 m., t.y., 3,96 mln. Eur. 2017 metais organizuotas ne tik veikiančių, bet ir naujai įsteigtų Vaikų dienos centrų konkursas, todėl pernai įsikūrė 43 daugiau VDC nei užpernai. Šiuo metu ministerija konkurso būdu finansuoja 291 vaikų dienos centro veiklą. Iš viso juos lanko beveik 8800 vaikų.

Vaikų dienos centrai Lietuvoje yra įvairaus pavaldumo: dalis priklauso savivaldybėms, yra nevyriausybinių, priklausančių religinėms bendruomenėms. Iki 2002 metų jie būdavo finansuojami tik steigėjų ir rėmėjų pastangomis. Tačiau atsižvelgusi į tai, kad trūksta dienos socialinės priežiūros ir ugdymo paslaugų tėvams, auginantiems vaikus, 2002 metais Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijavo programą, pagal kurią vaikų dienos centrams pradėtas skirti valstybės biudžeto lėšos projektinėms veikloms vykdyti.