Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Norėjau pasakyti, kad man dzin. Man tiesiog gėda už tuos žmones“, – savo kreipimąsi į Savivaldybę komentuoja moteris. (Rawpixel.com nuotr.)
Elena MonkutėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“
Nusikaltimas ir bausmė
„Prasidėjo nusikaltėlių tramdymas“, – šypsosi moteris, rodydama iš Savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus gautą laišką. Pasirodo, jos iš mamos paveldėtas sklypas Šiaulių mieste pateko į Nenaudojamų privačios nuosavybės teise valdomų žemės sklypų sąrašą.
Kaip teigiama gautame laiške, į tokį sąrašą sklypai patenka dėl kelių galimų priežasčių: jie nešienaujami (nepjaunama žolė), sklype kaupiamos šiukšlės, atliekos, sklypas apaugęs menkaverčiais krūmais, sklype formuojamas sąvartynas, sklype laikomos (išskyrus tam skirtas vietas) statybinės ar teršiančios aplinką medžiagos ar daiktai arba išpiltas statybinis laužas.
Pensininkės atveju priežastis pirmoji – sklypas nešienaujamas. Tai lėmė pablogėjusi 80 metų perkopusios šiaulietės sveikata – moteris skundžiasi, kad taip sunku kaip šiemet dar niekada nebuvo: ne kartą gulėjo ligoninėje, taip pat gydėsi ir namie. „Su manimi niekas nebendravo, nors aš gi niekur nėjau. Šiemet nuo vasario 28 d. esu įkalinta tai namuose, tai ligoninėje“, – guodžiasi šiaulietė. O ir artimųjų, galinčių padėti sutvarkyti sklypą, ji neturi.
„Man gėda už tuos žmones“
„Sklypas yra mano. Man davė sąlygą iki liepos 20 d. susitvarkyti. Aš nelaukiau liepos 20 d., nes per vieną dieną čia nieko negalėjau padaryti. Kai galiu, kai truputį geriau jaučiuosi, kai saulė nešviečia, išeinu. Žodžiu, nuravėjau. Liepos 20 d. nunešiau jiems savo paaiškinimą. Pasirašiau namie – Savivaldybėje paprašiau popieriaus ir perrašiau“, – pasakoja moteris ir rodo sąsiuvinyje ranka užrašytą kreipimąsi.
„Paaiškinu, kad š. m. kovo 3 d. buvau skubiai operuota – komplikuoto apendikso operacija. Po to buvo nustatytas dar vienas pūlingas darinys pilvo ertmėje. Čia gydymas buvo pasyvus – antibiotikų injekcija. Iš ligoninės namo grįžau balandžio mėn., – senolė rašo pasiaiškinime. – Dėl didelio antibiotikų kiekio prasidėjo viduriavimas, o dėl riboto vaikščiojimo sutriko kojų kraujotaka. Jos buvo stipriai sutinusios ir labai skaudėjo.“
Moteris paaiškino, kad sunkiai vaikščiojo, draugės jai atveždavo maisto iš parduotuvės, nes pati jautėsi labai nusilpusi ir nedarbinga. „Kadangi taip prasikaltau dėl sparčiai augančios žolės, vos tik galėjau pradėti vaikščioti – puoliau ravėti, nors kojų pėdos tebedilgčioja ir yra skausmingos iki šiol“, – kreipimesi sako šiaulietė.
„Norėjau pasakyti, kad man dzin. Man tiesiog gėda už tuos žmones“, – savo kreipimąsi į Savivaldybę komentuoja moteris.
Nemokamos pagalbos nėra
Liepos 21-ąją, kitą dieną po pasiaiškinimo Savivaldybėje, ji pastebėjo už jos sklypo tvoros vaikštančią moterį. „Pamaniau, kad skina obuolius. Galvojau, gerai – mažiau liks ant obels. Matote, niekam negali įsiūlyti – ar nusiskinti, ar susirinkti“, – šypsosi sklypo savininkė.
Paaiškėjo, kad tai buvo Savivaldybės darbuotoja, atvažiavusi patikrinti, ar tikrai pensininkė susitvarkė, kaip teigė pasiaiškinime. Apžiūrėjusi kiemą, patikino, kad sklypas iš Nenaudojamų sklypų sąrašo bus išbrauktas.
Nors senolė teigia, kad nerimauja retai, o šio įvykio išvis neima į galvą, jai staiga pablogėjo sveikata. „Man staiga toks skausmas davė į galvą. Patekau į ligoninę, beveik insultas, kraujas išsiliejęs, – vardija moteris. – Aš nežinau, ar čia iš musės reikėjo dramblį daryti.“
Senolė ištiesia išrašą iš ligoninės: „Pacientė skundžiasi, kad po patirto streso ir didelės emocinės įtampos nuo liepos 21 d. vargina galvos pakaušio skausmas, skausmas eina nuo pakaušio į viršugalvį, smilkinius. Tapo sunkiau vaikščioti, lyg šiek tiek perkreipė veidą. Buvo nuėjusi pas draugę, ten dėl silpnumo susmuko.“ Moteris ligoninėje praleido daugiau nei savaitę.
Vis dažniau atsirandant vienokioms ar kitokioms sveikatos problemoms, sklypo savininkė guodžiasi, kad aplinką susitvarkyti darosi vis sunkiau, o ir Savivaldybė jokios nemokamos pagalbos nesiūlo. „Siūlo nusisamdyti“, – tvirtina pensininkė.
„Kadangi taip prasikaltau dėl sparčiai augančios žolės, vos tik galėjau pradėti vaikščioti – puoliau ravėti, nors kojų pėdos tebedilgčioja ir yra skausmingos iki šiol“, – kreipimesi į Savivaldybę sako šiaulietė. (Autorės nuotr.)
Įrodyti, kad naudojamas
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus vyr. specialistas Rimantas Musejukas sako, kad sklypai į Nenaudojamų žemės sklypų sąrašą patenka, kai jiems priskirtas teritorijas patikrina Savivaldybės administracijos tarnautojai. Taip pat reaguojama ir į visuomenės pranešimus. „Visais atvejais surašomas patikrinimo aktas su fotofiksacijomis, vadovaujantis VĮ Registrų centro duomenų bazėmis, išsiunčiami aukščiau pateikti turinio pranešimai sklypų savininkams (naudotojams), dažnai ir paveldėtojams“, – teigia Savivaldybės atstovas.
Preliminarus sąrašas būna paskelbiamas Savivaldybės interneto puslapyje, o vėliau atnaujinamas, atsižvelgiant į gaunamus pranešimus ir tarnautojų atliekamus patikrinimus. „Toks informacijos viešinimas yra kritiškai svarbus, stengiantis pasiekti emigravusius asmenis ir tuos, kurie paprasčiausiai nesilaiko galiojančių teisinių reglamentavimų bei nedeklaruoja savo gyvenamosios vietos adreso“, – tikina R. Musejukas.
Asmenys, patekę į preliminarųjį sąrašą, turi iki nurodytos datos, šiuo atveju 2023 m. liepos 20 d., pateikti įrodymus, kad sklypas neatitinka nurodytų požymių, pridedant fotonuotraukas. Jei informacija pasitvirtina, iki rugpjūčio 10 d. sklypas iš sąrašo išbraukiamas. „Tikrinami visi preliminarių sąrašų adresai ir Nenaudojamų žemės sklypų Šiaulių mieste nustatymo komisijai svarstyti nėra pateikiami neatitinkantys kriterijų“, – sako vyr. specialistas.
Prievolės
Visi asmenys, nepriklausomai nuo jų materialinio statuso, amžiaus ir pan., gali kreiptis į komisiją, pateikti motyvuotus prašymus dėl jų sklypų nepripažinimo nenaudojamais. Komisijos posėdžiuose išsamiai aptariamos aplinkybės ir balsuojant priimami sprendimai. Komisija iki rugpjūčio 15 d. savo sprendimą pateikia merui, kuris, pasak Savivaldybės atstovo, esant tam tikroms numatytoms aplinkybėms, sąrašo keitimus atlikti gali ir po rugpjūčio 15 d.
„Pažymėtina, kad nekilnojamojo turto savininkai (naudotojai) turi bendram visuomenės gėriui tarnaujančias prievoles, kurių privalo laikytis patys arba pasitelkti trečiuosius asmenis, neatmetant ir socialinės rūpybos tarnybų“, – pastebi R. Musejukas.
Jei visgi asmuo lieka sąraše, t. y. sklypas pripažįstamas nenaudojamu, 2020 m. birželio 18 d. sprendimu Nr. T-268 jam bus taikomas nustatytas 4 proc. žemės mokesčio tarifas.