PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Balandžio 21 d. 12:58

„Didis žmogus“: pasaulio lyderiai reiškia užuojautą dėl popiežiaus Pranciškaus netekties (papildyta)

Pasaulis

Popiežius Pranciškus. / Scanpix

EtapliusŠaltinis: BNS


357234

Po 88-erių popiežiaus Pranciškaus mirties Velykų pirmadienį pasaulio lyderiai reiškia užuojautą, vadindami pontifiką didžiu žmogumi, kovojusį už pažeidžiamiausius.

Prancūzija

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pagerbė popiežių, sakydamas, kad jis visada buvo „pažeidžiamiausių ir silpniausiųjų pusėje“ ir kovojo už „daugiau teisingumo“.

Kelionės į Ramiojo vandenyno regioną metu E. Macronas pareiškė „nuoširdžiausią užuojautą viso pasaulio katalikams“ dėl Pranciškaus, kuris, anot jo, pasisakė už „brolišką žmoniją“, mirties.

Paryžiuje popiežiaus atminimui pirmadienio vakarą bus išjungtas Eifelio bokšto apšvietimas.

Italija

Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni pavadino popiežių didžiu žmogumi.

„Popiežius Pranciškus grįžo į Tėvo namus. Tai labai liūdna žinia, nes mus paliko didis žmogus“, – teigiama G. Meloni pareiškime.

Vokietija

Būsimasis Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas išreiškė užuojautą dėl popiežiaus Pranciškaus mirties, apibūdindamas jį kaip žmogų, kuris „elgėsi vedamas nuolankumo ir tikėjimo“.

Popiežius „išliks mūsų atmintyje dėl savo nenuilstamo atsidavimo (...) pažeidžiamiausiems, teisingumui ir susitaikymui“, sakė jis.

JAV

Sekmadienį susitikęs su pontifiku Vatikane JAV viceprezidentas J. D. Vance'as pirmadienį po Pranciškaus mirties pareiškė, kad nuoširdžiai užjaučia krikščionis.

„Labai džiaugiausi galėdamasi vakar jį pamatyti, nors jis akivaizdžiai labai sirgo“, – rašė į katalikybę atsivertęs J. D. Vance'as socialiniame tinkle „X“ vizito Indijoje metu.

Baltieji rūmai savo paskyroje „X“, pridėdami nuotraukas, kuriose pontifikas atskiromis progomis susitiko su prezidentu Donaldu Trumpu ir viceprezidentu J. D. Vance'u, rašė: „Ilsėkis ramybėje, popiežiau Pranciškau.“

Indija

Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi reikšdamas užuojautą teigė, kad pontifikas tarnavo vargšams ir suteikė vilties kenčiantiems.

„Milijonai žmonių visame pasaulyje visada prisimins popiežių Pranciškų kaip atjautos, nuolankumo ir dvasinės drąsos švyturį“, – sakoma Indijos lyderio pareiškime.

„Su meile prisimenu savo susitikimus su juo ir mane labai įkvėpė jo įsipareigojimas siekti visa apimančio ir visapusiško vystymosi“, – teigė jis.

Lenkija

Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pagerbė popiežiaus Pranciškaus atminimą, pavadindamas jį „geru, šiltu ir jautriu žmogumi“.

„Mirė popiežius Pranciškus. Geras, šiltas ir jautrus žmogus. Tegul ilsisi ramybėje“, – „X“ rašė D. Tuskas.

Ispanija

Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas pirmadienį pagerbė popiežiaus Pranciškaus „įsipareigojimą taikai, socialiniam teisingumui ir pažeidžiamiausiems“.

„Apgailestauju dėl popiežiaus Pranciškaus mirties. Jo įsipareigojimas taikai, socialiniam teisingumui ir pažeidžiamiausiems palieka gilų palikimą. Ilsėkis ramybėje“, – socialistų lyderis rašė „X“.

Ispanijoje dėl popiežiaus mirties skelbiamas trijų dienų gedulas, pirmadienį pranešė teisingumo ministras Felixas Bolanosas.

Airija

Airijos ministras pirmininkas Michealas Martinas, reikšdamas užuojautą, pabrėžė popiežiaus Pranciškaus solidarumą su „vargšais, atstumtaisiais ir engiamaisiais“.

„Ilgas ir garbingas popiežiaus Pranciškaus pontifikatas pasižymėjo nepalaužiamu įsipareigojimu atjautos, taikos ir žmogaus orumo principams“, – sakė M. Martinas ir pridūrė, kad popiežius Pranciškus bus prisimenamas dėl savo „skausmo ir gėdos išreiškimo“ dėl vaikų išnaudojimo skandalo Katalikų Bažnyčioje per vizitą Airijoje 2018-aisiais.

Europos Sąjunga

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen teigė, kad popiežius Pranciškus „savo nuolankumu ir tokia tyra meile likimo nuskriaustiesiems įkvėpė milijonus žmonių, toli už Katalikų Bažnyčios ribų“.

„Savo mintimis esu su visais, kurie jaučia šią gilią netektį“, – rašė ji „X“.

Ji pridūrė, kad tikisi, jog jo „palikimas ir toliau ves mus visus teisingesnio, taikesnio ir gailestingesnio pasaulio link“.

Iranas

Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Esmaeilis Baqaei sakė per spaudos konferenciją: „Ką tik kolegos mane informavo apie naujieną (...) Reiškiu užuojautą visiems krikščioniams visame pasaulyje.“

Iranas, kuriame gyventojų daugumą sudaro musulmonai, palaiko glaudžius ryšius su Vatikanu.

Libanas

Libano prezidentas Josephas Aounas pavadino Pranciškų „brangiu draugu ir tvirtu“ krizės krečiamos daugiakonfesinės šalies rėmėju.

„Niekada nepamiršime jo daugkartinių raginimų ginti Libaną ir išsaugoti jo tapatybę bei įvairovę“, – sakoma J. Aouno – vienintelio arabų pasaulio krikščionio prezidento – pareiškime, paskelbtame prezidentūros paskyroje „X“.

Pranciškaus mirtis jame vadinama „netektimi visai žmonijai, nes jis buvo galingas teisingumo ir taikos šauklys“, raginęs palaikyti „religijų ir kultūrų dialogą“.

Egiptas

Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sisi popiežiaus mirtį pavadino „didele netektimi visam pasauliui, nes jis buvo taikos, meilės ir atjautos balsas“.

A. F. al Sisi teigė, kad miręs katalikų vadovas buvo išskirtinė pasaulinė asmenybė, kuri „nenuilstamai dirbo skatindama toleranciją ir tiesdama dialogo tiltus (...) ir buvo palestiniečių siekio gynėjas, gynęs teisėtas teises ir raginęs nutraukti konfliktą“.

Palestiniečių autonomija

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas pagerbė popiežių Pranciškų, pavadindamas jį „ištikimu palestiniečių tautos draugu“, pranešė oficiali vietos naujienų agentūra „Wafa“.

„Šiandien netekome ištikimo palestiniečių tautos ir jos teisėtų teisių draugo“, – sakė M. Abbasas.

Jis pažymėjo, kad popiežius Pranciškus „pripažino palestiniečių valstybę ir leido Vatikane iškelti palestiniečių vėliavą“.

Izraelis

Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas pirmadienį mirusį popiežių pagerbė kaip „gilaus tikėjimo ir begalinės atjautos žmogų“.

„Jis pagrįstai matė didelę svarbą puoselėti tvirtus ryšius su žydų pasauliu ir plėtoti tarpreliginį dialogą kaip kelią į didesnį supratimą ir abipusę pagarbą“, – sakė prezidentas įraše „X“.

Rusija

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Pranciškų pagerbė už jo pastangas skatinti stačiatikių ir katalikų bažnyčių dialogą.

Kremliaus paskelbtame laiške Vatikanui V. Putinas pagerbė išmintingu jo pavadintą popiežių Pranciškų kaip „nuoseklų aukštų humanizmo ir teisingumo vertybių gynėją“ ir pridūrė, kad jis „aktyviai skatino Rusijos Ortodoksų ir Romos katalikų bažnyčių dialogą“.

Argentina

Argentiniečių prezidentas Javieras Milei išskyrė iš Argentinos kilusio popiežiaus išmintį, nepaisant jųdviejų nesutarimų.

„Nepaisant skirtumų, kurie šiandien atrodo menki, pažinti jį jo gerume ir išmintyje man buvo tikra garbė“, – rašė J. Milei „X“.

Jungtinė Karalystė

Britų karalius Charlesas III teigė, kad jį giliai nuliūdino popiežiaus Pranciškaus mirtis ir pasidžiaugė labai prasmingu vizitu kartu su žmona karaliene Camilla anksčiau šį mėnesį.

„Savo darbais ir rūpesčiu žmonėmis bei planeta jis giliai palietė daugelio žmonių gyvenimus“, – sakė karalius Charlesas, kuris taip pat yra Anglijos Bažnyčios vadovas.

Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Keiras Starmeris teigė, kad popiežiaus Pranciškaus pontifikatas buvo drąsus, o popiežius „niekada neprarado geresnio pasaulio vilties“.

„Jo vadovavimas sudėtingu ir iššūkių kupinu pasauliui ir Bažnyčiai laikotarpiu buvo drąsus, tačiau jis visada buvo paremtas giliu nuolankumu“, – sakė K. Starmeris pareiškime, o popiežiaus garbei vėliavos ant JK vyriausybinių pastatų vieną dieną bus nuleistos iki pusės stiebo.

Vengrija

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas trumpame įraše socialiniame tinkle „Facebook“ teigė: „Ačiū už viską, Šventasis Tėve. Atsisveikiname su jumis.“

Jis savo įrašą palydėjo vieno iš savo susitikimų su Pranciškumi, kuris gyrė Bažnyčios atsinaujinimą Vengrijoje ir kartu ragino Europą priimti daugiau migrantų, nuotrauka.

Ukraina

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį pagerbė popiežiaus Pranciškaus atminimą, sakydamas, kad katalikų lyderis „meldėsi už taiką Ukrainoje ir už ukrainiečius“.

„Gedime kartu su katalikais ir visais krikščioniais“, – rašė V. Zelenskis socialiniuose tinkluose.

Meksika

Meksikos prezidentė Claudia Sheinbaum pirmadienį popiežiaus Pranciškaus mirtį pavadino didžiule netektimi ir sakė, kad jai buvo „didelė garbė ir privilegija“ jį pažinti.

„Humanistas, kuris pasisakė už vargšus, taiką ir lygybę. Jis palieka didelį tikros meilės artimui palikimą. Tiek katalikams, tiek nekatalikams tai didelė netektis“, – rašė C. Sheinbaum „X“.

Venesuela

Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro Užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime sveikino jo darbą kovojant su nelygybe.

„Popiežius Pranciškus buvo transformatyvus dvasinis lyderis, kurio aiškus ir drąsus balsas smerkė dominuojančios sistemos nelygybę ir ragino kurti humaniškesnį, teisingesnį ir giliai palaikantį pasaulį“, – sakoma pareiškime.

Ispanija

Ispanijos karalius Felipe VI (Felipė VI) gyrė popiežių Pranciškų už jo „įsitikinimą, kad reikia padrąsinti ir paguosti skurdžiausius“ žmones.

„Jo įsitikinimas, kad reikia padrąsinti ir paguosti vargingiausius ir labiausiai vargstančius, visuomet ir toliau mus įkvėps“, – rašė karalius telegramoje Kardinolų kolegijos dekanui Giovanni Battista Re.

Be to, Ispanija popiežiui mirus paskelbė trijų dienų gedulą.

Pietų Korėja

Pietų Korėjos prezidento pareigas einantis Han Duck-soo pirmadienį pagerbė mirusį popiežių Pranciškų, apibūdindamas jo gyvenimą kaip „meilės ir solidarumo“ visiems žmonėms darbą.

„Savo mokymu, kad „visi esame broliai ir seserys“, Šventasis Tėvas perdavė žmonijai meilės ir solidarumo žinią“, – sakoma užuojautoje, kuria pasidalinta „X“.

Turkija

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį teigiamai atsiliepė apie pontifiko pastangas plėtoti dialogą tarp skirtingų tikėjimų.

„Popiežius Pranciškus, gerbiamas valstybininkas, buvo dvasinis lyderis, teikęs didelę reikšmę įvairių tikėjimo grupių dialogui“, – rašė jis „X“, sakydamas, kad popiežius Pranciškus taip pat buvo tas, kuris ėmėsi „iniciatyvos humanitarinių tragedijų, ypač palestiniečių siekio, akivaizdoje“.

Jungtinės Tautos

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas pagerbė popiežių Pranciškų ir kalbėjo apie jo istorinę įtaką, nes jis pasisakė už taiką ir žmogaus orumą.

„Prisidedu prie viso pasaulio gedulo dėl Jo Šventenybės popiežiaus Pranciškaus, vilties, nuolankumo ir žmogiškumo pasiuntinio, mirties“, – sakoma jo pareiškime.

#MIRTIS#POPIEŽIUS PRANCIŠKUS#LYDERIAI