PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gruodžio 17 d. 11:18

Didesnių algų reikia labiau nei vaikų?

Klaipėda

Petras SkutulasŠaltinis: Etaplius.lt


110706

Per vienuolika šių metų mėnesių Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje įregistruota 410 naujagimių ir 523 mirę asmenys: 113 mirusiųjų daugiau negu gimusiųjų… Gruodis dar pakeis galutinius šių metų skaičius, tačiau tendencija akivaizdi – pastaruosius ketverius metus mirčių rajone registruojama daugiau negu naujagimių. 2016 m. šis skirtumas sudarė 74, 2017 m. – 51, 2018 m. – 106, šių metų skirtumas bus dar didesnis, jeigu be gruodžio mėnesio duomenų jau siekia 113.

Seimas dar nepatvirtino šių metų valstybės biudžeto, tačiau jau girdėti, jog vadinamieji vaiko pinigai (50 Eur per mėnesį) dvidešimčia eurų kitąmet nebus didinami. Neva liks tiek pat, tik skurdžiai gyvenantiems, neįgalių vaikų turintiems teks daugiau. Gal nuo kitų metų vidurio ir padidins… Tam nesą lėšų. Juk didesnių algų reikalauja streikuojantys mokytojai, nuskriausti ūkininkai, vežėjai, gaisrininkai, advokatai ir dar daugelis kitų.
Brangsta elektra, didėja minimali alga, tad prekių ir paslaugų kainos auga ir augs. Ir Šilutės rajone tėvai brangiau mokės už vaiko ugdymą lopšelyje ar darželyje. Būtų staigmena, jeigu kas atpigtų…

Mažų vaikų turintys nepašalpiniai tėvai veržiasi dirbti, nes vienam iš jų prižiūrint vaiką namuose net ir aukštuosius mokslus baigusių asmenų šeima pajamomis prilygsta skurdžiams. Tik orumas neleidžia prašyti pašalpos… Tad veržiasi gauti ne pašalpą, o vietą vaikui lopšelyje ar darželyje, kad patys galėtų dirbti ir užsidirbti.

Sakytum, tai ir kapanokitės, jei norite. Davė per mėnesį jūsų vaikui 50 eurų, tiek jau neužtenka sumokėti net už darželį, o kita ranka padidinti mokesčiai bemat ištirpdė vadinamuosius vaiko pinigus… Ir tirpdys dar sparčiau, tokios ekonomistų prognozės. Vis girdime, kad socialinei paramai lėšų reikia skirti daugiau, nors skiriama kasmet ir taip daugiausia. Tvarkinga šeima, kuri be socialinių paramų, globos, auklėjimo ir priežiūros augintų ne vieną, o gal ir 2-3 vaikus, dabar Lietuvoje niekam nerūpi. O tokių šeimų vaikai, panašu, valstybei labai reikalingi. Tik taip toli niekas nemąsto. Akivaizdu, kad kasmet mokyklos tik tuštėja, mokinių vis mažėja, dalis mokytojų tampa nereikalingi. Emigrantų vaikai, tikėtina, mokysis užsienyje…

Štai Vilniaus savivaldybė Kalėdų eglutei išleido pusę milijono eurų. O kur dar Kaunas, kiti didieji miestai ir visos savivaldybės, kurių yra 60. Dar savivaldybių seniūnijų centrai… Retai kur puošiama žaliaskarė. Dabar eglutės – vakarietiškos, tačiau ką jos turi bendro su Lietuvos Kalėdų tradicijomis? Ir nėra valstybėje žmogaus, kuris trenktų kumščiu į stalą ir pasakytų, kad išlaidauti nėra iš ko…

Du vaikus auginanti jaunų žmonių šeima pasakojo, kad vaikai, kurie lanko lopšelį ir darželį, vis suserga. Darbdaviai šnairuoja, kad vis nebūna darbe. Kam tokie darbuotojai reikalingi? Pasirodo, ir darbe vaikų ligos yra kliuvinys ne tik gauti visą atlyginimą, bet ir siekti karjeros, pelnyto įvertinimo.

Neteko ir Šilutės rajone susidurti su atveju, kad tvarkingos jaunos šeimos, auginančios vaikų, būtų kaip nors skatinamos, remiamos, vertinamos… Užtat kiek įstaigų, organizacijų tūpčioja apie socialiai remtinas, problemines šeimas ar sugyventinius.
Žvilgsnis į skaičius
Emigrantai, susilaukę vaikų užsienyje, jiems patogiu metu įregistruoja naujagimius rajono Civilinės metrikacijos skyriuje. Per 11 šių metų mėnesių tokių vaikų įregistruota 143. Pernai iš viso įregistruoti 138 užsienyje gimę vaikai, 2017 m. jų buvo 143, 2016 m. – 184. Kiek iš jų sugrįš mokytis į Lietuvą?

Iškalbingi ir kiti skaičiai: vaikui pripažinta tėvystė – tai – reiškia, kad tėvai neįregistravo santuokos. Matyt, taip finansiškai naudingiau. Šiemet iki gruodžio tėvystė pripažinta 159 vaikams, pernai jų buvo 193, 2017 m. – 180, 2016 m. – 235.

Šių metų spalį Šilutės rajone šeima sulaukė 11-ojo vaiko, kovą – 10-ojo, birželį – 8-ojo, vasarį ir liepą šeimose buvo septinti, sausį, balandį ir rugsėjį – penkti vaikai. Neretai gausios šeimos reikalauja didesnės institucijų globos bei priežiūros, o ir finansinė parama joms tenka didesnė. Ypač jeigu šeimoje girtaujama, būna smurto, vaikų nepriežiūros. Jeigu gausi šeima gyvena atokiame kaime, vaikai nelanko lopšelio, darželio, menkiau paruošiami mokyklai.

Palyginus pastarųjų ketverių metų duomenis, mažėja santuokų ir daugėja iširusių šeimų. Šiemet iki gruodžio užregistruota 345 santuokos, pernai jų iš viso buvo 386, 2017 m. – 364, 2016 m. – 389.
Šiemet per 11 mėnesių nutrauktos 144 santuokos, pernai jų iš viso buvo 121, 2017 m. – 148, 2016 m. – 130.

Šiais metais iki šiol gimė 410 naujagimių, pernai iš viso jų sulaukta 457, 2017 m. – 481, 2016 m. – 551. Šių metų naujagimių skaičių dar padidins gruodžio mėnesio duomenys, tačiau vargu ar bendras skaičius prilygs praėjusių trejų metų dydžiams.

Visus pastaruosius ketverius metus mirčių rajone buvo daugiau negu naujagimių. Šiemet iki gruodžio mirė 523 asmenys, pernai per metus – 563, 2017 m. – 532, 2016 m. – 625.

Šių metų lapkritį
Lapkričio mėnesį užregistruoti 26 naujagimiai, iš jų 10 berniukų. Šilutės mieste sulaukta 7 mažylių, kaimo seniūnijose – 19. Užregistruoti 5 užsienyje gimę vaikai. Sulaukta dvynių, jų šiemet iš viso jau sulaukė 5 šeimos. Populiarūs buvo Mato, Aurėjos, Saulės vardai, reti – Fausto, Martos, Dijos. Primename, kad spalį populiarūs vardai buvo Nojus, Lukas, Viltė, Miglė, reti – Jonas, Orestas, Džesika, Meilana.
Lapkritį mirė 37 Šilutės rajono gyventojai, iš jų 22 – vyrai. Šį mėnesį nėra užregistruota užsienyje mirusių asmenų.

Paskutinį rudens mėnesį sutuokta 12 porų, 1 santuoka – bažnytinė, 4 užregistruotos užsienyje. Užregistruota 10 ištuokų, visos abiejų sutuoktinių bendru sutarimu. Visi 6 vaikai liko gyventi su motina, su tėvu – nė vieno. Per 11 šių metų mėnesių po skyrybų su tėvu gyventi liko 8 vaikai, su motina – 92.