PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Gegužės 9 d. 11:31

Dideli lūkesčiai: ES tikisi, kad F. Merzas suteiks postūmį sunkiu metu

Pasaulis

F. Merzas. EPA-ELTA nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS.LT


360774

Į pirmąją kelionę į Briuselį penktadienį išvykstantis Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas tikisi, kad Berlyne pasikeitusi valdžia gali suteikti naują postūmį Europai, susiduriančiai su pasauliniais iššūkiais.

Po kelionių į Paryžių ir Varšuvą, kuriomis F. Merzas išreiškė savo ketinimą sutvirtinti ryšius su abiem kaimynėmis, jo vizitas į Europos Sąjungos (ES) sostinę rodo, kad jis pasiryžęs atkurti Vokietijos vaidmenį Europoje po kelis mėnesius trukusio politinio paralyžiaus.

„Buvo pats laikas“, – apibendrino vienas ES diplomatas.

„Laukiame ir mums reikia stiprios Vokietijos, kuri sugebėtų susidoroti su sunkiais laukiančiais darbais“, – teigė jis.

Tikimasi, kad Vokietijos sugrįžimas į ES nebus visiškai ramus.

Konservatyvaus kanclerio, rinkimų kampanijos metu žadėjusio pažaboti migraciją, vienas pirmųjų žingsnių einant pareigas buvo vienašališkas sprendimas nepriimti daugumos prieglobsčio prašytojų prie Vokietijos sienų, kas sukėlė didelį Lenkijos nepasitenkinimą.

Tačiau ne paslaptis, kad daugelis Briuselyje džiaugiasi, jog F. Merzo pirmtakas Olafas Scholzas (Olafas Šolcas), kurio kadencija prie didžiausios Europos ekonomikos vairo nuo 2021 metų dažnai buvo vertinama kaip nepakankamai sėkminga, pasitraukė.

„Vokietija, kuriai vadovavo O. Scholzas, turėjo gana neigiamą reputaciją“, – sakė Guntramas Wolffas iš analitinio centro „Bruegel“.

„Scholzas visada pirmiausia skambindavo į Vašingtoną“, – sakė jis.

„Manau, yra vilties, kad F. Mercas bus labiau atsigręžęs į ES“, – tvirtino analitikas.

„Mes labai daug tikimės iš Vokietijos vyriausybės“, – patvirtino Suomijos užsienio reikalų ministrė Elina Valtonen.

Itin europietiškas lyderis

Šią savaitę pradėjęs eiti pareigas kancleris, kuris su džiaugsmu prisimena savo jaunystę, kai 1989–1994 metais dirbo ES įstatymų leidėju, interviu pažadėjo būti labai europietiškas lyderis.

Penktadienį F. Merzas savo prioritetus išdėstys keliose spaudos konferencijose, kuriose dalyvaus ES vadovai Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) ir Antonio Costa (Antoniju Košta) bei NATO generalinis sekretorius Markas Rutte.

Tačiau jis jau aiškiai juos įvardijo: remti naujas prekybos partnerystes, įskaitant su Jungtinėmis Valstijomis, rasti pusiausvyrą tarp ES veiksmų klimato srityje ir paramos pramonei, suvaldyti migraciją ir, svarbiausia, stiprinti Europos gynybos pajėgumus.

Briuselis tikisi, kad Vokietija atliks pagrindinį vaidmenį skatinant žemyno perginklavimą, nes JAV ima trauktis, o karas Ukrainoje verda prie pat ES sienų.

Kanclerio vizitas vyks tuo metu, kai Vladimiras Putinas priima jam palankius lyderius į Antrojo pasaulinio karo pergalės paradą Maskvoje, kuris pabrėžia didėjančią Rusijos keliamą grėsmę Europos rytiniame pakraštyje.

„Ta pačia kalba“

F. Merzas ir jo koalicijos partneriai socialdemokratai (SPD) jau pertvarkė fiskaliniu požiūriu konservatyvią Vokietiją – pakeitė konstituciją, kad būtų galima skubiai skolintis šalies gynybai ir infrastruktūrai atnaujinti.

Atsižvelgdamas į tai, jis tvirtai parėmė Briuselio veiksmus, kuriais siekiama, be kita ko, sušvelninti bloko fiskalines taisykles ir atlaisvinti šimtus milijardų papildomų išlaidų valstybių narių gynybai.

Atidžiausiai stebimas F. Merzo susitikimas bus su Europos Komisijos (EK) vadove U. von der Leyen – Vokietijos konservatore, kuri būsimąjį kanclerį apibūdino kaip draugą.

„Jie kalba ta pačia kalba“, – apibendrino G. Wolffas.

„Jie kilę iš tos pačios partijos, turi bendrų idėjų, bendrą kilmę, užaugo Europos integracijos laikotarpiu“, – tvirtino jis.

Tikimasi, kad jie abu glaudžiai bendradarbiaus itin svarbiu prekybos klausimu – šiuo atveju Vokietijos ekonomika, kurios varomoji jėga yra eksportas, yra ypač pažeidžiama prezidento Donaldo Trumpo muitų kampanijos.

Vis dėlto tai neatmeta galimybės, jog gali kilti nesutarimų, ypač dėl imigracijos, kur U. von der Leyen pasisako už ES masto veiksmus, o F. Merzas iki šiol laikėsi savarankiško nacionalinio požiūrio.

#FRIEDRICHAS MERZAS#ES#BRIUSELIS#LŪKESČIAI