PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 22 d. 09:38

Dirbtinio intelekto įmonės sudaro sutartis su leidybos milžinėmis, kad išlaikytų augimą

Pasaulis

Dirbtinis intelektas / Freepik

Emilija FerdmanaitėŠaltinis: ELTA


330395

Leidybos milžinės ir generatyvinio dirbtinio intelekto kompanijos sudaro susitarimus, kuriais siekiama apsaugoti autorių teises ir tuo pačiu patenkinti sparčiai augančius DI pramonės poreikius.

JAV leidybos milžinė „HarperCollins“ pasirašė sutartį su neįvardyta technologijų kompanija, pagal kurią pastaroji gali naudoti kai kurias leidyklos knygas savo generatyvinio DI modeliams mokyti.

Laiške, su kuriuo susipažino agentūra AFP, technologijų kompanija siūlosi mokėti po 2500 dolerių už kiekvieną pasirinktą knygą, kad jos pagrindu trejus metus mokytų savo vadinamąjį didįjį kalbos modelį (LLM).

DI modeliams reikia didžiulio kiekio tekstų – šitaip jie mokosi, kaip vartoti kasdienę kalbą.

„Leidykla „HarperCollins“ sudarė susitarimą su DI technologijų kompanija leisti ribotai naudoti atrinktus negrožinės literatūros leidinius DI modeliams mokyti, norėdama pagerinti modelio kokybę ir funkcionavimą“, – teigiama leidyklos pranešime.

Ji teigė, kad susitarimas turi „ribotą taikymo sritį ir aiškiai nustatytas apsaugos priemones, kuriomis ginamos autorių teisės“.

Autoriai „turi teisę dalyvauti susitarime arba iš jo pasitraukti“, pridūrė leidykla.

Leidybos pasaulyje pasiūlymas buvo sutiktas nevienareikšmiškai: tokie rašytojai kaip Danielis Kibblesmithas dalyvauti DI modelio mokyme mandagiai atsisakė.

„Už milijardą dolerių turbūt pasirašyčiau. Sutikčiau už sumą, kuri man leistų daugiau nebedirbti, nes toks juk ir yra galutinis šios technologijos tikslas“, – socialiniame tinkle „Bluesky“ rašė autorius.

„HarperCollins“ yra vienas didžiausių leidėjų, pasirašiusių tokio pobūdžio susitarimą, bet ne pirmasis.

JAV mokslinių tekstų leidėjas „Wiley“ teigė suteikęs „prieigą prie anksčiau išleistų akademinių ir profesinių knygų, leisdamas jų turinį naudoti LLM modelių mokymui“. Kontraktas su neįvardyta „didele technologijų kompanija“ siekė 23 mln. dolerių.

Tokie susitarimai atskleidžia kontroversiją, susijusią su DI modeliais, kurie internete kaupia didžiulius turinio kiekius, keldami plataus masto autorių teisių pažeidimų pavojų.

Platesnė diskusija

Prancūzijos ir JAV atviros prieigos DI platformos „Hugging Face“ etikos vadovė Giada Pistilli teigė, kad šie susitarimai yra žingsnis į priekį, nes juose bent jau numatytos išmokos leidėjams. Tačiau ji apgailestauja, kad autoriams paliekama mažai galimybių derėtis.

„Tai, ką matysime ateityje, bus dvišalių susitarimų tarp technologijų kompanijų ir leidėjų ar autorių teisių turėtojų mechanizmas, o mano nuomone, mums reikia platesnės diskusijos, kuri įtrauktų visas suinteresuotąsias šalis“, – sakė ji.

Prancūzijos leidėjų sąjungos (SNE) teisininkas Julienas Chouraqui sutiko, kad šie susitarimai reiškia „pažangą“.

„Susitarimas reiškia, kad būta dialogo ir noro pasiekti balansą naudojant duomenis, kuriuos gina autorių teisės ir kurie sukurs vertę ateityje“, – sakė jis.

Spauda taip pat ruošiasi iššūkiams, kuriuos kelia DI.

2023 m. pabaigoje „The New York Times“ padavė į teismą „OpenAI“, „ChatGPT“ kūrėją, ir pagrindinį jo investuotoją „Microsoft“, kad šie pažeidė autorių teises. Kitos žiniasklaidos grupės nutraukė susitarimus su „OpenAI“.

Technologijų kompanijoms gali nelikti nieko kito, kaip tik mokėti už savo produktų tobulinimą, juo labiau, kad joms pradeda trūkti naujos medžiagos savo DI modeliams mokyti.

„Internete galima rasti daug legalios ir nelegalios medžiagos, daug piratinių kopijų. Dėl to kyla ne tik teisinių problemų, bet ir abejonių dėl duomenų kokybės“, – SNE sakė J. Chouraqui.

„Jei esame pasiryžę kurti rinką, kuri būtų grindžiama kilniais motyvais, turime įtraukti visus žaidėjus“, – pabrėžė jis.