PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Gegužės 7 d. 16:49

Desovietizacijos komisija: Vilkaviškio savivaldybė gali teikti S. Nėries premiją

Vilkaviškis

Salomėja Nėris / YouTube

Jūratė SkėrytėŠaltinis: BNS


360383

Vilkaviškio rajono savivaldybei nebūtina pervadinti Salomėjos Nėries literatūrinės premijos, konstatavo Desovietizacijos komisija.

„Konstatavome, kad visi viešieji objektai, kurie susiję su Salomėja Nėrimi dėl jos politinės veiklos pažeidžia įstatymo reikalavimą, tačiau šiuo konkrečiu atveju, įvertindami ją kaip kūrėją ir kad ta premija įsteigta jos gimtinės savivaldybėje, rekomendavome ją palikti“, – trečiadienį BNS sakė komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas.

Anot jo, svarbu, kad pavadinime yra nuoroda, jog premija – literatūrinė, ji sietina tik su poetės kūrybine veikla.

„Niekas nesiruošia kontroversiškų mūsų kūrėjų, kurie nusikalto Lietuvos valstybei, nubraukti jų visos kūrybos“, – teigė V. Karčiauskas.

Galutinį sprendimą dėl premijos pavadinimo priims Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorius.

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija yra įsteigusi kasmetinę Salomėjos Nėries literatūrinę premiją už reikšmingiausias praėjusių metų publikuotus poezijos kūrinius.

Premija skiriama konkurso būdu. Kandidatus premijai gauti gali siūlyti kultūros, meno, mokslo ir studijų institucijos, kūrybinės sąjungos, bibliotekos, visuomeninės organizacijos, patys kūrinių autoriai.

Klausimas dėl premijos pavadinimo kilo, nes anksčiau Desovietizacijos komisija yra pripažinusi, kad S. Nėries vardu pavadinti gatvių, aikščių pavadinimai, poetės paminklai pažeidžia įstatyme įtvirtintą draudimą viešose erdvėse propaguoti totalitarinius ir autoritarinius režimus.

S. Nėris drauge su kitais rašytojais kūrė sovietų valdžią šlovinančią poeziją ir prozą, o 1940 metais kaip Liaudies Seimo delegatė vyko į Maskvą su prašymu priimti Lietuvą į Sovietų Sąjungą.

Tuo metu dalis literatūrologų ir kitų mokslininkų pabrėžia S. Nėries kūrybos reikšmę lietuvių literatūrai bei kolektyvinei atminčiai, jos vėlesnę atgailą dėl bendradarbiavimo su sovietų valdžia.

Totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo draudimas Lietuvoje įsigaliojo nuo 2023 metų gegužės. Pagal jį, iš viešųjų erdvių turi būti pašalinti totalitarizmo ir autoritarizmo simboliai – paminklai, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimai, kitokie simboliai.

#VILKAVIŠKIS#DESOVIETIZACIJA#KOMISIJA#SALOMĖJA NERIS#PREMIJA