PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Birželio 20 d. 07:34

Desovietizacijos komisija spręs dėl kelių dešimčių gatvių pavadinimų, rusų kario ir T. Ivanausko paminklų

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Viktorija SmirnovaitėŠaltinis: ELTA.LT


305659

Ketvirtadienį vadinamoji desovietizacijos komisija nagrinės 34 gatvių pavadinimus ir 2 paminklus dešimtyje Lietuvos savivaldybių.

Posėdyje bus nagrinėjami Vilkaviškio, Jurbarko, Telšių, Akmenės, Širvintų ir Radviliškio, Kėdainių bei Pakruojo savivaldybių prašymai dėl gatvių pavadinimų, taip pat Zarasų rajono savivaldybės kreipimasis dėl rusų kario su šautuvu paminklo Turmante.

Kaip numatoma posėdžio darbotvarkėje, bene daugiausia savivaldybių užklausų – dėl rašytojo Petro Cvirkos ir poetės Salomėjos Nėries vardo gatvių pavadinimų. Taip pat komisijos prašoma išaiškinti, ar V. Montvilos, J. Janonio, P. Stripeikos, L. Giros, Tarybų, Brigados, Mechanizatorių, Melioratorių, Pergalės, Puškino, Vytauto Landsbergio-Žemkalnio, R. Marijošiaus, R. Žebenkos gatvių pavadinimai atitinka desovietizacijos įstatymo nuostatas.

Spręs dėl T. Ivanausko paminklo Kaune

Ketvirtadienio posėdyje komisija taip pat nagrinės Lietuvos medžiotojų draugijos prašymą dėl paminklo gamtininkui Tadui Ivanauskui Kauno zoologijos sode.

„Jį bando kaltinti, kad jis kolaboravo ir dėl to visi nuopelnai dėl zoologijos sodo atiteko jam. (...) Istoriniai faktai kalba apie tai, kad prie zoologijos sodo kūrimo prisidėjo 5 žmonės, o nuopelnai atiteko jam vienam, dėl to keliamas klausimas“, – Eltai sakė desovietizacijos komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas.

„Nemanau, kad palaikysime tuos kaltinimus. (...) Negalime dabar visų prisitaikiusių prie istorinių aplinkybių laikyti nusikaltėliais“, – pridūrė V. Karčiauskas.

ELTA primena, kad nuo praėjusių metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo vadinamasis desovietizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.

2022 metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui (LGGRTC) ir savivaldybių institucijoms.