PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Gegužės 5 d. 10:24

Demokratams iškėlus sąlygas dėl pažeistos koalicinės sutarties, G. Paluckas sako, kad tai – karščiavimasis (dar papildyta)

Lietuva

Gintautas Paluckas. ELTA Julius Kalinskas

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


359707

Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio vedamai „Vardan Lietuvos“ pareiškus, jog socialdemokratams pažeidus koalicinę sutartį demokratai negali pažadėti paramos Vyriausybės teikiamiems mokestiniams pakeitimams, premjeras Gintautas Paluckas tai vadina karščiavimusi. Politikas neabejoja, jog su valdančiosios daugumos partneriais pavyks išsiaiškinti susiklosčiusią situaciją ir „susierzinimo bus mažiau“.

„Nevadinčiau to ultimatumais. Tai yra tam tikras samprotavimas ir manau, kad yra karščiavimasis, nes, galų gale, mūsų visų interesas yra turėti tvirtą biudžetą, kad galėtume finansuoti valstybei svarbius poreikius – tame tarpe ir gynybą. Aš manau, kad mes tuos visus aptarę klausimus išsiaiškinsime ir to susierzinimo ar aistros bus mažiau“, – žurnalistams pirmadienį Seime sakė G. Paluckas, paklaustas apie „Vardan Lietuvos“ sprendimus.

Kaip skelbta anksčiau, praėjusią savaitę Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ valdyba konstatavo, jog Seimui nepanaikinus socialdemokrato Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės buvo pažeista koalicinė sutartis. Partija paragino didžiuosius koalicijos partnerius socialdemokratus šią klaidą ištaisyti. Priešingu atveju, anot „Vardan Lietuvos“ vadovybės, demokratai gali nepalaikyti ruošiamų mokestinės sistemos pokyčių.

Vis tik klausiamas, kaip socialdemokratai galėtų ištaisyti padarytą klaidą dėl A. Dudėno, G. Paluckas tikina, jog pirmiau reikės diskutuoti tiek su koalicijos partneriais, tiek su teisininkais.

„Tarsimės ir dėl šito dalyko. Taip, yra įvykusi klaida. Jos taisymas arba sprendimas nėra toks elementarus, nes šnekame ir apskritai apie neliečiamybės kaip statuso klausimą (...), kad nesusiklostytų ateityje tokios situacijos, kai vienas ar kitas kolega dėl pradėto ikiteisminio tyrimo (...) pasislepia už imuniteto. Taip kad čia nėra toks elementarus klausimas, bet apie tai turėsime rimtai padiskutuoti“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

„Pirmiausiai, reikalinga teisinė analizė, reikia (Seimo – ELTA) statuto nuostatas pasižiūrėti. Aš manau, kad ir Seimo pirmininkas pristatys situaciją, kaip jis mato, ir demokratai. Na, mes apie tai tikrai diskutuosime“, – pažymėjo jis.

Nemano, jog reikėtų suvienodinti tai, kaip socialdemokratai skaito koalicinę sutartį

G. Paluckui teigiant, jog žlugęs balsavimas dėl A. Dudėno teisinės neliečiamybės naikinimo yra klaida, „Vardan Lietuvos“ pabrėžė – taip buvo pažeista koalicinė sutartis. Ministras pirmininkas nurodo, jog iš esmės socialdemokratų ir demokratų sąjungos požiūriai šiuo klausimu yra vienodi.

„Ar tai klaida, ar pažeidimas – didelio skirtumo nėra, nes iš klaidos kyla ir pažeidimas. Tai, matyt, tų išbandymų koalicinė sutartis tikrai turės per ateinantį laikotarpį ne vieną. Svarbiausia, net ir padarius klaidą, tai pripažinti ir žiūrėti, galvoti, kaip judėti į priekį ir tokių klaidų nekartoti“, – sakė jis.

Vis tik socialdemokratų gretose esama skirtingų nuomonių. Pavyzdžiui, Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Juozas Olekas praėjusią savaitę Eltai teigė nesutinkantis su S. Skvernelio teiginiais, esą buvo pažeista koalicinė sutartis.

Paklaustas, ar nemato poreikio suvienodinti socialdemokratų frakcijos matymą ir koalicinės sutarties vertinimą, G. Paluckas nesutiko.

„Kam tas interpretacijas vienodinti? Atsisėsime koalicijos tarybos posėdyje ir pasišnekėsime – kas, kaip mato, kokie argumentai. Svarbiausia, kaip ir minėjau, rasti būdą judėti į priekį. Tai aš net neabejoju, kad tokį būdą mes rasime“, – pažymėjo jis.

Tikina, kad frakcija nebuvo sutarusi vieningai balsuoti dėl A. Dudėno neliečiamybės naikinimo

Praėjusį antradienį Seime žurnalistams socialdemokratų frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas tikino – frakcija sutarė palaikyti sprendimą dėl A. Dudėno teisinės neliečiamybės naikinimo.

Vis tik premjeras tvirtina priešingai, todėl leidžia suprasti, jog nuobaudų frakcijos kolegoms, nedalyvavusiems balsavime, neturėtų būti.

„Frakcija nebuvo priėmusi sprendimo, nes visi darė prielaidą, jog tai ir taip suprantama ir suvokiama, kaip turi elgtis frakcija. Na, ir šiuo atveju diskusija partijos valdymo organuose, taryboje tikrai apie tai bus – aš tuo net neabejoju“, – nurodė ministras pirmininkas.

„Na, o sankcijos dėl nepriimto sprendimo nevykdymo ir neįgyvendinimo – matyt, vargiai galimos. Na, kita vertus, reikia žiūrėti į priekį – jeigu tokie atvejai kartotųsi, jeigu tokių Generalinės prokurorės kreipimųsi būtų ne vienas ir daugiau, tuomet reikėtų priimti kietus sprendimus, kurių nesilaikymas užtrauktų tam tikrą atsakomybę. Bent jau politinę“, – pridūrė jis.

Primenama, kad centro-kairės koalicija savo sutartyje numatė, jog „bet kuris koalicijos narys, dėl kurio neliečiamybės panaikinimo į Seimą kreipiasi Generalinė prokuratūra, iš karto viešai Seimo posėdyje padaro pareiškimą, jog sutinka, kad jo neliečiamybė būtų panaikinta, nesudarant tyrimo komisijos“.

Tačiau socialdemokratų frakcijos narys A. Dudėnas pažeidė šį punktą ir tokios komisijos pasiprašė. Pastaroji siūlė Seimui leisti patraukti socialdemokratą baudžiamojon atsakomybėn.

Visgi, tam pritrūko vos poros balsų – už tai, kad būtų panaikinta į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio A. Dudėno teisinė neliečiamybė, pasisakė tik 69 parlamentarai. Tam, jog būtų naikinamas Seimo nario imunitetas, reikia bent pusės – 71 Seimo nario balso

Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, 16 valdančiajai daugumai priklausančios „Nemuno aušros“ atstovų, taip pat – 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių, 7 konservatoriai, 2 demokratai „Vardan Lietuvos“, po vieną liberalą bei Mišrios Seimo narių grupės narį.

#GINTAUTAS PALUCKAS#SAULIUS SKVERNELIS#VARDAN LIETUVOS#LSDP#ARŪNAS DUDĖNAS
#MOKESTINĖ PERTVARKA#KOALICIJA