PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Gegužės 13 d. 10:40

Dėl Reprodukcinės sveikatos įstatymo projekto Seimo demokratai balsuos laisvai

Lietuva

Gydymas / Unsplash

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


361427

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai ketina laisvai, pagal savo įsitikinimus, balsuoti dėl antradienį planuojamo parlamentui pateikti Reprodukcinės sveikatos įstatymo projekto. Tai antradienį žurnalistams sakė Demokratų „Vardan  Lietuvos“ lyderis, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.

Pasak jo, bendro frakcijos sprendimo šiuo klausimu nėra.

„Balsuos laisvai, kiekvienas turi savo vertybinius įsitikinimus“, – sakė S. Skvernelis.

Seimo pirmininkas leido suprasti, kad asmeniškai skeptiškai vertina naują įstatymo projektą. Į klausimą, ar nepalaikys projekto, jis atsakė, kad pagalvos, kai bus dėl jo balsuojama.

S. Skvernelis taip pat nemano, kad reprodukcinės sveikatos reguliavimą iš poįstatyminių teisės aktų perkėlus į įstatymą, kažkas pasikeistų.

„Visa tai yra sureguliuota poįstatyminiais teisės aktais. Ar tai labai kažką pakeis, kada bus perkelta į įstatymą? Man atrodo, kad esminių pokyčių nebus. O dėl tų paslaugų prieinamumo ir nemokamo teikimo galima diskutuoti, ar tikrai tą reikia daryti“, – svarstė S. Skvernelis.

Paklaustas, ar Lietuvoje reikalingi nemokami abortai, parlamento pirmininkas suabejojo.

„Aš drįsčiau abejoti,“ – atsakė jis.

Seimo narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė antradienį ketina pateikti parlamentui šeimos planavimą, nėštumo nutraukimą, motinystę, lytinį švietimą ir pagalbą lytinio smurto atvejais reglamentuojantį Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą.

Šis dokumentas Seimą turėjo pasiekti jau praėjusią savaitę, tačiau Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai paprašius jo pateikime buvo padaryta pertrauka.

Antradienį šios frakcijos seniūno pavaduotoja Rita Tamašunienė jau antrą kartą prašė išbraukti iš darbotvarkės šį įstatymo projektą, tačiau Seimas tam nepritarė. Už tai balsavo 44 Seimo nariai, prieš buvo 43, susilaikė 18 parlamentarų.

Jei Seimas pritartų B. Vėsaitės iniciatyvai, reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugos būtų nemokamos, šios išlaidos būtų kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo arba valstybės biudžeto.

Tikimasi, kad priėmus įstatymą, sumažės neplanuotų nėštumų ir abortų poreikis, o kokybiškesnė nėštumo, gimdymo ir nėštumo nutraukimo priežiūra padės išvengti komplikacijų.

Šiuo metu Lietuvoje nėra reprodukcinę sveikatą reglamentuojančio įstatymo.

#SEIMAS#SAULIUS SKVERNELIS#REPRODUKCINĖ#SVEIKATA#ĮSTATYMAS
#DEMOKRATAI