PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2018 m. Spalio 31 d. 08:54

Dėl brandos egzaminų apsispręsti skubos tvarka

Marijampolė

Ričardo Pasiliausko nuotr.

Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt


58443

Šių metų rugpjūčio 30 d. švietimo ir mokslo ministrė patvirtino įsakymą dėl brandos egzaminų organizavimo ir vykdymo tvarkos. Naujoji tvarka numato, kad jau nuo šių mokslo metų moksleiviai valstybinius brandos egzaminus rinktis galės iki spalio 24 dienos. Vėliau terminas (matyt, sulaukus nepasitenkinimo) buvo pratęstas iki lapkričio 9 d. Įprastai pasirinkimai vykdavo iki vasario 24 dienos.

Vaikai nėra dėl to laimingi

Marijampolės Sūduvos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui lituanistė Audronė Vaičiulienė sakė, kad nežino, kiek ir kam bus naudos iš tokių naujovių. Mokykla gavo Nacionalinio egzaminų centro informaciją, kad terminas pratęstas iki lapkričio 6 dienos. Iki tos dienos abiturientai gali rinktis, o 9 dieną reikia pristatyti egzaminų pasirinkimus į švietimo skyrių. „Naujoves ministerija motyvuoja tuo, kad bus ankstyvesnis ugdymo proceso planavimas, bet iš tiesų visada planavome ir gerai sekėsi. Dabar sudėtinga dėl to, kad mokslo metų pradžia visada nelengva, nes daug naujos dokumentacijos, reikia sureguliuoti ugdymo procesą, o čia dar užmetė tokį milžinišką darbą – egzaminų pasirinkimus.“

Gimnazija turėjo gerą sistemą, buvo sukurti realūs pagalbos apsispręsti žingsniai: vaikai galėdavo įsivertinti savo jėgas po pirmo pusmečio, būdavo rengiami bandomieji egzaminai, aukštųjų mokyklų mugė su keliolikos universitetų atstovais. „Visa tai, ką turėjome sukūrę, mūsų gerąją patirtį, kaip pagelbėti abiturientui apsispręsti, dabar sugriovė. Jei bent būtume žinoję pavasarį, būtume susiplanavę kitaip. Mes išmušti iš vėžių, o vaikai – tuo labiau“, – sakė pavaduotoja.

Sūduvos gimnazija bazine brandos egzaminų mokykla yra jau apie 10 metų. „Kalbėjome su abiturientais apie tai, kad kurie apsisprendę, tiems gerai, bet svyruojantys turės apsispręsti skubiai. Patariau geriau rinktis daugiau egzaminų ir neateiti laikyti, nes vėliau nebus galimybių kažką keisti. Žiūrėsime, kiek bus atsisakiusių, tiesa, organizatoriams tai – darbas veltui (paruošti užduotis, laikymo vietas ir pan.), bet mes stengiamės, kad vaikams būtų patogiau“, – sakė A. Vaičiulienė.

Akivaizdus skubos darbas

Aldona Janulevičienė, Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, sakė, kad gimnazija jau viską susitvarkiusi, visi pasirinkę egzaminus. Iš esmės naujoji tvarka lyg ir nieko blogo, bet keli minusai vis dėlto yra.

Į prašymus dėl egzaminų pasirinkimo būtina įrašyti dalyko pažymį (pirmo pusmečio) ir pasirinktą lygį. Dabar reikės rašyti III klasės metinį įvertinimą, nes IV klasės pirmo pusmečio rezultatų dar nėra. „Gal vaikai būtų pasistengę, tai žinodami iš anksto. Tas pažymys lyg ir neturi reikšmės, bet abejotinose situacijoje gali nulemti. Štai kai iškilo skandalas dėl matematikos egzamino netinkamų sąlygų, ministerija kaltę suvertė mokykloms, esą, per silpni mokiniai rinkosi tą egzaminą“, – sakė A. Janulevičienė.

Pedagogė pastebi, kad dabar vaikai renkasi po daug egzaminų. „Mano praktikoje, kad laikytų visus 7 egzaminus, nėra buvę. O šiemet kelios dešimtys yra tokių, kurie renkasi 5, 6 ar 7 laikyti. Nerealu, kad visus ir laikys, bet, matyt, dar neapsisprendę, kur stoti. Mums teks užduočių per daug prispausdinti ir pan. – tai bus lėšų švaistymas. Gal vis dėlto bus galimybė vasarį dar pasitikslinti pasirinkimus, tikiuosi“, – sakė ji.

Tas termino nukėlimas tik įtampą kelia: pradžioje nustatė terminą rugsėjo 20 d., paskui nukėlė iki spalio 24 dienos, dabar vėl iki lapkričio 9 dienos. Vaikai jaučiasi įsprausti ir be reikalo stresinami.

Naujoji tvarka – akivaizdus skubos darbas. „Galėjome leisti per atostogas dar pagalvoti, iki lapkričio 5 d., o iki lapkričio galo laisvai viską spėtume padaryti. Vaikai, kurie turi sveikatos sutrikimų, turės skubiai pristatyti pažymas iš gydytojų. Žodžiu, viskas skubos tvarka. Tiesa, viską jau suvedžiau, bet dar leidžiu jiems keisti. Vis dėlto turime per 200 abiturientų, taigi darbo daug“, – sakė pavaduotoja.

Ir ji negalėjo atsakyti, kam nauda iš šio pakeitimo. Atrodo, lyg bandoma kažkokias nesėkmes suversti ant mokyklų galvos. Bet kokiu atveju vaikai turi iš anksto žinoti, kokia tvarka bus, o ne šitaip.

„Dėl lietuvių kalbos egzamino paprastai patardavome rinktis mokyklinį, jeigu silpnesnis mokinys. O dabar NEC siūlo abejojančiam patarti pasirinkti valstybinį, nes liepos 11 d. neišlaikęs, jis galės perlaikyti jau mokyklinį. Aišku, neišlaikęs mokyklinio irgi galės perlaikyti. Atrodo, kad NEC pozicija tokia, jog vaikas rinktųsi žinodamas neišlaikysiąs. Tai tik iškreips statistiką. Ir bus išmestos valstybės papildomos išlaidos ruošti užduotis tiems, kurie neateis“, – stebėjosi A. Janulevičienė.

Taigi permainos visiems jau mirtinai atsibodo, bet jos niekaip nesibaigia...