PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Kovo 15 d. 21:05

Dėl atradimo Žemės gelmėse gali tekti perrašyti vadovėlius

Pasaulis

Pixabay.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


168269

Gali būti, kad teks perrašyti vadovėlius, nes mokslininkai atrado, jog Žemė turi penktą sluoksnį. Geologai iš Australijos nacionalinio universiteto sukūrė paieškos algoritmus, kurie leidžia jiems vykdyti paieškas per tūkstančius Žemės vidinės šerdies modelių.

Ilgą laiką vadovėliai mus mokė, kad Žemė yra sudaryta iš keturių sluoksnių: plutos, mantijos, išorinės šerdies ir vidinės šerdies, tačiau penktojo sluoksnio egzistavimas buvo įtariamas jau daugiau nei dešimtmetį, tačiau pasirodė, kad jo aptikti buvo beveik neįmanoma.

Mokslininkai pastebėjo geležies struktūros pokyčius vidinėje šerdyje, kurie rodo naują „ribinę liniją“, nusidriekusią maždaug 650 km nuo Žemės centro.

„Tai labai jaudina – ir gali būti, kad mums netgi teks perrašyti vadovėlius,“ – džiaugėsi tyrimui vadovavusi autorė Joanne Stephenson.

Tyrėjai, kaip tyrimo dalį, panaudojo Žemės viduje sklindančių seisminių bangų, užfiksuotų Tarptautinio seismologijos centro, keliavimo laiko duomenis.

Tuomet, ieškodami įrodymų apie vidinės Žemės šerdies vidinės dalies struktūros pokyčius duomenų, jie panaudojo savo naująjį paieškų algoritmą.

Šių nedidelių geležies struktūros pasikeitimų atradimas pasirodė esantis ypač sudėtingas, tačiau jiems pavyko Žemės istorijoje pademonstruoti du skirtingus vėsimo įvykių atvejus.

Tai rodo dramatišką ir anksčiau nežinotą įvykį, kuris įvyko kažkuriuo ankstyviausių Žemės evoliucijos periodų taške, gal net prieš 4,5 milijardus metų.

„Šio didžiulio įvykio detalės vis dar išlieka šiokia tokia paslaptimi, tačiau mes pridėjome dar vieną dėlionės detalę, kuomet kalbama apie mūsų žinias apie Žemės vidinę šerdį,“ – aiškino Stephenson.

Iki šiol giliausias mūsų pasaulio gelmes supratome derindami ugnikalnių išsiveržimus ir seismines bangas.

Tai netiesioginiai stebėjimai, tačiau jie leido geologams nustatyti, kad vidinėje šerdyje vyrauja didesnis nei 5000 laipsnių pagal Celsijų karštis.

Vidinė šerdis taip pat yra palyginus nedidelė, sudaranti vos 1% Žemės tūrio ir egzistuoja kaip vienas kūnas, apsuptas išorinės šerdies, kurią gaubia mantija, o ją – pluta.

Žemės giliosios vidinės šerdies struktūra turi svarbų poveikį šerdies evoliucijai, nes, manoma, kad ji susijusi su ankstyvaisiais šerdies formavimosi etapais.

Ankstesni tyrimai parodė, kad egzistuoja pati giliausia vidinė šerdis, turinti atskirą anizotropiją, lyginant su likusia vidine šerdimi.

Anizotropija yra tai, kaip medžiagų sudėties skirtumai keičia seisminių bangų savybes.

Mokslų daktarė Stephenson, sakė, kad kito tolimo sluoksnio idėja buvo pasiūlyta prieš porą dešimtmečių, tačiau duomenys buvo labai neaiškūs.

„Mes tai apėjome naudodamiesi labai sumanų paieškos algoritmą, kurio dėka galėjome atlikti paiešką tarp tūkstančių vidinės šerdies modelių,“ – teigė.

Bangų pokyčiai atskleidė subtilius geležies struktūros skirtumus judant per vidinę šerdį, pasakojo Stephenson.

Duomenys nėra tobuli, nes būta „daug triukšmo“ ir tarpų, tačiau tyrėjai teigia esantys užtikrinti savo atradimais, nes jie dera su kitais vidinių šerdžių vidinių dalių anizotropijos tyrimais.

„Mes esame apriboti pasaulinių žemės drebėjimų ir imtuvų pasiskirstymo, ypač poliariniuose antipoduose,“ – savo tyrime rašo autoriai.

Mokslininkai ties šiuo atradimu nesustos ir jau planuoja būsimus tyrimus šia tema.

Atradimai paskelbti žurnale „Journal of Geophysical Research“

Gismeteo.lt