PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Birželio 11 d. 11:23

Dau­šiš­kių ka­pi­nės: il­gai lau­kę dar pa­lauk­sim?

Šiauliai

(Aso­cia­ty­vi Stocks­nap.io nuo­tr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


235170

Dau­šiš­kių ka­pi­nių idė­ja tuoj su­lauks pil­na­me­tys­tės, iš­leis­ti mi­li­jo­nai, bet lai­do­ti jo­se vis dar ne­ga­li­ma. Nu­ma­ty­ta ati­da­ry­mo da­ta per­stum­ta dar kar­tą – ar­ti­miau­sia ka­pi­nių ati­da­ry­mo pro­gno­zė šį ru­de­nį ir­gi ma­žai ti­kė­ti­na. Pra­di­nė pro­jek­to kai­na vis di­dė­jo, apim­tis ir­gi kei­tė­si – ma­žė­jo.
 

Kapines rengia 17 metų

Pirmieji varpai, kad šiauliečių tuoj tuoj nebebus kur laidoti, pradėjo garsiai skambėti iš Savivaldybės dar 2005 m. Esą reikia kuo skubiau ieškoti vietos naujoms kapinėms, nes nei Donelaičio, nei Ginkūnų kapinių plėsti nėra kur.

Po karštligiškų paieškų rasta vienintelė tinkama vieta – senosios Daušiškių kaimo kapinaitės prie tuomet dar tik projektuojamo Šiaulių miesto vakarinio aplinkkelio. Keliu jau seniai visi važinėja, šalia jo įsikūrė ir įmonės, kyla ir gyvenamieji namai. Tačiau kapinėms parengti vietą plyname lauke vis trūksta tai ploto, tai pinigų, tai laiko.

Nuo idėjos praėjo 17 metų. Darbai juda, tik atidarymas vis nusikelia. Niekas nebenustebtų, jei realizacijos pabaiga sulauktų pilnametystės, t. y. Daušiškių kapinės imtų veikti 2023 m.

Šiauliečiai per tuos metus mirti nesiliovė – žaliųjų plotų sąskaita ir ten, kur anksčiau nelabai buvo galima – tiek Donelaičio, tiek Ginkūnų kapinės plečiamos. Laidojimų vietų, panikos varpams pritilus, nepritrūko: kaip anuomet „užteks jų tik 2–3 metams“, taip ir dabar „užtenka dar 2–3 metams“.

Pagal Šiaulių miesto savivaldybės Infrastruktūros skyriaus informaciją, Ginkūnuose jau visos vietos užimtos, nes vietose, kur dar galimai būtų įmanoma laidoti, kaupiasi vanduo. O Donelaičio kapinėse naujų kapaviečių užteks 2,5 metų.

Pavėluotai, bet anksčiau

Iki šio momento kapinių įrengimui (I ir II etapui be žemės pirkimo) Šiauliai jau išleido 3,7 mln. Eur. Neseniai Šiaulių m. savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis optimistiškai informavo, kad kapinių atidarymas įvyks anksčiau – gal net šių metų rudenį. Beje, tai irgi jau pavėluota, nes su rangovu UAB „Šiaulių plentas“ sutartas terminas buvo 2020 m. Jie turėjo už 4,2 mln. Eur per dvejus metus įrengti kapines pagal II etapą.

Pagal jį turi būti parengta 3 950 tradicinių laidojimo vietų, daugiau nei 3 200 šeimos kapaviečių ir dar beveik 300 mažesnių, papildomai socialinių. Judėjimui tarp kapaviečių – rupaus asfalto dangos, betono trinkelių pravažos ir šaligatviai. Lankytojų ir darbuotojų patogumui turi būti įrengta ir 112 vietų automobilių stovėjimo aikštelė. Žinoma, ir kita būtina kapinių infrastruktūra: vandentiekio ir nuotekų, taip pat laistymo tinklai ir šulinėliai, 5 tualetai.

Deja, Savivaldybė, pirmais metais rangovui pervedusi bemaž 2 mln., vėliau pritrūko pinigų, todėl darbų pabaiga buvo vis nukeliama. O sąnaudos (medžiagų kaina rinkoje ir darbo užmokestis) per tuos metus augo. Tad pagal sutartį numatyta indeksacija, t. y. kainos perskaičiavimas, darbus jau pernai pabrangino maždaug 680 tūkst. Eur.

Šiaulių savivaldybės Statybos ir renovacijos skyriaus patarėjos Vaivos Gaubienės skaičiavimu, šiuo metu rangovai dar nėra įvykdę maždaug penktadalio darbų, kuriuos pavasario kainų šuolis dar pabrangino 5,2 proc., kas kainą padidino dar 35,8 tūkst. Eur, o sutartą terminą dar pastūmėjo: „Pagal sutartį numatyta, kad darbus rangovai turi baigti gruodžio 1 d. Šalia jų – ir statybos užbaigimo procedūros, kurios kartais užsitęsia ir mėnesį – įvairiai. Be jų atidarymas tikrai neįvyks. Tai gali nusikelti į kitus metus.“

Kapinių atidarymas net šį rudenį būtų jau dvejais metais pavėluotas ir daugiau nei 716 tūkst. Eur, t. y. net trečdaliu, pabrangęs. Kokia galutinė kapinių suma bus kitais metais per atidarymą – neaišku.

Lengva žemelė“ – sunkiai

„Tebūna lengva žemelė“, – sakoma laidojant. Daušiškių kapinių žemė šiauliečiams atsiėjo visai ne lengvai ir ne be skandalų.

Kai buvo patvirtinta naujų miesto kapinių vieta, Savivaldybė už 2,5 mln. Eur iš savininkų išpirko sklypus – iš viso beveik 60 hektarų. Paaiškėjus, kad už žemę mokėta kaina didesnė nei rinkos, o tarp savininkų buvo ir anuomečio Šiaulių mero G. Mikšio giminės, interesų konfliktu buvo susidomėjusi ir prokuratūra. Kapinių procesas buvo pristabdytas.

Kol viskas tįso, buvo priimti įstatymai, kad kapinės negali būti didesnės nei 40 hektarų. Kapinių plotas buvo sumažintas, tačiau išlaidos dėl augančių kainų rinkoje tik didėjo. Pagal po visų skandalų galop 2015 m.
parengtą projektą naujų miesto kapinių Daušiškėse įrengimas turėjo kainuoti 7 milijonus. 2017 m. buvo nutiestas tik kelias.

Jau dabar, net nebaigus II etapo, aišku, kad galutinė kapinių kaina didės. O ar projektas bus įvykdytas visa apimtimi toks, koks buvo sumanytas, abejotina. Numatyto kolumbariumo įrengimas II etape kol kas atidėtas.

Jau dabar teigiama, kad III etapas, kuriame kapinių teritorija būtų plečiama dar 3 tūkstančiais kapaviečių, nukeliamas ateičiai ir vykdomas tik esant poreikiui. Jame pagal projektą numatytas pelenų išbarstymo plotas kol kas tebėra numatytas, bet po neseniai priimtų įstatymų, leidžiančių laisviau išbarstyti pelenus, kažin ar bebus aktualus.