Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ugnė Jonelytė-Debeikienė
Dominykas JareckasŠaltinis: Etaplius.lt
Gėlyno kūrimas sode ar kieme gali būti ne tik pramoga, bet ir atsipalaidavimo būdas. Bent jau taip sako socialiniuose tinkluose apie rožes kalbanti tinklaraštininkė „Sodo fashionista“. Pati jau ne vienerius metus puoselėdama gėles savo namuose, moteris dalinasi patarimais, kaip auginti rožes, kaip jas derinti su kitais augalais, kad visa tai nevirstų sunkiu triūsu?
Sodininkystė lyg terapija
Susikurti gražų gėlyną savo sode gali kiekvienas ir nebūtina tam baigti specialių mokslų. Tą patį sako ir socialinių tinklų tinklaraštininkė Ugnė Jonelytė-Debeikienė, instagrame pasivadinusi „Sodo fashionista“ slapyvardžiu. Moteris augina daugiau nei 40 rūšių rožių, kurias savo kieme derina su kitais augalais, tokiais kaip katžolės, hortenzijos, astrancijos ir daugybe kitų augalų, kuriuos visus ir pačiai augintojai darosi sunku prisiminti.
Prieš penkerius metus pradėjus auginti gėles ir savo kieme kurti gražią aplinką, anksčiau su gėlininkyste neturėjusi nieko bendro Ugnė, dabar savo gėlyną, vadina oaze, kurioj galima atsipalaiduoti: „Man tvarkytis kieme prilygsta terapijai. Grįžus po dienos darbų, tiesiog norisi kišti rankas į žemę. Turbūt dauguma sutiks, kurie namuose kuria gėlynus, sodus, jog tai poilsis, namų spa, ir tikrai ne darbas. Jei Jums kiemas asocijuojasi su kančia ar sunkiu darbu, vadinasi laikas keisti. Visada galima konsultuotis, klausti patarimų, kad pagaliau būtų gera kieme būti“, – pasakoja Ugnė.
Dėl savęs ir dėl kitų
Sodininkystės tema bei savo kiemo kūriniais ir patarimais, tinklaraštininkė mielai dalinasi su savo sėkėjais socialiniame tinkle ,,Instagram“. Kaip teigia pati gėlininkė, kurti tinklaraštį pradėjo dėl savęs, nes kiemo augalai nuolat keičiasi, o ir pačiai įdomu palyginti šiandieninį gėlyną su ankstesniu. Prisiminus kaip gėlynas atrodė anksčiau, lengviau atsirinkti kokį gėlyną kurti ateinančiais metais ar su kuo derinti vienokius ar kitokius augalus. Žinoma, gėlininkei labai malonu pasidalinti savo sodo kūriniais, o ypač savo mėgstamomis rožėmis ir su savo sekėjais. Taip gėlininkė siekia įkvėpti žmones kurti sau gražią kiemo aplinką ir savo gėlynus papildyti įvairiaspalvėmis rožėmis bei jas derinti su kitais augalais.
„Rožės nebūtų tokios tobulos, jei šalia jų neaugtų ir kiti nuostabūs augalai. Visų gėlių, kurias auginu neišvardinsiu, bet mano TOP 10 yra katžolės, „Walker’s Low“, švelnioji rasakila, rausvažiedės ežiuolės, virginis veronikūnas, astrancija, snapučiai, „Rozzane“, „Baby blue“, stambiašaknis snaputis, vilnotoji notra, hortenzijos, svogūninės gėles (tulpės, narcizai, dekoratyviniai česnakai), varpiniai augalai, pavyzdžiui miskantai, lendrūnai, soruolės. Visi šie augalai puikiai papildo gėlyną ir sukuria emociją,“ – atvirauja Ugnė Jonelytė-Debeikienė.
Svarbu – tinkamos sąlygos
Kiekvieną augalą geriausia auginti jam skirtose sąlygose, tuomet jam nereikės skirti specialios priežiūros. Kiekvienas augalas skirtingas ir reikalauja išskirtinių auginimo salygų: „Blakėžudė yra pavėsio augalas. Jei ją pasodinsite saulėtoje vietoje, ji skurs ir netrodys taip, kaip atrodytų augdama pavėsingoje, drėgnoje vietoje. O jei levandą pasodinsite labai humusingoje vietoje ir dar dažnai laistysite, ji taip pat gerai neatrodys. Levandai reikia daug saulės ir nederlingos, šarminės žemės.
Mano atveju, labai pasiteisinę augalai, tai stambiašakniai snapučiai, rasakilos, vilnotosios notros, katžolės. Jos sparčiai auga, dengia žemę, nėra itin reiklios dirvai ir dar stebina įvairiais žiedais.
Peržydėjus lieka tik gražūs lapai, o, žinoma, žiedų norisi. Todėl aš neįsivaizduoju savo kiemo be rožių. Dauguma jų bijo, dėl ligų ar sudėtingos priežiūros. Manau, daug kas priklauso nuo pasirinktos veislės. Šiais laikais tiek daug rožių, kurios yra tinkamos auginti mūsų klimato sąlygomis, puikiai žiemoja ir yra atsparios ligoms. Reikia tik rinktis iš patikimų Lietuvos augintojų ir daugiau pasidomėti apie jas. Ir patikėkite manimi, esant augalų įvairovei, ir kenkėjai bus mažiau baisūs“- patirtimi dalinasi gėlininkė Ugnė.
Kurti pagal jau esamą pavyzdį
Gėlininkės teigimu, kiemas yra kiekvieno žmogaus atspindys, kuriame kuriama emocija. Tik nuo kiekvieno žmogaus priklauso, kokią emociją skleis jo sodas, o norint savo kieme susikurti gražų gėlyną, nebūtina galvoti kokias gėles su kuo derinti. Galima pasižiūrėti jau esamų pavyzdžių internete, knygose, o išsirinkus sau patinkančio gėlyno nuotrauką, pagal turimą pavyzdį galima kurti tai ir savo kieme. Žinoma, prieš ,,Sodo fashionista“ pataria būtinai susipažinti su savo sklypu, išsiaiškinti koks yra dirvožemis, kurios vietos yra saulėtos, o kurioje daugiau pavėsio. Reikia atkreipti dėmėsį ir į tai ar po žiemos neužsistovi vanduo. O pagal šiuos kriterijus rinktis augalus pagal jiems labiausiai priimtinas auginimo sąlygas.
„Noriu paminėti, kad įsirengiant gėlyną, būtina gerai paruošti žemę. Nepatingėkite išsivalyti pikžolių, nepalikite daugiamečių pikžolių šaknų. Patikėkite, pikžolės lys ir pro plėvelę, net jei ant viršaus užpilsite akmenukais.“
„Kitas svarbus žingsnis - pasiruoškite sąrašą. Tai tas pats, kaip eitumėte į maisto prekių parduotuvę. Jums tikrai nereikia visų pasaulio augalų, kad sukurtumėte jaukų gėlyną. Geriau jau didesnėmis grupėmis atsikartojantys augalai, nei visko po truputį. Ir tikrai nesitikėkite tobulo vaizdo pirmais metais. Tik antrais, trečiais metais pamatysite galimai norimą vaizdą. Tuščias vietas galite papildyti vienmetėmis gėlėmis, kad nebūtų taip liūdna laukti gėlyno vaizdo“ - patarimais dalinasi tinklaraščio autorė.
Kada sodinti rožes?
Kaip sako Ugnė, galimi keli variantai: „Aš pati rožes perku rudenį ir pavasarį plikomis šaknimis. Būtent vėlyvą rudenį, arba ankstyvą pavasarį yra geriausiais laikas sodinti rožes. Man pačiai labiau patinka sodinti rudenį, nes vien veislių pasirinkimas gerokai platesnis nei pavasarį. Žinoma, po žiemos, esu tokia išsiilgusi žiedų, kad keletą rožių užsisakau ir pavasarį. Žemei atšilus skubu jas sodinti. Rožėms labai svarbus geras dirvožemis ir saulėta vieta. Idealiausia - priemolis, kaip ir daugumai kitų augalų. Tačiau, jei Jūsų sklype vien smėlis, į žemę reikia įterpti perpuvusių organinių medžiagų. Tas pats galioja beveik su visais augalais. Pasikartosiu dar kartą, pasidomėkite kiekvienu augalu atskirai, nes kas tinka vienam, nebūtinai tiks kitam augalui.“
„Augalai įsigyti vazone gali būti sodinami, bet kuriuo sezono metu, išskyrus šaltą žiemą. Visgi, dauguma augalų yra nedideli ir nėra to efekto, kuris parodytas kataloguose, tad tik po kelių metų pamatysite norimą vaizdą kieme, tik nepamirškite pasirūpinti jais tol, kol įsitvirtins, o paskui bus vis mažiau rūpesčio ir daugiau džiaugsmo. Mėgaukitės savo kiemu, leiskite augalams augti, o augalų įvairovė sudarys nepertraukiamo žydėjimo įspūdį“, – pataria gėlininkė Ugnė Jonelytė-Debeikienė ir kviečia visus, norinčius daugiau sužinoti apie rožes ir kitų augalų auginimą, sekti ją soc. tinklų paskyrose - „Sodo fashionista“.