PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Balandžio 26 d. 09:28

Daugiau gyventojų tikisi savo pajamų augimo

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


35824

Trečdalis Lietuvos gyventojų (36 proc.) nusiteikę optimistiškai ir per artimiausius dvylika mėnesių tikisi savo pajamų augimo. Truputį daugiau (40 proc.) augimo neprognozuoja. Šie SEB banko užsakymu kovą atlikto visuomenės nuomonės tyrimo duomenys rodo nedidelį optimizmo augimą – lygiai prieš metus pajamų didėjimo tikėjosi 34 proc., nesitikėjo – 44 proc. Lietuvos gyventojų.

„Žmonių lūkestį dėl ateities paprastai lemia ekonominė padėtis. Pastarieji dveji metai buvo gana sėkmingi ‒ nedarbas mažėjo, užmokestis didėjo, todėl šiemet daugiau gyventojų prognozuoja, kad jų pajamos augs. Optimizmas yra labai svarbus šalies ekonomikai – kuo labiau gyventojai tikisi augančių pajamų, tuo drąsiau jie priima su finansais susijusius sprendimus. Taip ima didėti vartojimo mastas šalies viduje ir įsisuka ekonomikos ratas, todėl toliau kyla gyventojų pajamos ir optimizmas“, ‒ sako SEB banko valdybos narys, Mažmeninės tarnybos direktorius Vaidas Žagūnis.

Labiausiai augsiančias savo pajamas prognozuoja vyrai (43 proc.), 20–35 metų gyventojai (51 proc.) ir didžiausias pajamas uždirbantys asmenys (62 proc.).

„Prognozuojant savo būsimas pajamas reikia atsižvelgti į ekonominius ciklus ir faktą, kad Lietuvos gerovė itin priklauso nuo eksporto, vadinasi, nuo situacijos užsienio rinkose. Vyresni žmonės dar prisimena buvusias krizes ir tai, kad netikėtai sumažėjo pajamos, todėl suprantama, kad jie pajamų augimą prognozuoja atsargiau“, ‒ komentuoja V. Žagūnis.

Atliekant tyrimą respondentų klausta ne tik apie būsimas pajamas, bet ir apie planuojamus pirkinius per artimiausius dvylika mėnesių. Daugiausia gyventojų teigė planuojantys pinigus išleisti kelionei – 38 procentai. Antras pagal populiarumą – būsto įrengimas, atnaujinimas, baldų pirkimas (23 proc.), trečias – buitinė technika (18 proc.), ketvirtas – automobilis (15 proc.). Ketvirtadalis Lietuvos gyventojų (24 proc.) brangių pirkinių neplanuoja.

Daugiausia respondentų planuoja pirkti susitaupę – 72 proc., skolindamiesi – 14 procentų. Palyginti su praėjusiais metais, keliais procentais sumažėjo ketinančių pirkti susitaupius ir padaugėjo ketinančių pirkti skolinantis.

Nuosaikią skolinimosi augimo tendenciją rodo ir SEB banko statistika. 2017 m. paskolinta 36,7 mln. eurų vartojimo kreditų, ir tai buvo dešimtadaliu daugiau negu 2016-aisiais. Beveik 8 proc. išaugo ir vidutinė vartojimo reikmėms imamos paskolos vertė – pernai ji buvo 3 990 eurų.

„Svarbu realistiškai vertinti situaciją, neišlaidauti viršijant galimybes, o skolintis tuomet, jei vartojimo paskolos lėšomis įsigyjama prekė ar paslauga duoda daugiau naudos negu sumokama palūkanų. Sprendžiant iš tyrimo ir skolinimosi mastų, dauguma Lietuvos gyventojų taip ir daro“, ‒ komentuoja V. Žagūnis.

Lietuvos gyventojų labiau linkę skolintis su nuosavybe susijusiems pirkiniams: išmaniajam įrenginiui (29 proc.), automobiliui (23 proc.), buitinei technikai (17 proc.), kompiuterinei technikai (14 proc.), būstui įrengti, atnaujinti, baldams pirkti (13 proc.). Nors kelionė, pagal tyrimą, yra populiariausias planuojamas pirkinys, tik nedaugelis jai įsigyti skolinasi – 7 procentai.

Lietuvos gyventojų apklausą SEB banko užsakymu atliko žiniasklaidos planavimo agentūra „Mindshare“, internetu apklaususi 674 vyresnius negu 20 metų amžiaus šalies gyventojus.