PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Liepos 15 d. 10:55

Daugiabučių, individualių ir sodo namų savininkai jau gali teikti paraiškas kompensacijoms už nuotolines saulės elektrines

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Etaplius.LTŠaltinis: ELTA


240325

Daugiabučių, individualių ir sodo namų savininkai nuo liepos 15 d. jau gali teikti paraiškas valstybės kompensacijoms už nuotolines saulės elektrines ir gauti iki 3230 eurų subsidiją už įsigytą nuotolinę elektrinę saulės parke, informuoja Energetikos ministerija.

Tam numatyta 20 mln. eurų. Iki šiol daugiau kaip 3 tūkst. gyventojų jau yra įsigiję saulės elektrinės dalį iš saulės parkų ir gavę daugiau kaip 4,5 mln. eurų kompensacijų.

Energetikos ministerija atkreipia dėmesį, kad teikti paraiškas kompensacijoms galima dar neįsigijus elektrinės. Gavus patvirtinimą apie planuojamą skirti kompensaciją, gyventojai įsigyti elektrinę galės per dvejus metus. Tai svarbu, nes šiuo metu didelė dalis nuotolinių elektrinių saulės parkuose yra beveik išparduota, tačiau, Energetikos ministerijos duomenimis, saulės parkų vystytojai vien iki metų pabaigos pasiūlys įsigyti apie 38 MW galios elektrinių naujuose projektuose. Tokio kiekio užtektų vidutiniškai aprūpinti apie 7600 naujų nutolusių gaminančių vartotojų – t.y., didesnį skaičių, nei šiuo metu jų yra Lietuvoje. ESO duomenimis, nutolusių gaminančių vartotojų yra daugiau nei 6 tūkst. gyventojų, ir jų augimas per metus sudaro 300 proc.

Energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė taip pat akcentuoja, kad nuotolinės saulės elektrinės yra patogiausias sprendimas elektros sąskaitas siekiantiems susimažinti daugiabučių gyventojams, taip pat kai nėra galimybės įsirengti saulės elektrinę nuosavame sklype ar ant stogo.

Paraiškas galima teikti iki rugpjūčio 15 dienos. Detalios kvietimo sąlygos skelbiamos informacinėje sistemoje per informacinę sistemą APVIS. Finansavimas skiriamas už iki 10 kW galios saulės elektrinę, įsigytą iš saulės parkų. Kompensacijos dydis už 1 kW siekia 323 eurus. Paraiškos bus vertinamos pagal du kriterijus: gyvenamojo pastato (buto) šildymo būdą ir įsigyjamą saulės elektrinės iš saulės parko galią. Aukštesnis balas skiriamas tiems būstams, kurie neprijungti prie centralizuotai tiekiamos šilumos tinklų, ir tiems, kurie rinksis mažesnės galios elektrines.

Sparti žaliosios energetikos plėtra Lietuvai būtina, norint užsitikrinti visišką energetinę nepriklausomybę nuo energijos importo ir kainų augimo pasaulinėse rinkose, pabrėžiama Energetikos ministerijos pranešime. Siekiama, kad 2030 metais kas trečias namų ūkis elektros energiją pasigamintų pats.

2022 m. pirmą ketvirtį daugiau nei pusė Lietuvoje pagamintos energijos buvo žalioji, ir ji augo daugiausiai dėl gausėjančių saulės elektrinių.