PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gegužės 28 d. 11:16

Daugėja antstoliams perduotų absolventų, negalinčių grąžinti paskolų už studijas: ministerija teigia ruošianti palengvinimus

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Irtautė GutauskaitėŠaltinis: ELTA


268491

Valstybinio studijų fondo (VSF) veiklos ataskaitos rodo, kad daugėja studijoms pasiskolinusių, bet negalinčių grąžinti paimtų paskolų absolventų, perduotų antstoliams. Kaip pranešė žurnalas „Reitingai“, teismui praėjusiais metais pateikta 713 ieškinių dėl paskolų negrąžinančių studijas baigiančiųjų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) svarsto studentams, kurie 5 kartus atidėjo paskolos grąžinimo terminą, leisti kreiptis į fondą dėl atleidimo nuo mokėjimo.

„Daugėja studijoms ir ar pragyvenimui besiskolinančių, bet negalinčių, praėjus metams nuo numatyto studijų baigimo, grąžinti paimtų paskolų absolventų, kurie atsiduria antstolių akiratyje“, – savo „Facebook“ paskyroje skelbė žurnalas „Reitingai“.

„Teismui 2022 m. pateikta 713 ieškinių dėl paskolų negrąžinančių absolventų, dar 200 jų bylos perduotos išieškoti skolas antstoliams, o 86 – kredito institucijoms“, – priduriama įraše.

Kaip socialiniame tinkle rašė žurnalas, antstoliai turi teisę areštuoti absolventų turtą, siekiantį 4 tūkst. eurų bei nuo minimalios algos jie gali išskaityti 20–30 proc. uždarbio įsiskolinimams dengti, o nuo didesnio atlyginimo – pusę visos sumos. Remiantis VSF veiklos ataskaita, praėjusiais metais studijoms ir / ar pragyvenimui pasiskolino 5303 studentai už 15,7 milijonų eurų.

„Prieš metus, 2021 m., skolinosi mažiau – 5167 studentai, o jiems išduotų paskolų suma siekė 13 mln. 640 tūkst. eurų. 2020 m., palyginti su pernai, skolinosi daugiau – 5671 studentas, bet jų pasiskolinta suma buvo 2,3 mln. mažesnė, tai yra 13 mln. 402 tūkst. eurų“, – priduriama įraše.

Ministerija: inicijuojama galimybė atleisti nuo paskolos mokėjimo

Ministerijos Eltai atsiųstame komentare teigiama, kad valstybės remiamos paskolos studentams yra teikiamos lengvatinėmis sąlygomis – studijų metu grąžinimo įmokų jam mokėti nereikia, o palūkanos už studentą gali būti apmokamos valstybės lėšomis.

„Paskolų grąžinimo terminas studentams yra pakankamai ilgas – 15 metų po studijų baigimo. Be to, šios paskolos dažniausiai grąžinamos kur kas greičiau – vidutiniškai per 5 metus. Vidutinė asmens mokama paskolos grąžinimo mėnesinė įmoka šiuo metu sudaro apie 10–15 eurų, įskaitant ir palūkanas“, – rašo ministerija.

„Su paskolų grąžinimo problemomis, kai vėluojama mokėti grąžinimo įmokas, susiduriančių studentų dalis yra labai nedidelė – apie 2 proc. nuo visų paskolų gavėjų. Tačiau siekiant dar labiau sumažinti paskolų grąžinimo rizikas studentams, numatyta galimybė per visą paskolos grąžinimo terminą kreiptis 5 kartus dėl paskolos grąžinimo atidėjimo iki 1 metų“, – priduria ŠMSM.

Ministerija pabrėžia, jog į teismą dėl įsiskolinusių studentų kreipiamasi tik išskirtiniais atvejais, pirmiausia – siunčiami įspėjimai ir raginimai.

„Valstybinis studijų fondas informuoja, kad į teismą kreipiamasi ir antstoliams pranešama tik apie įsisenėjusius skolininkus, kurie paskolų įmokų nemoka jau keliolika metų. Vis tik pirmiausia tokiems skolininkams siunčiami įspėjimai ir raginimai, į teismą kreipiamasi išskirtiniais atvejais“, – teigiama ŠMSM komentare.

Ministerija priduria, jog šiuo metu inicijuojami paskolų modelio pakeitimai bei siekiama nustatyti, kad asmuo, dėl kurio žemų pajamų paskolos grąžinimas atidėtas 5 kartus, galėtų kreiptis dėl atleidimo nuo mokėjimo.

„Ministerija taip pat inicijuoja paskolų modelio pakeitimus, kad paskolų grąžinimas prasidėtų praėjus 2 metams po studijų baigimo (šiuo metu prasideda praėjus 1 metams)“, – teigiama komentare.

„Taip pat siekiama nustatyti, kad asmuo, dėl kurio itin žemų pajamų Valstybinis studijų fondas jau 5 kartus atidėjo paskolos grąžinimo terminą, galėtų kreiptis į fondą dėl atleidimo nuo paskolos mokėjimo“, – priduria ŠMSM.