PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Vasario 15 d. 14:53

Dantų balinimo ABC

Šiauliai

Gudrybė. Kai kurie baltų šypsenų savininkai dievagojasi, kad stebuklingam rezultatui pasiekti užteks vienos visai nestebuklingos priemonės – kokosų aliejaus. C_Scott nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


29255

Kai žurnalų puslapiai ir socialiniai tinklai mirga baltomis šypsenomis, o įvairios dantų balinimo priemonės ranka pasiekiamos kiekvienam mirtingajam, susigundyti išties lengva. Kurį dantų balinimo būdą rinktis, kad po to netektų gailėtis dėl išleistų pinigų arba dar blogiau – pažeistų dantų?

Toje pačioje šypsenoje – skirtingi dantų atspalviai

Šypsenos baltumui įtakos turi ne tik genetika, bet ir mūsų įpročiai. Dantų spalva gali pakisti dėl rūkymo arba dažno kavos, arbatos, vyno, dažikliais „pagardintų“ gazuotų gėrimų gurkšnojimo.

Dantų spalva priklauso ir nuo emalio storumo. Štai iltiniai dantys neretai būna šiek tiek gelsvesni, lyginant su kitais. Priežastis – iltiniai dantys turi kur kas storesnį emalio sluoksnį nei, tarkime, kandžiai. Yra tikinčiųjų, kad tai – savotiškas priminimas apie priešistorinius mūsų mitybos įpročius, kuomet stiprūs iltiniai dantys pasitarnaudavo, griebiant ir plėšant maistą.

Egzistuoja ir dar viena įdomi teorija, susijusi su priešistoriniais laikais. Kai kurie mokslininkai teigia, kad viršutiniame žandikaulyje išsirikiavę dantys paprastai būna baltesni negu apatiniame, ir tai – ne sutapimas. Nuo neatmenamų laikų žmonės šypsojosi vienodai: t. y. parodydami daugiau viršutinių nei apatinių dantų. Todėl gamta pasirūpino, kad viršutiniai dantys būtų ryškesni ir baltesni. Tiesa, kadaise žmonės iššiepdavo dantis, gąsdindami priešą, o dabar plati šypsena simbolizuoja draugiškumą.

Eksperimentai – tik su specialisto priežiūra

Norintieji turėti baltesnę šypseną gali rinktis įvairius dantų balinimo būdus. Vienas paprasčiausių – įsigyti balinamąją dantų pastą, kurią rasite kiekvienoje didesnėje parduotuvėje arba vaistinėje. Svarbu: rinkitės tokią balinamąją pastą, kurios sudėtyje nebūtų abrazyvių dalelių, ir turėkite omenyje, kad ši pasta dantis pašviesins vos vienu atspalviu.

Jeigu pageidaujate ryškesnio efekto, galite įsigyti specialių dantų balinimo juostelių, gelių arba pieštukų. Tik, prieš pradėdami naudoti šias priemones, būtinai pasitarkite su savo odontologu. Jis įvertins dantų būklę, jei reikia, atliks burnos higieną, taip pat plačiau papasakos apie jūsų pasirinktas priemones, jų naudojimą. Toli gražu ne visos priemonės yra patikimos ir saugios, todėl su savo šypsena eksperimentuoti nereikėtų. Odontologas šiuo atveju pasiūlys patikimą, laiko sutaupančią alternatyvą. Pavyzdžiui, dantų balinimą kapomis arba lazeriu.

Kokosų aliejaus stebuklas

Dantis galima balinti ir natūraliais būdais.

Kai kurie baltų šypsenų savininkai dievagojasi, kad stebuklingam rezultatui pasiekti užteks vienos visai nestebuklingos priemonės – kokosų aliejaus. Kokosų aliejų patariama vartoti iš ryto, prieš valantis dantis. Geriausia, jei šis būtų nerafinuotas, ekologiškas. Valgomąjį šaukštą (arba mažiau) kokosų aliejaus koškite burnoje maždaug 10–15 minučių. Po to išspjaukite ir pradėkite įprastą burnos higienos režimą. Tūkstančiai žmonių prisiekinėja, kad šis būdas veikia, o rezultatai matomi jau po pirmos savaitės. Mokslinių įrodymų, patvirtinančių ryšį tarp baltesnės šypsenos ir kokosų aliejaus, nėra, tačiau kokosų aliejus turi daug antibakterinių savybių, tad, jį naudodami, savo dantų būklės bent jau nepabloginsite.

Maistinė soda – tai dar vienas produktas, padėsiantis balinti dantis namuose. Be to, manoma, kad soda burnoje sukuria šarminę aplinką ir užkerta kelią bakterijų dauginimuisi. Kaip ją naudoti? Sumaišykite vieną arbatinį šaukštelį maistinės sodos su dviem šaukšteliais vandens ir šiuo mišiniu valykite dantis dukart per savaitę. Tiesa, pasigirsta kalbų, kad gryna maistinė soda yra pernelyg šiurkšti ir gali sukelti dantenų eroziją, emalio įbrėžimų, pažeidimų. Ar verta rizikuoti, spręskite patys.

Prireikus profesionalaus dantų balinimo, apsilankykite Pilene.lt.

Reklama