Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Lijanos Kučinskienės nuotrauka
Laima GrigaitytėŠaltinis: Etaplius.lt
Rugpjūčio 10 d., šeštadienį, Kauno S. Dariaus ir S. Girėno (Aleksoto) aerodrome vyko kasmetine tradicija tapusi aviacijos šventė, kuri gausiai susirinkusius žiūrovus džiugino ir įspūdinga įvairia programa ore, ir žinomų atlikėjų muzikavimais žemėje, ir net nauju Lietuvos rekordu, kurį jau užregistravo agentūra „Factum“.
Dangaus fiesta
Nuo ketvirtadienio aerodrome vykęs tarptautinis An-2 lėktuvų sąskrydis gražiai įsiliejo į šventės programą, kurios oficiali pradžia – parašiutininko nusileidimas su Lietuvos vėliava. Tuoj po to Aleksoto padangė iki pat vakaro drebėjo nuo įspūdingo aviacinio šou. Čia buvo ir akrobatiniai lėktuvų bei sraigtasparnių pasirodymai, ultralengvųjų lėktuvų ir sklandytuvų, parasparnių bei skraidyklių parodomieji skrydžiai, parašiutininkų šuoliai, aviamodelių erdvė ir kiti aviacijos šou elementai. Itin įvairi buvo ir aviatorių pilotuojamos technikos virtinė: į dangų kilo sraigtasparnis „Cabrio“, lietuviškas sklandytuvas su varikliu LAK-17, akrobatinis FOX, senoviniai bei savadarbiai lėktuvai „Nieuport-24“, „Tiger Moth“, „Brigadyr“ ir lietuviškasis ANBO II, taip pat malūnsparnis.
Šventėje savo didžiąją sinchroninio skrydžio programą demonstravo ir akrobatinė grupė ANBO, dėmesį ypač prikaustė išskirtinis lėktuvo JAK-50, kurį pilotavo Rolandas Paksas, skrydis pro specialiai tam pastatytą arką su pirotechnika, skirtas paminėti Lietuvos karo aviacijos šimtmetį.
O jau vakarėjančio Kauno padangę nuspalvino oro balionų grupė, startavusi iš aerodromo.
Marijampolės aeroklubo parašiutininkų viražai
Marijampolės aeroklubo parašiutininkai, pademonstravę didelį profesionalumą, šventę papuošė ne vienu sudėtingu pasirodymu. Pirmiausia demonstravo masinį figūrinį nusileidimą. Žiūrovams kvapą gniaužė masinis marijampoliečių desantas: 8 aeroklubo sportininkai apvaliais parašiutais atliko šuolius iš labai žemo aukščio – vos 200 metrų. Ir tai dar ne viskas. Žiūrovų emocijas kaitino parašiutizmo profesionalų Edgaro Danilaičio bei Šarūno Šulčiaus kilimas į viršų sėdint ant lėktuvo AN-2 sparnų ir vėliau šuolis nuo jų, taip pat Gedimino Jankausko bei Juozo Kriščiūno kupolinė akrobatika: parašiutininkai ore atliko sudėtingas etažerės, perėjusios į švytuoklę, ir itin sudėtingą kaspino figūras.
Lietuvos rekordas – milžiniška trispalvė danguje
Aviacijos šventės Kaune kulminacija – didžiausios ore skleistos Lietuvos vėliavos nuleidimas iš dangaus. Net 302 kv. metrų ploto vėliavą su parašiutu šokdamas lėktuvo An-2, buvusio 1500 m aukštyje, danguje išskleidė Marijampolės aeroklubo parašiutininkas instruktorius Vytautas Gustaitis. Didžiausios Lietuvos vėliavos nuleidimą iš dangaus ir Lietuvos rekordą užfiksavo, kaip minėta, agentūra „Factum“.
Patriotinių jausmų vedinam V. Gustaičiui mintis pasididžiavimą savo šalimi iš dangaus išreikšti kilo stebint užsienio valstybių analogiškus pavyzdžius. Ilgiau nesvarstęs, nusipirko kalnus medžiagos vėliavai siūti: po 67 metrus ilgio (1,5 m pločio) kiekvienos iš trispalvės spalvos audinio, ir po poros dienų per 13 metrų pločio ir per 22 metrų ilgio vėliava buvo pasiūta (parašiutininkui ši iniciatyva kainavo apie 1000 eurų). Kai jau vėliava buvo baigta, iškilo klausimas, kaip techniškai įgyvendinti jos iškleidimą danguje. Čia Vytautui padėjo jo klubo draugas parašiutininkas instruktorius Edgaras Danilaitis, kurio pagalba išskleidimui paruošta vėliava su specialia įranga svėrė 45 kg. Pirmą kartą vėliavą-milžinę V. Gustaitis išskleidė Sasnavos aerodrome, per treniruočių šuolius, likus savaitei iki aviacijos šventės Kaune.
Vytautas neslepia: jaudulio, kylant su prie savo kūno pritvirtintu tokiu kroviniu, būta nemažai, tačiau, sėkmingai pavykus meilę savo šaliai išreikšti tokiu būdu jau dukart, kyla dar ambicingesnių sumanymų – siekti netgi pasaulio rekordo danguje, išskleidžiant jau ne mažesnę nei 600 kvadratinių metrų Lietuvos valstybinę vėliavą.
Laima Grigaitytė
Lijanos Kučinskienės nuotraukos.