PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Spalio 7 d. 08:42

Dalis Panevėžio neįgaliųjų vis dar negali patekti į kai kurias balsavimo apylinkes

Panevėžys

RIMVYDO ANČEREVIČIAUS, BNS nuotr.

Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt


148921

Nors 2019 metų vidurio įsigaliojo rinkimų įstatymų pakeitimai įtvirtino prievolę visas rinkimų apylinkes pritaikyti žmonėms su negalia, tačiau jau dabar aiškėja, kad absoliutaus pritaikomumo per šiuos Seimo rinkimus pasiekti nepavyko.

Įsigaliojo pakeitimai

Teigiami pokyčiai pastebėti prieš 2019 metais vykusius rinkimus. Pagal Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pateiktus duomenis, pernai gegužės pradžioje asmenims su negalia buvo pritaikyta 69 proc. rinkimų apylinkių, 2018-ųjų gruodį tokių apylinkių buvo 45 proc.

Judėjimo negalią turintiems asmenims pritaikyti visas rinkimų apylinkes įpareigoja ir nuo 2019 metų vidurio įsigalioję rinkimų įstatymų pakeitimai. Juose nurodoma, jog balsavimo patalpas neįgaliųjų poreikiams privalo pritaikyti savivaldybių administracijos, o jei tokios galimybės nėra, išnuomoti jau pritaikytas.

Patekti negali

Panašu, kad ne visi negalią turintis asmenys gali patekti į patalpas, kuriose vyksta balsavimas. Tą parodė prasidėję išankstinis balsavimas Seimo rinkimuose. Į rinkimų vietą Panevėžio rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrių neįgalieji vežimėliuose patekti negali. Sudėtinga į šią balsavimo apylinkę būtų patekti ir turintiems regos negalią.

Laipteliais neužvažiuos

Prie Panevėžio rajono savivaldybės pakalbintas Panevėžio krašto žmonių su negalia sąjungos (PKŽNS) pirmininkas Jonas Dumša akivaizdžiai įrodė, kad užvažiuoti iki balsavimo salės tikrai negalėtų.

„Į balsavimo salę rajono Savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje su vežimėliu nepatekčiau, nepatektų ir regos negalią turintys asmenys. Iki rinkimų apygardos veda septyni statūs laipteliai. Jais su vežimėliu tikrai nepakilsiu, o silpnai matantiems laiptai turėtų būti pažymėti ryškia geltona spalva“, – teigė vežimėlyje sėdintis vyras.

Jaučia atskirtį

J. Dumša sako, kad iki rinkimų likus pusmečiui, VRK siūlė patikrinti rinkimų apygardas, ar į jas gali patekti neįgalieji.

„Įsigaliojęs rinkimų įstatymas reglamentuoja, kad balsavimo patalpas neįgaliųjų poreikiams turi pritaikyti savivaldybių administracijos, o jeigu patalpos netinka, pačioje Savivaldybėje privalo išnuomoti tinkamas patalpas. Pažiūrėjus į šias Panevėžio rajono Savivaldybės patalpas, akivaizdžiai matyti – jos nepritaikytos neįgaliesiems. Vėl jaučiasi atskirtis. Dabar tik išankstinis balsavimas, o kas bus spalio 11-ąją“, – svarstė J. Dumša.

Nenori būti nešiojamas

PKŽNS pirmininkas J. Dumša prisiminė, kad per savivaldos rinkimus buvo užfiksuoti atvejai, kai neįgalieji negalėjo patekti į balsavimo vietas.

„Rinkimų apygardos atstovai siūlė balsuoti. Jie siūlė išnešti vokus ir anketas. Jas užpildytas įdėtų į voką ir nuneštų į balsadėžę. Iš kur man žinoti, ką jie atneš ir ką įmes į balsadėžę. Dar galima mane su vežimėliu užnešti laiptais, bet sveriu nemažai ir tektų ieškoti keturių stiprių vyrų. Noriu oriai ateiti į rinkimus ir pats balsuoti“, – aiškino J. Dumša.

Galėjo aptarnauti

Aukštaitijos rinkimų apygardos pirmininkė Lorita Mykolaitienė aiškino, kad tokias patalpas, kur vyksta išankstinis balsavimas, skyrė Panevėžio rajono savivaldybė.

„Patalpas skyrė rajono savivaldybė ir nieko negalime pakeisti. Šiam žmogui siūlėme balsuoti ir būtume suteikę pagalbą. Galėjome aptarnauti. Būtų išėję du komisijos nariai, leidę balsuoti. Būtų duoti reikiami dokumentai – balsavimo lakštai. Jis galėjo atlikti pareigą, bet atsisakė. Net jeigu būtų prireikę, galėjome ir balsadėžę išnešti, nors išankstiniame balsavime nėra nurodyta, kad vokas turi būti įmestas į balsadėžę“, – įtikinamai aiškino L. Mykolaitienė.

Informacija pateikta

Pasiteiravus, ar gavus patalpas rinkimų kampanijai organizuoti, neprašė rajono Savivaldybės jų pritaikyti balsuoti neįgaliesiems, Panevėžio Aukštaitijos rinkimų apygardos pirmininkė teigė:

„Šis klausimas ne mums skirtas. Patalpas ne mes įrenginėjome. Rinkimų apygardos komisija – tik patalpų nuomotojai. Pretenzijų reikšti negalime. Mums suteikė patalpas, o informacija, kokios patalpos skirtos, kaip jos pritaikytos neįgaliesiems, yra pateikta. Ši patalpa nepritaikyta neįgaliesiems. Be to, šiais metais dėl COVD-19 teko keisti balsavimo patalpas ir nebuvo atsižvelgiama į įvairius aspektus.“

100 procentų nebus

VRK žadėjo, kad per šiuos rinkimus bus pritaikytos beveik 90 proc. rinkimų apylinkių. Žmonėms su regos negalia bus siūlomos specialios Brailio įmautės balsavimo biuleteniams pildyti, klausos negalią turintys rinkėjai galės pasinaudoti gestų kalbos vertimo paslauga „Skype“ programoje, o turintieji psichosocialinę negalią dalį informacijos apie rinkimus gauna lengvai suprantama kalba.

Tačiau VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė pripažino, kad kai kuriose savivaldybėse situacija su rinkimų apylinkių pritaikomumu neįgaliesiems yra sudėtinga. Ji teigė mananti, jog žmonėms su negalia nepritaikytų balsavimo vietų mažės, tačiau dėl absoliutaus 100 proc. pritaikomumo abejoja.

jusupnv-03-1.jpg