PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Spalio 29 d. 15:23

Dainavos krašto Vinco Krėvės-Mickevičiaus literatūrinė premija – Ilonai Skujaitei už romaną „Karo nuotaka“

Varėna

Etaplius.LTŠaltinis: Varėnos rajono savivaldybė


326547

Ruduo – tai metų laikas, kai medžių lapai nusidažo įvairiausiomis spalvomis, o gamtą ima gaubti šaltis, tuomet dzūkai žino, artėja lietuvių literatūros klasiko Vinco Krėvės-Mickevičiaus gimimo metinės ir Tautosakos diena.

Tai laikas, kai vėl draugėn susiburia penkių Dzūkijos savivaldybių bendruomenės ir vienam Lietuvos rašytojui įteikiama Dainavos krašto Vinco Krėvės-Mickevičiaus literatūrinė premija už naują, per praėjusius dvejus kalendorinius metus, leidykloje išleistą, meniškai vertingą literatūros (prozos ar dramos) kūrinį, parašytą lietuvių kalba, turintį sąsajų su Vinco Krėvės-Mickevičiaus kūryba arba asmenybe.

Mokinių konkurso apdovanojimai ir „Kukumbalio“ giesmės

V. Krėvės memorialinis muziejus Subartonyse kvietė mokinius iš visos Lietuvos mokyklų minėti V. Krėvės 142-ąsias gimimo metines ir dalyvauti rašinių konkurse „Piliakalnio legendos“. Geriausių rašinių laureatai apdovanoti prizais – knygomis.

Šventės metu susirinkusiesiems meninę programą dovanojo Merkinės ansamblis „Kukumbalis”, folkloro ansamblis ,,Kukalis” ir mėgėjų teatro grupė „Dilgynė”.

Prie rašytojo gimtųjų namų taip pat buvo pasodintas ir trečiasis šermukšnis, įamžinantis Lietuvos rašytojus greta klasiko V. Krėvės.

Trečioji premija – Ilonai Skujaitei

Šiemet Subartonyse žurnalistei, rašytojai ILONAI SKUJAITEI už romaną „Karo nuotaka“ įteikta jau trečioji 5 000 eurų Dainavos krašto Vinco Krėvės-Mickevičiaus literatūrinė premija, kurią įsteigė Alytaus regiono plėtros taryba, ir menininkės Aušros Deltuvienės skulptūrėlė, simbolizuojanti Skerdžiaus Lapino ragą ir kviečianti susiburti.

Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta, sveikindamas visus susirinkusius tokią neeilinę dieną ir įteikdamas premiją, prisiminė premijos idėjos istoriją:

„Noriu labai trumpai priminti kelią, kaip gimė šios premijos idėja. Pirmasis šios idėjos krikštatėvis buvo rašytojas Romas Sadauskas iš Lazdijų krašto, kuris vis ragino steigti premiją V. Krėvei-Mickevičiui.

Prieš keletą metų, po rekonstrukcijos atveriant muziejaus duris, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė-Augustinienė priminė, koks svarbus tai būtų paskatinimas rašančiai bendruomenei, o kartu ir simbolinis V. Krėvės sugrįžimas į gimtinę.

Todėl džiaugiuosi, kad kartu su kitų Alytaus regiono savivaldybių merais sutarėme, jog tokia premija yra reikalinga Dainavos kraštui. Garbė įprasminti šio unikalaus kūrėjo, nestokojusio autentiško polėkio ir jėgos, atmintį Dzūkijoje ir sukurti galimybę lietuvių literatūros kūrėjams puoselėti V. Krėvės vertybinį palikimą“.

Kotryna Jogailaitė – Merkinėje daug laiko praleidusio Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos močiutė

„Šiandien įteikiu šią premiją žurnalistei ir rašytojai Ilonai Skujaitei, kurios kūrinį „Karo nuotaka“ atsakingai dirbdama išrinko Alytaus regiono plėtros tarybos sudaryta vertinimo komisija. Labai simboliška, kad autorės papasakota istorija ir aprašyta istorinė Kotrynos Jogailaitės asmenybė yra Merkinėje daug laiko praleidusio Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos močiutė. Nuoširdžiai sveikinu autorę ir linkiu kūrybinės sėkmės“, – renginio metu kalbėjo Varėnos r. meras.

„Tegyvuoja Dainava!“

Atsiimdama premiją, Ilona Skujaitė savo kalbą pradėjo nuo visiems labai gerai žinomų V. Krėvės žodžių:

„Daugel mūsų tėvynėje yra puikių ir gražių vietų, daugel yra šalių, kurios pagarsėjo senų tėvelių darbais, bet tarpu jų visų gražiausia ir garsiausia Dainavos šalis“.

Anot jos, šie žodžiai taip pat ataidi iš pačios ankstyvos jaunystės, iš mokyklos suolo laikų, kada visi mokėsi šiuos sakinius.

„Ir nors pati esu iš gražaus Molėtų krašto, tačiau aš tikrai sutinku su kiekvienu gerbiamo rašytojo žodžiu, įamžinančiu šio krašto grožį, gamtos ir žmonių grožį, nes man Dainava visą laiką buvo labai graži.

Tai vieta, apie kurią aš tikrai nemažai žinojau dar mokydamasi mokykloje, ir jeigu visa tai, ką jaučiu Dainavos kraštui reikėtų sudėti į vieną žodį, tai tas žodis būtų „žingsnis“, nes man Dainavos žemė – tai sielos milžinų žemė, nes ir Krėvė ne veltui rašė „Milžinkapį“ apie iškilius ir stiprius žmones. Juk šis kraštas yra tikrai turtingas žmonėmis.

Man, kaip gimusiai XX amžiuje, aišku, arčiausiai prie širdies, turbūt, yra Dainavos apygardos miško broliai ir tikrai atvykus čia labai gera matyti, kaip dabartinė karta, dabartiniai žmonės įamžina jų atminimą, stato šiuolaikinius milžinkapius, kad amžiams liktų. Gera matyti ir Adolfui Ramanauskui-Vanagui pastatytą paminklą Merkinėje.

Tikrai labai džiaugiuosi ir skiriu jums savo knygą apie Kotryną Jogailaitę, Gediminaičių dinastijos atstovę.

Šis kūrinys taip pat buvo tarsi paminklo kūrimas. Kadangi mūsų istorija buvo trinama iš mūsų atminties, labai svarbu kalbėti apie milžinkapius ar pilkapius taip, kaip mes galim, todėl ir knygas galima vadinti tam tikrais „žingsniais“, siekiant įprasminti.

Taigi gauti V. Krėvės premiją, kuris skyrė tiek daug dėmesio istorijai, iš Dainavos krašto žmonių rankų ir širdžių yra didžiulė garbė. Tarsi palaiminimas. Ne veltui rašau“, – kalbėjo I. Skujaitė.

Anot jos, rašytojams svarbiausia, kad jų knygas skaitytų, o kai pati kūrė knygą apie Kotryną Jogailaitę, autorei svarbiausia buvo, kad ji nebūtų nuobodi ir kad pasiektų žmonių širdis.

„Teko aplankyti gal dvidešimt vietų visoje Lietuvoje, o visus sutiktus žmones vienija žibančios akys, kurios man sako, kad lietuviai labai išalkę savo istorijos.

Jie labai nori žinoti tas asmenybes ir tuos žmones bei įvykius, kuriuos ilgametės okupacijos ištrynė iš mūsų atminties. Šiandien čia aš matau tas pačias žibančias akis ir tai iš tikrųjų man yra didžiausias komplimentas.

Noriu nuoširdžiai padėkoti gerbiamam merui ir šios premijos steigėjams, vertinimo komisijai ir visiems susirinkusiems į šias iškilmes. Tegyvuoja Dainava“, – džiaugėsi premijos laureatė.

„Karo nuotaka“ – debiutinis autorės romanas

Debiutinis žurnalistės kūrinys tapo netikėtu atradimu besidomintiems Lietuvos istorijos subtilybėmis. Knygos autorė pasakoja jauniausios Žygimanto Augusto sesers Kotrynos Jogailaitės gyvenimo ir meilės istoriją. Mat prie Baltijos jūros krantų kilęs lemtingas karas su Maskva šimtmečiams pakeitė ne tik Lietuvos, Lenkijos, Švedijos ir Livonijos likimus, bet ir jauniausios Žygimanto Senojo ir Karalienės Bonos Sforcos dukros Kotrynos gyvenimą. Buvusi tyli ir nepastebima, staiga ji tapo geidžiamiausia Europos nuotaka. Be to, išgyvenusi karo siaubą, skurdą, valdovų beprotybę ir įkalinimą, Kotryna tapo mylima Švedijos karaliene, į šalį atnešusia Renesanso idėjų.

Kūrinio „Karo nuotaka“ autorės pasveikinti atvyko Lazdijų krašto muziejaus direktorė Viktorija Savukienė ir Savivaldybės administracijos patarėjas Tomas Savukas, Druskininkų savivaldybės administracijos Turizmo, kultūros ir komunikacijos skyriaus vedėjo pavaduotojas Antanas Urbonas, Alytaus rajono savivaldybės atstovė ir vertinimo komisijos narė Laimutė Zavistauskienė, Merkinės krašto muziejaus direktorius Žygimantas Buržinskas, Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Laima Denutienė.

Konkursui buvo pateikti – 6 kūriniai

Aldonos Dudonytės-Širvinskienės „Išdavystė“, Laimono Teodoro Inio „Gyvenimu ir meile tikiu. Biografinės sakmės“, Česlovo Skaržinsko „Ženklai“, Ilonos Skujaitės „Karo nuotaka“, Nijolės Marytės Šerniūtės „Vilkų kampo Eliza“, Petro Venclovos „Rožių kvapas – pelynų kartumas“.

Kūrinius vertino Alytaus regiono plėtros tarybos patvirtinta vertinimo komisija, kurią sudaro:

Aldona Dumbliauskienė, Alytaus Jotvingių gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė; Aurelija Paciukonienė, Lazdijų r. Šeštokų mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros vyr. mokytoja; Renata Jaskelevičienė, Druskininkų „Saulės“ pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė; Laimutė Raugevičienė, Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialinio muziejaus muziejininkė; Inga Videikaitė, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė (kalbos tvarkytoja); Laimutė Zavistauskienė, Alytaus rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė.