PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Kovo 31 d. 08:29

D. Trumpas tapo pirmuoju JAV eksprezidentu, kuriam pateikti baudžiamieji kaltinimai

Pasaulis

Unsplash.com nuotr.

Ignas RamanauskasŠaltinis: BNS


263169

Niujorko didžioji prisiekusiųjų žiuri ketvirtadienį pateikė kaltinimus Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), tapusiam pirmuoju buvusiu JAV prezidentu, kuriam pateikti baudžiamieji kaltinimai.

Jie susiję su 2016-ųjų prezidento rinkimų kampanijos metu vienai pornografijos žvaigždei sumokėtais pinigais už tylėjimą apie jųdviejų romaną.

Istorinis kaltinamasis aktas 76-erių respublikonui, neigiančiam bet kokius nusižengimus prieš rinkimus, nulėmusius jo patekimą į Baltuosius rūmus, neabejotinai turės įtakos dabartinėse rinkimų varžybose, kuriose D. Trumpas tikisi susigrąžinti prezidento postą.

Buvęs lyderis išgyveno du apkaltos procesus ir vertė prokurorus nertis iš kailio kitose bylose – nuo dalyvavimo JAV Kapitolijaus šturme iki iš Baltųjų rūmų dingusių įslaptintų dokumentų. Tačiau galiausiai teisme atsidurs dėl skandalo, susijusio su 44-erių aktore Stormy Daniels (Stormi Daniels).

Per kaltinamąjį aktą kaltinamasis supažindinamas su jam pateiktais kaltinimais ir paprastai pateikia savo pareiškimą dėl kaltės pripažinimo. Tuomet teisėjas nusprendžia, ar kaltinamasis turėtų būti paleistas už užstatą, ar suimtas.

Manhatano apygardos prokuroro Alvino Braggo (Alvino Brago) biuras patvirtino, jog ketvirtadienio vakarą susisiekė su D. Trumpo advokatais, kad suderintų kaltinamojo akto perdavimą Niujorke – tuo metu bus atskleisti jam pateikti kaltinimai kriminaliniais nusikaltimais.

Buvęs JAV lyderis apkaltą pavadino politiniu persekiojimu ir kišimusi į rinkimus, pyko ant prokurorų ir savo oponentų demokratų bei žadėjo, kad tai atsigręš prieš jo įpėdinį, prezidentą Joe Bideną (Džo Baideną).

Pasiuntus į teismą dėl to, kas, kaip pranešė CNN, gali būti 30 kaltinimų, susijusių su sukčiavimu versle, paprastai paimami pirštų atspaudai ir padaroma nuotrauka, galbūt net uždedami antrankiai.

Respublikonų stovykloje D. Trumpo sąjungininkai ir sūnūs pasmerkė tai, kas, anot jų, yra kerštas siekiant sužlugdyti jo 2024-ųjų kampaniją.

Floridos gubernatorius Ronas DeSantisas, tikėtinas šio verslo magnato varžovas dėl partijos nominacijos, kaltinimus pavadino neamerikietiškais, o Atstovų Rūmų pirmininkas Kevinas McCarthy (Kevinas Makartis) pareiškė, kad jie nepataisomai pakenkė šaliai.

Buvęs D. Trumpo viceprezidentas ir galimas jo varžovas 2024-ųjų rinkimuose Mike'as Pence'as (Maikas Pensas) pavadino tai pasipiktinimą keliančiu įvykiu, kuris tik dar labiau suskaldys Jungtines Valstijas.

Tačiau aukšto rango demokratas Adamas Schiffas (Adamas Šifas), buvęs vyriausiuoju prokuroru pirmosios D. Trumpo apkaltos 2019-aisiais procese, pavadino tai skatinančiu susimąstyti ir precedento neturinčiu įvykiu.

„Buvusio prezidento apkaltinimas ir areštas yra unikalus atvejis visoje Amerikos istorijoje, – pareiškime teigė jis. –Tačiau toks pat yra ir neteisėtas elgesys, dėl kurio Trumpas buvo apkaltintas.“

Tuo metu S. Daniels prisiekusiųjų sprendimą sutiko jai būdingu žaismingu stiliumi.

„Gaunu tiek daug žinučių, kad nespėju į jas atsakyti... taip pat nenoriu išpilti šampano“, – tviteryje rašė ji, panaudodama grotažymę „TeamStormy“.

Galimi protestai

Kovo 18-ąją D. Trumpas pareiškė manantis, kad per kelias dienas bus suimtas dėl mokėjimo S. Daniels. Suaugusiesiems skirtų filmų aktorė likus kelioms savaitėms iki rinkimų, atvedusių D. Trumpą į valdžią, gavo 130 000 JAV dolerių (122,7 tūkst. eurų), kad viešai nepasakotų apie, jos teigimu, prieš dešimtmetį turėtą romaną.

D. Trumpas, numatydamas, kokie kaltinimai jam gali būti pareikšti, taip pat paragino rengti demonstracijas ir niūriai perspėjo, kad tai gali sukelti „potencialią mirtį ir destrukciją, galbūt katastrofiškas mūsų šaliai“.

Po pareiškimo Niujorke kilo nerimas dėl galimų protestų, tačiau atrodė, kad greito kaltinamojo akto perspektyva sumažėjo, nes didžioji prisiekusiųjų kolegija tęsė liudytojų apklausą – iki ketvirtadienio.

Prie apygardos prokuroro biuro greitai susirinko žiniasklaidos atstovų būrys ir saujelė protestuotojų prieš D. Trumpą, tačiau apskritai situacija buvo rami.

Buvęs D. Trumpo advokatas Michaelas Cohenas (Maiklas Koenas), kuris liudijo didžiajai prisiekusiųjų žiuri, 2019 metais Kongresui sakė atlikęs mokėjimą savo tuometinio viršininko vardu ir pridūrė, kad vėliau tie pinigai buvo jam kompensuoti.

Prokurorai teigė, kad čekiai nebuvo tinkamai užregistruoti, o prisiekusiųjų buvo paprašyta apsvarstyti, ar tai nebuvo dangstymas, kuriuo siekta naudos D. Trumpo kampanijai, užglaistant skandalą.

Niujorko tyrimas yra pirmasis iš trijų pagrindinių buvusio prezidento atžvilgiu vykdomų tyrimų, kai priimtas sprendimas dėl kaltinimų.

D. Trumpui taip pat gresia baudžiamųjų nusikaltimų tyrimai Džordžijoje dėl 2020-ųjų rinkimų ir Vašingtone dėl 2021-ųjų sausio 6 dienos Kapitolijaus šturmo, kurį surengė buvusio prezidento šalininkai, tikėjęsi išlaikyti jį poste po pralaimėjimo rinkimuose J. Bidenui.

Respublikonų favoritas

D. Trumpas, kuris laikomas pagrindiniu respublikonų favoritu prieš 2024-ųjų rinkimus, visus tyrimus pavadino politiniu persekiojimu.

Kaltinamojo akto poveikis jo šansams rinkimuose nenuspėjamas. Ir kritikai, ir varžovai reiškia susirūpinimą dėl bylos teisinės naudos.

Priešininkai nerimauja, kad jei D. Trumpas būtų išteisintas, taptų lengviau kaip „raganų medžioklę“ atmesti bet kokius būsimus kaltinimus neabejotinai rimtesnėse bylose, pavyzdžiui, dėl D. Trumpo pastangų panaikinti Džordžijos rinkimų rezultatus.

Manhatane pateikti kaltinimai greičiausiai padidins D. Trumpo rinkėjų aktyvumą ir jo šansus laimėti partijos pirminiuose rinkimuose.

D. Trumpas pirmąjį savo prezidentinės kampanijos mitingą šeštadienį surengė Teksaso valstijoje esančiame Veiko mieste, kur kreipėsi į kelis tūkstančius šalininkų – gerokai mažiau nei 15 000, kurių tikėjosi sulaukti.

„Šiems radikalių kairiųjų pažiūrų maniakams žmonių nekaltumas neturi visai jokios reikšmės“, – sakė jis įsiaudrinusiai miniai.