Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Saudo Arabijos vėliava / Scanpix
Lina LinkevičiūtėŠaltinis: ELTA
Ši kelionė yra pirmas svarbus Amerikos vadovo vizitas į užsienį per jo antrąją kadenciją, o Baltieji rūmai pareiškė, kad jis tikisi „istorinio sugrįžimo“ į šį regioną.
Prieš aštuonerius metus D. Trumpas taip pat pasirinko Saudo Arabiją pirmajai savo kaip prezidento kelionei į užsienį – iš tų laikų liko prisiminimas apie jo pozavimą su šviečiančiu rutuliu ir dalyvavimą šokyje su kardais.
Jo sprendimas vėl apeiti tradicines Vakarų sąjungininkes ir keliauti į naftos turtingas Persijos įlankos valstybes pabrėžia vis svarbesnį pastarųjų geopolitinį vaidmenį – kartu su jo paties verslo ryšiais regione.
Saudo Arabijos naikintuvai lydėjo „Air Force One“, kai D. Trumpas leidosi sostinėje Rijade. Saudo Arabijos karališkoji šeima planuoja prabangiai pasitikti 78-erių milijardierių, kuris taip pat kreipsis į investicijų forumo dalyvius.
D. Trumpas antradienį dalyvaus Persijos įlankos arabų šalių lyderių susitikime, o po to vyks į Katarą.
Likus kelioms dienoms iki šios kelionės Baltieji rūmai atliko reikšmingą vaidmenį siekiant paliaubų tarp Indijos ir Pakistano, amerikiečio įkaito Gazoje išlaisvinimo ir dar vieno derybų su Iranu dėl branduolinės programos raundo.
Šios iniciatyvos atsirado po to, kai D. Trumpas praėjusią savaitę netikėtai paskelbė susitaręs dėl paliaubų su Irano remiamais hučių sukilėliais Jemene.
„Sandoriai“
Tačiau kelionės po Persijos įlankos šalis metu didžiausias dėmesys tikriausiai bus skiriamas galimybei sudaryti verslo sandorius. „Baltųjų rūmų šaltiniai nurodė, kad prezidentas didžiausią dėmesį skirs „sandoriams“, – rašė Atlanto tarybos Scowcrofto Artimųjų Rytų Saugumo iniciatyvos bendradarbis Danielis B. Shapiro.
Baltųjų rūmų atstovė spaudai Karoline Leavitt tvirtino, kad D. Trumpas propaguos viziją, kurioje „ekstremizmas yra nugalimas prekyba ir kultūriniais mainais“.
Persijos įlankos valstybės antrosios D. Trumpo kadencijos metu pozicionuoja save kaip svarbias diplomatines partneres. Doha išlieka pagrindine „Hamas“ ir Izraelio derybų tarpininke, o Saudo Arabija sudarė sąlygas deryboms dėl karo Ukrainoje.
Kalbos apie sugrįžimą į karalystę sklando jau kelis mėnesius, o Saudo Arabijos de facto valdovas karūnos princas Mohammedas bin Salmanas pažadėjo JAV prekybai ir investicijoms skirti 600 mlrd. dolerių (apie 540 mlrd. eurų).
„Prašysiu karūnos princo, kuris yra fantastiškas vyrukas, suapvalinti šią sumą iki maždaug vieno trilijono. Manau, kad jie tai padarys, nes mes jiems buvome labai geri“, – tikino D. Trumpas.
Pasak vieno Saudo Arabijos pareigūno, artimo gynybos ministerijai, Rijadas sieks užsitikrinti naujausius JAV naikintuvus F-35 ir moderniausias oro gynybos sistemas, kurių vertė siekia milijardus dolerių. „Kelsime sąlygą, kad tiekimai vyktų D. Trumpo kadencijos metu“, – agentūrai AFP sakė šaltinis.
Laikina „dovana“
Galima šios kelionės reikšmė Saudo Arabijos gyventojams kėlė nevienareikšmiškus jausmus. „Tikiuosi, kad šis vizitas baigsis politiniais sprendimais, kurie bus svarbūs visam regionui“, – AFP sakė 47-erių Rijado gyventojas Khalifa Oneizis.
Kiti buvo mažiau užtikrinti. „Nesu optimistiškai nusiteikęs dėl šio vizito ar jo rezultatų“, – teigė 62-ejų metų amžiaus Saudo Arabijos pilietis Hamadas Shahranis.
Pastangos įtikinti Saudo Arabiją pripažinti Izraelį greičiausiai nebus šios kelionės darbotvarkės viršuje, nes Rijadas primygtinai tvirtina, kad prieš sudarant susitarimą turi būti sukurta Palestinos valstybė.
Tuo metu Iranui šio vizito metu greičiausiai teks svarbi vieta. Savaitgalį Omane vyko ketvirtasis derybų ratas.
Be to, kilo ginčų dėl prezidento ketinimų priimti prabangų „Boeing“ lėktuvą iš Kataro karališkosios šeimos, kuris būtų naudojamas kaip „Air Force One“. Kilus kritikos bangai, vėlai sekmadienį D. Trumpas perėjo į puolimą ir tikino, kad šis orlaivis yra laikina „dovana“.
Jie vėliau pavadino atitinkamą susitarimą „labai viešu ir skaidriu sandoriu“, o pirmadienį, prieš išvykdamas į kelionę iš Vašingtono, pažymėjo: „Aš niekada nebūčiau iš tų, kurie atsisakytų tokio pasiūlymo.“