PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Liepos 4 d. 13:55

D. Šakalienė dėkoja NSGK už rekomendaciją, bet E. Paulavičiaus į pareigas negrąžins

Lietuva

D. Šakalienė / Žygimantas Gedvila/ELTA

Austėja PaulauskaitėŠaltinis: ELTA


371919

Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė kol kas neketina atsižvelgti į penktadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pateiktą rekomendaciją ir į postą grąžinti nušalinto Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) direktoriaus Elegijaus Paulavičiaus. Pasak politikės, tokie spendimai negalimi, kol tęsiasi vykdomas patikrinimas dėl gautų žvalgybos pareigūnų skundų.

„Kol baigsis tyrimas, negaliu priiminėti tokių sprendimų. Mes turime sulaukti tyrimo pabaigos. Taip pat yra su paties pulkininko prašymu ir jame pateiktomis priežastimis susiję sprendimai, kurie taip pat leis vėliau padaryti išvadas, tai šiuo metu net neturėčiau galimybės (grąžinti E. Paulavičių į pareigas – ELTA), nes kaip tik pagal teisines procedūras negaliu dabar to daryti“, – penktadienį, po NSGK posėdžio surengtos spaudos konferencijos metu, sakė ministrė.

Be to, ministrė pabrėžė, jog su šiais procesais ir AOTD vadovo skyrimu susiję sprendimai yra jos, o ne rekomendaciją rengusių NSGK narių prerogatyva.

„Dėkoju kolegoms NSGK už rekomendaciją grąžinti pulkininką į pareigas, tačiau priminsiu, kad už šios tarnybos vadovo skyrimą yra atsakingas krašto apsaugos ministras, taip pat ir už visus kitus procesus, kurie yra susiję su šios institucijos veikla – ne komitetas“, – akcentavo KAM vadovė.

D. Šakalienė taip pat teigė turinti pareigą atliepti visų skundus dėl AOTD vadovo veiksmų pateikusių karininkų ir žvalgybos pareigūnų interesus.

„Pirmiausia, turiu pareigą apginti visus tuos karininkus ir žvalgybos pareigūnus, kurie pateikė informaciją apie galimus jų teisių pažeidimus. (…) Teisės aktuose yra labai aiškiai nurodoma imperatyvi vadovo pareiga reaguoti, ir aš turiu tą padaryti, ir darau, ir darysiu. Taip pat dėsiu visas pastangas apsaugoti tuos žvalgybos pareigūnus tiek nuo spaudimo, tiek dėl jų tapatybių atskleidimo“, – pažymėjo ministrė.

Tikina, jog procedūros buvo atliktos tinkamai

Tiesa, komentuodama situaciją, D. Šakalienė dar kartą pabrėžė, jog jos vadovaujama ministerija, nušalinant pulkininką ir pavedant inspekcijai jo atžvilgiu pradėti aplinkybių patikrinimą, jokių procedūrinių pažeidimų nepadarė.

„Kai kalbame apie perkėlimą į rezervą, tai nepažeidėme jokių procedūrų, viską padarėme teisiškai, preciziškai ir tai yra tie du procesai, kurie eina paraleliai, kai kalbame apie pulkininko perkėlimo į rezervą klausimą ir tolesnius su juo susijusius sprendimus bei darbuotojų teisių pažeidimo tyrimą, kurį atlieka Generalinė inspekcija“, – kalbėjo D. Šakalienė.

„Teisinio režimo prasme, tai yra dvi procedūros, kurios eina lygiagrečiai. Tai vienas procesas yra dėl perkėlimo į laikinąjį rezervą (…) ir (antras – ELTA) darbuotojų skundų ir pranešimų pagrindu vykdomas aplinkybių tyrimas. Tai yra du atskiri procesai ir jie buvo padaryti, griežtai laikantis visų įstatyminių nuostatų reikalavimų taip pat ir mūsų visų vidinių teisės aktų reikalavimų“, – aiškino ministrė, paklausta, kodėl pulkininkas iš pareigų buvo nušalintas anksčiau nei pradėtas aplinkybių patikrinimas.

Be to, ministrė sakė nesuprantanti NSGK narių pareiškimų apie tai, jog pulkininko nušalinimas, įvykęs anksčiau nei buvo pradėtas Generalinio inspektoriaus tyrimas, rodo, jog procedūriniai veiksmai buvo atlikti netinkamai.

„Man tikrai sunku pasakyti, kodėl jie išreiškė tokią nuomonę. Beje, noriu atkreipti dėmesį, kad šita nuomonė buvo suformuota dar iki komiteto posėdžio – vieno komiteto nario jau buvo parengta šita rezoliucija, nepriklausomai nuo to, kokia informacija buvo pateikta paties komiteto posėdžio metu“, – aiškino D. Šakalienė.

„Noriu pabrėžti, kad vien terminų painiojimas įneša tokios sumaišties. Nėra nušalintas pulkininkas – jis yra perkeltas į laikinąjį profesinės karo tarnybos rezervą. Turint omenyje, kad artėja jo kadencijos pabaiga, rotacijos klausimai gali būti sprendžiami, tai yra ta priemonė, kuri net nereikalauja tuomet spręsti jo nušalinimo, nes jo buvimas laikinajame profesinės karo tarnybos rezerve netrukdo atlikti tyrimo, kuris eina savo eiga“, – kalbėjo KAM vadovė.

Spaudimą, vykstant tyrimui, vadina nepriimtinu

Ministrė taip pat pažymi, jog vykstant tyrimui, jos teigimu, daromas spaudimas yra nepriimtinas.

„Vis dėlto, spaudimas, vykstant tyrimui tikrai yra nepriimtinas. Ką mes šiandien jau matėme komiteto posėdžio metu, kad iš anksto vieno komiteto nario parengta komiteto sprendimo rezoliucija, su kuria net nebuvo supažindinti kiti komiteto nariai, rodo, kad net ir nėra jokio (...) noro įsigilinti į faktines aplinkybes. Ir iš anksto teikiami komentarai taip pat viešoje erdvėje apie tai, kad skundai yra nereikšmingi arba kad jie yra nesvarbūs“, – aiškino KAM vadovė.

„Tokia nepagarba žvalgybos pareigūnams, aš manau, yra visiškai nepriimtina“, – tikino D. Šakalienė.

Tiesa, ministrė neatskleidė, kas yra tas vienas jos minimas NSGK narys, parengęs bendrą komiteto išvadą.

„Čia jau turbūt patys NSGK nariai gali pakomentuoti, kas parengė, nes labai daug iš tikrųjų buvo pasipiktinimo iš kolegų, kad jie net neturėjo galimybės susipažinti (su išvada – ELTA) prieš balsuojant“, – kalbėjo KAM vadovė.

„Aš, kaip ir jūs, mačiau tuos tekstus ir komentarus apie tai, kad nereikia mėtytis žmonėmis, kad nesvarbu, kaip yra elgiamasi – turi būti vis tiek pratęsiamos kadencijos, kad neturi jokių teisių žvalgybos institucijos darbuotojai ir taip toliau (…). NSGK nariai net keli padarė tokius komentarus“, – akcentavo ji, paklausta apie jos pasisakymuose ne kartą minėta spaudimą.

KAM vadovės teigimu, dėl daromo spaudimo gali nusitęsti ir liepos 31 d. terminas, iki kurio buvo planuota užbaigti tyrimą.

„Nurodyta data yra liepos 31 d. Labai tikėjausi, kad šitas procesas gali įvykti greičiau. Dabar, kai vyksta toks spaudimas tyrimui, aš nežinau, ar jis iš tikrųjų įvyks taip greitai, kaip mes tikėjomės“, – kalbėjo D. Šakalienė.

Pripažįsta, kad skandalas kelia papildomas įtampas prieš „Zapad“ pratybas

Visgi, ministrė pripažįsta, kad kilęs skandalas karinėje žvalgyboje kelia papildomas įtampas, kurios yra ypač jautrios dėl artėjančių Rusijos ir Baltarusijos „Zapad“ pratybų.

„Taip, būtent skandalas yra tai, kas kelia tą tokią didžiausią įtampą ir gali šioje vietoje padaryti žalą – ypač, jeigu toliau visas šitas procesas tokiu būdu suksis“, – sakė ministrė.

„Visi suprantame, kad šiuo laikotarpiu karinės tarnybos efektyvus darbas yra kritiškai svarbus“, – pabrėžė ministrė.

Tačiau D. Šakalienė tikina, kad AOTD savo veiklą ir toliau vykdo efektyviai.

„Jeigu kalbame apie vidinius institucijos procesus, tai jie kaip tik veikia labai ramiai, sklandžiai ir efektyviai. Turėjau susitikimą su darbuotojais apie visą šitą situaciją, nes man labai svarbu yra jų nuomonė. Tai kaip tik atrodo, kad viskas vyksta labai efektyviai“, – patikino ji.

„Man atrodo, kad mūsų atveju labai svarbu atskirti administracijos vadovo ir žvalgų funkcijas – žmonių, kurie ir atlieka tas operacijas, kurie ir vykdo tą žvalgybą. Tai šioje situacijoje jie būtent ir vykdo tą darbą toliau“, –pridūrė ji.

Tikina išmokusi pamoką: gynybos srityje politinių taškų rinkimas vis dar aktualus

D. Šakalienė pripažįsta, kad visa ši istorija ją išmokė, jog gynybos sritį aprėpiančios temos vis dar yra išnaudojamos politinių dividendų rinkimui.

„Pamoka man yra ta, kad aš kartais nuvertinau, kad ir gynybos ir saugumo srityje politinių taškų rinkimas, pasirodo, vis dar yra aktualus. Tai išmokau tą pamoką. Man kartais irgi turbūt reikia prisiminti, kad aš esu politikas ir turbūt turiu įžvalgiau įvertinti kitų kolegų politines aspiracijas“, – sakė D. Šakalienė.

„Tai taip, šiuo atveju tikrai gavau pamoką, pasistengsiu ją įsidėti į galvą ir turbūt preziumuoti, kad bet kokioje situacijoje, kuri gali tapti skandalu, ji ir taps skandalu. Ir žalos mažinimu reikia užsiimti nuo pat pradžių“, – pabrėžė ji.

ELTA primena, kad penktadienį uždarame posėdyje diskutavę Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai nusprendė rekomenduoti ministrei Dovilei Šakalienei grąžinti pulkininką Elegijų Paulavičių į karinės žvalgybos vado pareigas iki jo kadencijos pabaigos.

Praėjusią savaitę, birželio 25 d., paaiškėjo, jog Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) direktorius E. Paulavičius buvo nušalintas nuo pareigų ir perkeltas į laikinąjį profesinės karo tarnybos personalo rezervą.

Krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė teigė, kad pastarasis sprendimas priimtas dėl gautų skundų apie darbuotojų teisių pažeidimus. Politikės teigimu, situacija departamente pablogėjo E. Paulavičiui sužinojus, kad jis nebus skiriamas antrai kadencijai. Pulkininko kadencija baigiasi šių metų rugpjūtį.

Anot ministrės, apie perkėlimą į rezervą E. Paulavičius informuotas trečiadienį ryte, tą pačią dieną Generalinis inspektorius pradėjo aplinkybių patikrinimą dėl gautų skundų.

Tą pačią dieną, kai paaiškėjo žinia apie E. Paulavičiaus patraukimą į rezervą, remdamasis šaltinių informacija, naujienų portalas LRT pranešė jog naujuoju AOTD vadovu ketinama skirti buvusį Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) vadovą Mindaugą Mažoną.

AOTD yra viena iš dviejų šalies žvalgybos tarnybų, atsakinga už Lietuvos nacionalinio saugumo gynybos srityje užtikrinimą, jo stiprinimą.

AOTD direktorių skiria ir atleidžia krašto apsaugos ministras.

#KAM#AOTD#NSGK#ELEGIJUS PAULAVIČIUS