PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 29 d. 09:18

D. Matulionis apie jo atžvilgiu atliktą URM tarnybinį patikrinimą: galbūt ne visada patikdavo mano kritinis požiūris

Lietuva

D. Matulionis / Dainius Labutis | Elta

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA.LT


358681

Naujasis prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Deividas Matulionis nesiima vertinti, ar prieš porą metų, jam einant ambasadoriaus prie NATO pareigas, Užsienio reikalų ministerijoje (URM) pradėtas tarnybinis patikrinimas buvo politinis. Vis tik, svarsto diplomatas, galbūt kažkam galėjo užkliūti jo kritinis požiūris ar noras diskutuoti tam tikrais klausimais.

„Ką čia dabar vertinsi – politinis, ne politinis... Na, galbūt mano tam tikras kritinis požiūris kai kuriais klausimais, noras diskutuoti gal ne visada patikdavo. Bet, vėlgi, tai yra ministro apsisprendimas. Ministras gali daryti tarnybinius tyrimus vienokia, kitokia forma prieš vieną, kitą žmogų. Bet aš didžiuojuosi tuo, kad iš esmės ir mano pastangų dėka Vilniaus (NATO – ELTA) viršūnių susitikimas įvyko“, – antradienį „Žinių radijui“ teigė D. Matulionis, paklaustas apie ankstesnes įtampas su URM.

„Kiekvienas ministras turi teisę tyrimus pradėti vykdyti. Bet aš tik noriu pabrėžti, kad tyrimas man buvo palankus ir iš tikrųjų tai buvo derybinio proceso dalis ir aš nenorėčiau veltis į šią diskusiją, nes tai yra praeitis. Išties, prieš Vilniaus viršūnių susitikimą situacija buvo tikrai sudėtinga, kebli. Turbūt svarbiausias klausimas tuomet buvo Ukrainos galimo pakvietimo (į NATO – ELTA) klausimas, į kurį turėjome koncentruoti visas pastangas. (...) O kokios ten tos derybinės detalės – aš nenorėčiau akcentuoti, nes išties buvo sudėtingas derybinis procesas“, – dėstė jis.

D. Matulionis pažymėjo – atlikto URM patikrinimo metu buvo konstatuota, jog ambasadoriaus veiksmai buvo derybinio proceso dalis.

„Ir taip yra įvertinta – kad tai buvo derybinio proceso sudėtinė dalis ir mes kaip Lietuva, jeigu ir turime savo poziciją, negalvokime, kad 100 proc. ją visi priims. Todėl visada reikalingi tam tikri kompromisai“, – pridūrė naujasis šalies vadovo patarėjas.

2023 m. pabaigoje URM suburta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija nustatė, kad Lietuvos ambasadorius prie NATO D. Matulionis padarė tarnybinį nusižengimą ir nesilaikė ministerijos instrukcijų per Aljanso viršūnių susitikimą Vilniuje. Nepaisant to, diplomatui nuobauda nebuvo skirta.

„Atžvelgiant į NATO viršūnių susitikimo rezultatų kontekstą, sudėtinga įvertinti padarytą žalą valstybei, todėl komisija nesiūlo skirti nuobaudos“, – tuomet pranešė ministerija.

Viešojoje erdvėje kilus diskusijoms dėl D. Matulionio, tuomet prezidentas Gitanas Nausėda nurodė, kad diplomatu pasitiki.

Netrukus, 2024 m. pradžioje, portalas lrt.lt pranešė, jog URM ketina atšaukti D. Matulionį iš pareigų. Apie tai diplomatas patvirtino pats, nurodęs, jog gavo atitinkamą URM raštą.

Tuomet Prezidentūra stojo D. Matulionio pusėn, nurodydama, jog URM sprendimas atšaukti ambasadorių yra „kryptingas elgesys diplomato atžvilgiu“.

Galiausiai sprendimai buvo pakeisti ir D. Matulionis iš pareigų NATO atšauktas šių metų balandį.

Pirmadienį D. Matulionis pradėjo darbą G. Nausėdos patarėjų komandoje.

#MATULIONIS#URM#PATIKRINIMAS