PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Lapkričio 5 d. 09:12

D. Grybauskaitė: mes jau esame įdomūs Kinijai

Vilnius

Alfa.lt nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


58970

Lietuvos verslas ne tik planuoja didesnį eksportą į Kiniją, bet šioje šalyje galvoja ir statyti baldų fabriką, o daug kinų įmonių domisi bendradarbiavimu su Lietuva fintech srityje, interviu LRT radijui sakė Kinijoje šiuo metu viešinti prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Šalies vadovės teigimu, vizitas Kinijoje yra labai pragmatiškai orientuotas į prekybą ir savotiškai įdomus, nes vyksta globaliniame kontekste, kai vyksta ginčai dėl prekybos sąlygų tarp didžiųjų šalių - Jungtinių Valstijų ir Kinijos bei tarp Europos Sąjungos ir Jungtinių Valstijų.

„Taigi matome, kad globali prekyba iš principo išgyvena labai sudėtingą laikotarpį. Pasaulio ekonomika lėtėja, daugiašalės prekybos sistema yra praktiškai kvestionuojama ir netgi griaunama. Todėl šiomis aplinkybėmis tai, kad Kinija mėgina atsiverti ir pirmąkart organizuoja vadinamąją importo parodą, tai yra visoms šalims sudaromos galimybės daugiau įvežti į Kiniją, yra unikali galimybė tokioje atmosferoje, ir būtų tikrai neprotinga ir neatleistina, jeigu tokia situacija nepasinaudotume“, - LRT radijui sakė prezidentė.

Pasak šalies vadovės, parodoje dalyvaus net 130 pasaulio šalių, ir Lietuvos tikslas šio renginio metu - plačiau atverti Kinijos rinką lietuviškiems produktams.

„Mes jau esame įdomūs, eksportuojame savo labai daug produkcijos jau dabar, taip pat ir maisto, bet šiek tiek mums dar trūksta sertifikatų - jautienai, paukštienai, pašarams. Taip pat ir baldai, kas domina kinus, taip pat kokybiški mūsų pieno produktai, netgi tekstilė - susidomėjimas didelis. Jie per penkerius metus planuoja importuoti prekių ir paslaugų už 10 trilijonų dolerių, taigi iš tikrųjų Kinija atsiveria, ir mastai vartojimo yra didžiuliai. Todėl mūsų verslas ne tik galvoja išvežti produkciją, bet, pavyzdžiui, baldininkai nori net investuoti ir statyti ten baldų fabriką. Lazeriai jau seniai įsitvirtinę šioje rinkoje, eksportuojame jau gana daug“, - vardijo D. Grybauskaitė.

Pasak prezidentės, į Kiniją Lietuvos verslas ateina ir su savo finansinėmis paslaugomis.

„Todėl Kinijoje organizuojame dvišalį Lietuva-Kinija susitikimą. 50 kinų įmonių jau susidomėjo šiuo renginiu, fintech sektoriaus konferencija, kurios metu kalbėsimės apie potencialų bendradarbiavimą ir šioje inovatyvioje srityje, kurioje Lietuva tampa vienu iš europinių centrų finansinių paslaugų globaliame teikime“, - sakė D. Grybauskaitė.

ELTA primena, kad D. Grybauskaitė išvykusi darbo vizito didžiausiame Kinijos mieste Šanchajuje, kur dalyvaus pirmosios tarptautinės Kinijos importo parodos atidaryme. Joje savo gaminius pristatys 2800 įmonių iš 130 valstybių.

Parodoje šalies vadovė aplankys 2 nacionalinius Lietuvos paviljonus ir susitiks su mūsų šalies verslininkais. Paviljonuose savo gaminius pristatys 18 šalies įmonių. Vienas jų - skirtas maisto gaminiams. Kinijos vartotojai turės galimybę susipažinti su lietuviškais duonos, pieno, padažų ir kitais maisto produktais. Antrajame paviljone bus pristatyti Lietuvos tekstilės, drabužių, baldų, interjero dizaino gaminiai.

Kaip rašoma Prezidentės spaudos tarnybos pranešime, mūsų gamintojai įrodė galintys sėkmingai konkuruoti Kinijos rinkoje. Čia yra įsitvirtinę Lietuvos lazerių gamintojai - 12 proc. viso šalies lazerių eksporto atitenka Kinijai. Trys lazerius gaminančius įmonės yra įsteigusios savo atstovybes šioje šalyje.

Jau dabar Kinija yra pagrindinė Lietuvos prekybos partnerė Azijoje. Dvišalės prekybos apyvarta pernai siekė milijardą eurų, sparčiai auga Lietuvos eksportas - vien per praėjusius metus mūsų šalies eksportas išaugo 50 procentų.

Šanchajuje Lietuvos vadovė susitiks su Kinijos prezidentu ir dalyvaus „EXPO“ parodos proga rengiamoje valstybių vadovų vakarienėje.

Prezidentė D. Grybauskaitė taip pat atidarys vieną iš trijų pagrindinių parodos forumų - „Prekybos ir investicijų“ forumą ir sakys kalbą specialiai finansinių technologijų „Fintech“ plėtrai skirtame renginyje, kuriame norą dalyvauti pareiškė 50 bendradarbiavimu su Lietuva ir ES besidominčių Kinijos įmonių.

Į Kiniją išvykęs ir ūkio ministras Virginijus Sinkevičius su patarėju Egidijumi Jurgelioniu.

Praėjusią savaitę Kinijoje viešėjo ir žemės ūkio ministras Giedrius Surplys. Ministras ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Darius Remeika su oficialiais Kinijos pareigūnais, įvairių asociacijų vadovais ir verslininkais aptarė mūsų šalies galimybes plėsti žemės ūkio ir maisto pramonės gaminių eksportą į šią šalį.

Ministro teigimu, jau pirmi vizito susitikimai nuteikia optimistiškai. Kinijos generalinės muitinės administracijos pareigūnai, kurie taip pat atsakingi už maisto produktų saugą, tikino, kad kai kurios kliūtys, iš dalies apsunkinančios mūsų produkcijos eksportą, bus sprendžiamos greičiau.

Pasak G. Surplio, kinai sutinka išplėsti ir lietuvių eksportuojamų žuvų rūšių sąrašą, taip pat vertinti lietuviškų duonos produktų, medaus ir kitos lietuviškos produkcijos eksporto galimybes.

Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu iš žemės ūkio ir maisto produkcijos lietuviai į Kiniją daugiausia eksportuoja pieno produktų: pieno konservų, sūrių, maistinių pieno miltų, taip pat žuvų ir jų gaminių.

Praėjusiais metais bendra Lietuvos ir Kinijos prekyba viršijo 1 mlrd. eurų. Lietuvos eksportas į šią šalį didėjo 46 proc. ir siekė 180 mln. eurų, o importas didėjo 16 proc. - iki 823 mln. eurų.

Beje, tiesioginės Kinijos investicijos Lietuvoje sudaro 5,61 mln. eurų, o lietuviai Kinijoje investavę kelis kartus didesnę sumą - 24,37 mln. eurų.

ELTA