PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Lapkričio 13 d. 13:20

D. Grybauskaitė: grįžtantiems emigrantams svarbus savivaldybių palaikymas

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


20050

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Tauragėje susitikusi su iš emigracijos grįžusiais žmonėmis, domėjosi, kaip jiems sekasi kurtis gimtinėje. Prezidentė taip pat davė startą kampanijai „Globali Tauragė“, kuri burs emigracijoje gyvenančius tauragiškius ir kvies juos grįžti namo.

Prezidentė apsilankė industriniame parke įsikūrusioje ir iš emigracijos grįžusius tauragiškius įdarbinančioje tarptautinėje kompanijoje „Ansell“. Šiuo metu čia dirba 197 darbuotojai, 25 iš jų yra sugrįžę iš užsienio. D. Grybauskaitė su emigrantais kalbėjo apie tai, ko trūksta, kad žmonės, užuot gyvenę užsienyje, grįžtų namo.

Pasak Prezidentės, savivalda turi išnaudoti visas priemones, kad išvažiavę žmonės sugrįžtų ir jaustų, kad yra laukiami ir reikalingi. Tauragė - vienintelis miestas Lietuvoje, kuris turi išvykusių kraštiečių registrą, palaiko ryšius su savo žmonėmis ir padeda jiems surasti darbą savame krašte. Šiame mieste yra ir sėkmingų sugrįžimo iš užsienio istorijų. Pavyzdžiui, Airijoje dirbusi lietuvė vadovauja didžiulės įmonės personalui, o iš Norvegijos parvykęs tauragiškis gimtajame mieste atidarė mėsos parduotuvę.

Tauragėje veikiančiame industriniame parke yra įsteigta 800 darbo vietų, net 10 proc. jų - iš emigracijos sugrįžusių tauragiškių. Privačiomis pastangomis į šį parką pritraukta investicijų iš viso pasaulio, čia gaminama aukščiausius kokybės standartus atitinkanti produkcija nuo vėjo jėgainių iki narų kostiumų. Tauragėje taip pat subsidijuojamas darbo vietų kūrimas, finansuojamos mažų ir labai mažų įmonių steigimosi išlaidos.

Iš Lietuvos išvažiavusieji didžiausiais sunkumais sugrįžti į tėvynę laiko ne tik ekonomines sąlygas, biurokratinius trukdžius ar informacijos apie reintegraciją į Lietuvos visuomenę trūkumą, bet ir sudėtingą vaikų integraciją. Šiuo metu šalyje veikia tik 5 mokyklos, kuriose į Lietuvą grįžusių gyventi šeimų vaikai gali lankyti išlyginamąsias klases ir išmokti lietuvių kalbos arba patobulinti jos įgūdžius. Viena iš tokių mokyklų veikia Tauragėje.

Tyrimai rodo, kad daugelis išvykusių žmonių nori prisidėti prie savo tėvų, bendruomenės puoselėjimo, net ir per atstumą dalyvauti savo krašto gyvenime. Projektas „Globali Tauragė“ padės telkti emigrantus ir siūlyti jų geriausią patirtį regionui.

ELTA