PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Kovo 19 d. 11:03

D. Grybauskaitė apie galimai neteisėtą VSD informacijos rinkimą: prieskonis nemalonus

Lietuva

BNS / Fotobankas nuotr.

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA


262038

Dvi kadencijas Lietuvai vadovavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad informacija, jog Valstybės saugumo departamentas (VSD) galimai neteisėtai vykdė privačių asmenų tikrinimą, turi nemalonų prieskonį. Visgi, ar šiai situacijai išsiaiškinti reikėtų sudaryti laikinąją parlamentinio tyrimo komisiją, pasak jos, turėtų apsispręsti pats Seimas – be spaudimo iš šalies.

„Pasakyčiau, kad prieskonis nemalonus. Tai mano vertinimas“, – žurnalistams sekmadienį teigė D. Grybauskaitė.

Ji taip pat patikino, kad pati dalyvaudama prezidento rinkimuose prašymų tikrinti savo aplinką VSD neteikė.

„Ne, tokių prašymų tikrinti savo aplinką aš nebuvau pateikusi“, – sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentė taip pat pažymi, kad sprendimas, ar pradėti laikinąją tyrimo komisiją, kuri aiškintųsi VSD veiklą, yra Seimo prerogatyva. D. Grybauskaitė akcentuoja, kad spaudimas iš šalies dėl tokių komisijų sudarymo negali būti daromas.

„Čia Seimo prerogatyva. Visiškai nepriklausoma. Pats Seimas ir turi spręsti be jokio spaudimo iš politikų pusės“, – akcentavo ji.

ELTA primena, kad žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir Prezidentas“ atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu. Taip pat nemažai dėmesio skiriama tuometinio kandidato į šalies vadovo postą Gitano Nausėdos rinkiminei kampanijai bei prezidentavimo laikotarpiui.

Pagrindinis istorijos šaltinis – daugelį metų žvalgybos struktūrose dirbęs ir dar 2019 m. dėl neskaidrios VSD veiklos į ankstesnės kadencijos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininką Vytautą Baką kreipęsis pranešėjas.

Prezidentas netruko sureaguoti į ažiotažą viešojoje erdvėje sukėlusią knygą. Paklaustas, ar spėjo perskaityti naujai išleistą knygą, G. Nausėda tikino „pasakų nebeskaitantis“, o kiek vėliau suabejojo, ar žurnalistų papasakota istorija nėra „užsakomoji žiniasklaida“.

Tuo metu VSD vadovybė griežtai atmeta viešai reiškiamus kaltinimus, esą žvalgyba rinko informaciją neteisėtai. D. Jauniškis tvirtina, kad žvalgybos pareigūnai priešrinkiminu laikotarpiu domėjosi visų kandidatų į prezidentus aplinka ir tai, pasak jo, yra įprasta praktika.

Naujas diskusijas dėl knygoje papasakotos istorijos įžiebė politikos apžvalgininko Mariaus Laurinavičiaus paviešinta kitokia įvykių versija. Remdamasis pora šaltinių, glaudžiai susijusių su žvalgyba, apžvalgininkas paviešino pranešėjo tapatybė – pasak jo, tai šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) patarėjo pareigas einantis Tomas Gailius.

Be to, M. Laurinavičius svarstė, kad pranešėjo liudijimas gali būti „valstybininkų klano“ istorijos tęsinys. Prabėgus 3 metams po rezonansą sukėlusios istorijos, NSGK narys Raimundas Lopata pavasario Seimo sesijoje siūlo sudaryti parlamentinio tyrimo komisiją, kuri aiškintųsi pranešėjo istorijos detales. Opozicija tokį siūlymą sutinka nevienareikšmiškai – dalis politikų nemato prasmės inicijuoti papildomo tyrimo.