Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
R. Pasiliausko nuotr.
Rita LižaitytėŠaltinis: Etaplius.lt
Cukrinių runkelių perdirbėjai ir augintojai skaičiuoja sezono rezultatus. Derlius užaugo ne tik gausus, bet ir kokybiškas: runkeliai buvo cukringi, švarūs, pavyko pagaminti nemažai cukraus. Teigiamų poslinkių pastebėta cukraus rinkoje – vidutinė cukraus kaina yra aukštesnė palyginti su ankstesniais metais.
Užtęsė gedimai ir gausus derlius
Seniausiame šalyje „Lietuvos cukraus“ fabrike Marijampolėje darbų sezonas užtruko kaip niekada ilgai. Įprastai rudenį pradėjęs, fabrikas cukrų gaminti baigdavo dar tais pačiais metais – prieš Kalėdas ar Naujuosius metus. Šį kartą metų slenkstį teko perlipti.
– 2019–2020 m. cukrinių runkelių perdirbimo ir cukraus gamybos sezono trukmę planavome pagal numatytą supirkti cukrinių runkelių kiekį. Fabriko darbą pradėję praėjusių metų rugsėjo 24 dieną, baigti planavome šių metų sausio pradžioje. Dėl padidėjusio cukrinių runkelių kiekio ir didelio jų cukringumo bei neplanuotų priverstinių prastovų gamybos procesas užsitęsė – baigėsi 2020 m. sausio 17 dieną, – sakė „Lietuvos cukraus“ fabriko direktorius Augustas Obuchavičius. Jis pridūrė, kad su techninėmis kliūtimis fabrikas susiduria kone kasmet, tačiau pripažino, kad pastarąjį sezoną jų buvo daugiau nei įprasta.
Nepaisant nesklandumų, A. Obuchavičius suskaičiavo, kad fabrikas iš viso perdirbo daugiau nei 260 tūkst. tonų cukrinių runkelių ir pagamino 41 tūkst. tonų cukraus. Tokius rezultatus padėjo pasiekti ir puikus runkelių cukringumas. Fabriko direktorius sako, kad šie rodikliai svyravo nuo 16 proc. iki 20,09 proc.
Teigiami pokyčiai kainų rinkoje
A. Obuchavičius nedrąsiai pasidžiaugė, kad šį sezoną vidutinė cukraus kaina yra aukštesnė nei tuo pačiu laikotarpiu ankstesniais metais. Priežastis – prastos klimato sąlygos Vidurio bei Pietų Europoje, neleidusios senojo žemyno fabrikams pagaminti tiek cukraus, kiek šie tikėjosi. Vertinant ilgąjį laikotarpį, A. Obuchavičius sako, cukraus kainai didelio stabilumo tai neduos.
– Didžiųjų pasaulio gamintojų gamybos apimtys mažėja, cukraus atsargos – taip pat. Tai gali reikšti mažų cukraus kainų, su kuriomis Europa kovoja nuo 2017 metų, pabaigą. Tiesa, tai pajusime kiek vėliau. Runkelių pardavimo sutartys, Europoje sudarytos prieš kelerius metus, kai vyravo labai žemos kainos, nustos galioti tik 2020 m. spalio mėn., – paaiškino fabriko direktorius.
Nepaisant nepastovumo, „Lietuvos cukrus“ produkciją sėkmingai realizuoja. Dalį cukraus pardavė vykstant gamybai, vykdydami sutartis su cukraus pirkėjais. Sandoriai vyko ar vyksta ir be sutarčių, nuolat dalyvaujant cukraus rinkoje. Anot A. Obuchavičiaus, pardavimai vyksta palaipsniui, sekant cukraus kainos pokyčius rinkoje.
Pastaruosius dvejus metus pranoko
Žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos cukriniai“ vadovas Juozas Valaitis, nepaisant to, kad runkelius Lietuvoje veikiantys Marijampolės ir Kėdainių cukraus fabrikai supirko ne pačiomis aukščiausiomis kainomis, sezoną vertina teigiamai. Anot jo, runkeliai pernai užaugo kokybiški. Derlius buvo gausus, saldžiosios šaknys sukaupė daug cukraus, be to, runkeliai visą jų kasimo laiką išliko švarūs.
– Visada gali būti geriau – žiūrint su kuo lyginsime. Jei su pačiais geriausiais istorijoje buvusiais metais, tuomet stiebtis būtų kur. Jei su 2017-aisiais, kuomet cukrų iš runkelių išplovė lietus, o juos nuiminėdami murdėmės purve, galėčiau sakyti, kad metai buvo labai geri. Po užpernykščių metų jau tikrai atsigavome – ašaros nušluostytos, jau ir šiokį tokį pelną sugeneravome, – atviravo augintojų atstovas.
Fabriko darbu patenkinti
J. Valaitis pripažino truputį ironizuojantis. Vertinant visas dedamąsias, sezonas, anot jo, buvo tikrai puikus. Ne tik runkeliai buvo kokybiški – sklandžiai vyko ir darbas cukraus fabrike Marijampolėje. J. Valaitis pasidžiaugė, kad fabrikas krizę įveikė ir su augintojais, padedant UAB „Žvalguva“, atsiskaito tvarkingai. Anot pašnekovo, žemdirbiams tai leidžia jaustis saugiau ir ūkininkavimo ateitį toliau sieti su runkeliais.
– Labai gerai, kad fabrikas Marijampolėje išliko. Galėjome galbūt viską mesti ir pradėti dirbti su Kėdainių fabriku, bet kol Lietuvoje yra du fabrikai, tol yra šiokia tokia konkurencija. Buvo sunkių momentų, bet juos ištvėrėme. Dabar situacija stabili. Naujų sutarčių nesudarinėjame – dar anksti, tačiau auginti runkelius ūkininkai planuoja, nuotaikos geros, – sakė „Suvalkijos cukriniai“ vadovas Juozas Valaitis.