PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Lapkričio 9 d. 16:12

COVID-19 situacija Šiaulių regione: praėjusią savaitę nustatytas 751 naujas atvejis, stringa gydymo įstaigų veikla

Šiauliai

Asociatyvi Freepik.com nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


153504

Pirmadienį Šiaulių miesto savivaldybėje aptarta COVID-19 situacija Šiaulių regione. Užsikrėtimų skaičiui nuolat grėsmingai augant, dar kartą prašyta visuomenės sąmoningumo. Epidemiologai, miesto valdžia įspėjo, kad jokiu būdu negalima numoti ranka į karantino apribojimus. Kitu atveju, pandemija sugriaus ne tik sveikatos sistemą, bet ir ekonomiką.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorės S. Abromavičienės teigimu, COVID-19 situacija Šiaulių regione yra labai sudėtinga. Padėtis kardinaliai pasikeitė paskutinėmis spalio dienomis, kai atvejų skaičius Šiaulių mieste šoktelėjo nuo 98 iki 159, regione – nuo 229 iki 356. „Jei prieš tai buvo fiksuojami lengvi sergančiųjų protrūkiai, su aiškiai nustatytomis židinių ribomis, tai dabar matyti, kad atvejai plinta šeimose, kolektyvuose, įmonėse,“ – teigė S. Abromavičienė.

Židiniai nedideli, bet jų labai daug

Šiaulių apskrityje per praėjusią savaitę nustatytas 751 naujas COVID-19 atvejis, iš jų – 448 Šiaulių mieste. Daugiausia atvejų Šiaulių mieste nustatyta lapkričio 5 dieną – 157. Virusas ir toliau plinta verslo įmonėse, socialinės globos įstaigose. Pastarąją savaitę pranešta ir apie pavienius atvejus ikimokyklinio ugdymo įstaigose, mokyklose. „Židiniai yra nedideli, bet jų yra labai daug,“ – teigė NVSC Šiaulių skyriaus vadovė.

Pasak S. Abromavičienės, susirgimų sparčiai daugėja. „Kol mes nepradėsime laikytis visų karantino apribojimų, tol situacija negerės. Reikia atsisakyti švenčių, susitikimų, kelionių, išvykų. Jau dabar matyti, kad ilgasis savaitgalis pakeis skaičius. Daugėja susirgimų šeimose,“ – teigė NVSC Šiaulių skyriaus vadovė.

Ji taip pat priminė, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras šiuo metu yra stipriai apkrautas. Todėl žmonės, kurie gavo žinutę apie teigiamą COVID–19 atvejį, turėtų patys izoliuotis ir informuoti asmenis, su kuriais per artimiausias kelias dienas turėjo kontaktą. Izoliuoti asmenys turėtų užpildyti anketą ir laukti specialisto skambučio.

Šiaulių ligoninė ruošiasi pikui

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus R. Mažeikos teigimu, šiuo metu ligoninė gyvena laukimo nuotaikomis. Tikimasi, kad Vyriausybės priimtų sprendimų dėka, artimiausiu metu hospitalizuojamų COVID-19 infekcija sergančių ligonių skaičius pasieks piką ir galiausiai pradės mažėti.

Pasak R. Mažeikos, įvedus karantiną, mokslininkai prognozuoja įvairius scenarijus, viename iš jų teigiama, kad jei priimtos priemonės bus veiksmingos, pikas turėtų būti apie lapkričio 27 dieną. Prognozuojama, kad COVID-19 infekcija sergančių pacientų gydymui reikės apie 1150 lovų, Šiaulių regione – 160. „Įvertinus tai, kad mūsų regione plitimas prasidėjo anksčiau, tai tikėtina, kad tiek lovų tikrai neužteks,“ – teigė ligoninės direktorius.

Ligoninės darbas sutriko

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus teigimu, šiuo metu serga 66 ligoninės darbuotojai, saviizoliacijoje yra 14 darbuotojų. Trūkstant personalo, gydytojų, palaipsniui sutrinka ir gydymo paslaugų teikimas. Pasak R. Mažeikos, ambulatorinės chirurgijos paslaugos šiuo metu teikiamos Motinos ir vaiko klinikoje. COVID-19 nustačius keliems Neurochirurgijos skyriaus darbuotojams, šiuo metu sprendžiama, kaip toliau bus teikiamos gydymo paslaugos.

Ligoninės vadovas patikino, kad planinė pagalba jau dabar trūkinėja – trūksta endokrinologų, reumatologų. Renkame gydytojus, kurie gali dirbti stacionare. Jokių pakaitinių darbuotojų neturime,“ – teigė R. Mažeika.

Savaitgalį – sergančiųjų atplūdis

R. Mažeikos teigimu, savaitgalį sergančiųjų COVID-19 infekcija skaičiai buvo didžiuliai, kasdien paguldyta daugiau nei po 15 sergančiųjų. „Turėjome ir pasveikusių, ir mirusių, ir įvairiomis aplinkybėmis užsikrėtusių ligonių,“ – teigė ligoninės direktorius.

Respublikinės Šiaulių ligoninės duomenimis, šiuo metu stacionare gydomas 101 COVID-19 sergantis pacientas, reanimacijoje yra apie 15 ligonių. „Laisvų lovų turime nebedaug. Penktadienį visiškai užpildėme Chirurgijos skyriuje įrengtas COVID-19 pacientams skirtas vietas,“ – pasakojo R. Mažeika.

Trūksta ne tik lovų, įrangos, bet ir specialistų. Sprendžiamas rimtas klausimas, kas galėtų gydyti ligonius, ar tiesiog prisidėti prie gydymo paslaugų teikimo. „Gydytojų rezervas traukiasi, dėl to prašėme visuomenės pagalbos. Tikrai nemažai žmonių skambino, siūlė savo paslaugas. Šiuo metu turime daugiau nei 10 piliečių, kurie pasisiūlė padėti. Mums tinka ir savaronystė, bet galime ir įdarbinti. Siūlome dirbti ne su COVID-19 infekcija sergančiais pacientais, bet padėti kituose skyriuose. Žinoma, sulaukėme ir iššūkius mėgstančių asmenų. Jie jau dabar užsiminė, kad po mokymų norėtų dirbti būtent su COVID-19 pacientais,“ – teigė ligoninės vadovas.

R. Mažeika akcentavo, kad ypatingai lauktų tų savanorių, kurie iš viso netiki COVID-19 viruso egzistavimu ir tikina, kad ligoninės yra tuščios. „Būtų gerai, kad šie žmonės ateitų ir pamatytų, kaip vyksta darbas, kaip gydomi sunkiai sergantys pacientai, kad įsitikintų, jog sunkiai serga ir jauni žmonės,“ – teigė R. Mažeika.

Židiniai gydymo įstaigose yra neišvengiami

Kadangi Šiaulių ligoninėje laisvų lovų nuolat mažėja, į pagalbą ateina aplinkinės gydymo įstaigos. Pasak, ligoninės vadovo, stiprios paramos laukiama iš Mažeikių ligoninės, kuri jau dabar uždarė nervų, vaikų, psichiatrijos skyrius ir ten guldys COVID-19 pacientus. Ši ligoninė iš viso turės 45 lovas, skirtas COVID-19 infekcija sergantiems pacientams.

Visgi dėti didelių vilčių į kitas gydymo įstaigas R. Mažeika neskuba. Pasak ligoninės vadovo, situacija keičiasi akimirksniu – pagalbos ranką tiesiančios ligoninės pačios nėra apsaugotos nuo COVID-19 protrūkio. Susidūrusios su infekcijos plitimu, jos pačios imsis priemonių sustabdyti viruso plitimą, todėl pagalba greitai gali nutrūkti. „Nepaisant to, kad tiek investuota į apsaugos priemones, personalo mokymus, židiniai gydymo įstaigose yra neišvengiami,“ – teigė ligoninės direktorius.

Gyventojai turi susiimti

Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius A. Bartulis nuogąstavo, kad pastangų suvaldyti viruso plitimą dedama vis daugiau, o rezultatas tik blogėja. „Esame raudonojoje zonoje, paskelbtas karantinas, o rezultato nėra. Jeigu bus tokie veiksmai, žmonių nesupratingumas, gerų rezultatų tikėkis nereikia,“ – piktinosi A. Bartulis.

Administracijos direktorius negailėjo karčių pastabų apribojimų nesilaikančiai visuomenės daliai. Šį kartą griežtai įspėjo susiimti, nesiskųsti nuovargiu ir laikytis karantino nurodymų, nes pandemijos pasekmės gali būti labai skaudžios ne tik sveikatos sistemai, bet ir ekonomikai. „Sukrėskime save ir atsisakykime komfortiško gyvenimo, leiskime Vyriausybei dirbti,“ – teigė A. Bartulis.