PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2023 m. Sausio 19 d. 09:25

COVID-19 ligos sukėlėjo pradėta ieškoti orlaivių nuotekose: pirmuose ėminiuose jo neaptikta

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


256878

Reaguojant į epidemiologinę situaciją užsienio šalyse ir siekiant išaiškinti koronaviruso atmainų įvežimo kryptis, Lietuvoje pradėtos tirti atvykstančių orlaivių nuotekos. Kaip skelbia Sveikatos apsaugos ministerija, praėjusią savaitę pirmuose paimtuose bandomuosiuose ėminiuose COVID-19 ligos sukėlėjo neaptikta.

Tirti iš trečiųjų šalių atvykstančių lėktuvų nuotekas anksčiau šį mėnesį sutarė Europos Sąjungos (ES) šalys, reaguodamos į blogėjančią situaciją Kinijoje. Tokius tyrimus jau pradėjo Belgija, Nyderlandai, Austrija ir kitos šalys.

Lietuvoje nuotekų tyrimai vykdomi nuo praėjusių metų lapkričio, kai buvo pradėti tirti ėminiai iš trijų didžiausių miestų nuotekų valyklų. Nuo šiol kartą per savaitę bus tiriamos ir nuotekos iš orlaivių, atrenkamų atsitiktiniu būdu. Už nuotekų tyrimų vykdymą ir stebėseną atsakinga Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Siekiant užtikrinti efektyvią koronaviruso stebėseną, svarbus ne tik bendras nuotekų ištyrimas, bet ir jose rasto viruso sekoskaita, t. y. viruso mutacijų paieška, kad būtų galima laiku nustatyti naujas pavojingas viruso atmainas.

SAM atkreipia dėmesį, kad šiuo metu atkreipiamas dėmesys į XBB.1.5 atmainą, turinčią plitimo pranašumą, lyginant su kitomis Šiaurės Amerikoje ir Europoje cirkuliuojančiomis atmainomis. Yra tikimybė, kad ši atmaina gali nulemti COVID-19 atvejų didėjimą ES, bet ne per artėjantį mėnesį (šiuo metu ES nustatoma labai mažai šios atmainos atvejų). Tikėtina, kad Šiaurės Amerikoje ši atmaina taps dominuojančia artimiausiu metu.

XBB.1.5 atmaina buvo aptikta ir Europos šalyse – Danijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, Italijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Islandijoje, Belgijoje, Čekijoje, Portugalijoje, Airijoje. Pavieniai šios atmainos atvejai nustatyti ir Lietuvoje.

Ministerija ramina, jog duomenų, kad ši atmaina sukeltų sunkesnes ligos formas, nėra.