Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Sulaukusi Šiaulių ligoninės slaugytojos, Rūta taip ir pasakė: „Aš nemokėsiu – man nereikia mokėti.“ „Nereikia? A, tai gerai“, – slaugytojos atsakymą prisimena šiaulietė. – Toks atsakymas privertė susimąstyti: kur eina tie pinigai? (Freepik.com nuotr.)
Elena MonkutėŠaltinis: Etaplius.LT
Reiks susimokėti
Sausio pradžioje šiaulietei Rūtai (vardas pakeistas, tikrasis redakcijai žinomas – aut. past.) atsitiko nelaimė: paslydusi krito ir susitrenkė ranką. Kadangi buvo sekmadienis, vakarą iškentėjo, o kitą rytą susisiekė su savo šeimos gydytoja, dirbančia klinikoje „InMedica“. Ši moteriai patarė kreiptis į Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyrių – esą ten tyrimus atliks greičiau.
Pirmadienio rytą, apie 9 val., atvykusi į Skubiosios medicinos pagalbos skyrių, šiaulietė nustėro: traumatologijos kabinete dirbusi slaugytoja jai pranešė, kad klinika „InMedica“ nuo šių metų pradžios nebeturi sutarties su Respublikine Šiaulių ligonine.
„Aš paklausiau, ką tai reiškia, – pasakoja Rūta. – Ir man seselė labai arogantišku tonu atsakė: „O tai reiškia, kad už paslaugas turėsite susimokėti.“ Man buvo labai keista: kodėl „InMedica“ mane siuntė į ligoninę? Juk aš turėčiau visa tai pasidaryti nemokamai.“
Atlikus rentgenogramą, belaukdama rezultatų, moteris nerimo: kodėl jai reikia mokėti už skubiosios medicinos pagalbos procedūras? Dar kartą paskambinusi į savo kliniką, ji išgirdo ir savo slaugytojos nuostabą: „Viršūnė! Jums tikrai už nieką nereikia mokėti!“
Nekokybiškos paslaugos
Sulaukusi Šiaulių ligoninės slaugytojos, Rūta taip ir pasakė: „Aš nemokėsiu – man nereikia mokėti.“ „Nereikia? A, tai gerai“, – slaugytojos atsakymą prisimena šiaulietė. – Toks atsakymas privertė susimąstyti: kur eina tie pinigai? Ar tai yra vadovybės nurodymas darbuotojams – imti pinigus, jeigu tik išeina?“
Moteris sako, kad nemalonios patirtys Respublikinėje Šiaulių ligoninėje jau nebestebina, tačiau ši situacija privertė kreiptis į žiniasklaidą: kiek žmonių, būdami stresinėje būsenoje, nesuabejoja medicinos darbuotojo žodžiais ir už paslaugas susimoka? „Kodėl taip apgaudinėjami žmonės?“ – klausia šiaulietė.
Po kelių dienų paaiškėjo, kad ir paslaugos buvo suteiktos nekokybiškai. Paskambinusi šiaulietė pranešė, kad, nors tą kartą jai pasakė, kad ranka tik sumušta, skausmui stiprėjant, ji dar kartą kreipėsi į ligoninę. Atlikus kompiuterinę tomografiją, paaiškėjo, kad lūžusi stipinkaulio galva.
Už būtinąją pagalbą mokėti nereikia
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Irena Budrienė primena, kad į Skubiosios medicinos pagalbos skyrių reikia vykti tada, kai prireikia būtinosios medicinos pagalbos – kyla reali grėsmė sveikatai ar gyvybei: patyrus sunkią traumą, stipriai susižeidus, nesustabdant gausaus kraujavimo, smarkiai nudegus, ūmiai apsinuodijus. Tokia pagalba nemokamai teikiama visiems nuolatiniams Lietuvos gyventojams – nesvarbu, ar jie apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, ar ne.
„Jei pacientui ligoninėje teikiama būtinoji medicinos pagalba, siuntimo nereikia ir mokėti už šias paslaugas tikrai nereikia“, – tvirtina specialistė.
Tačiau kitais atvejais gali tekti susimokėti, jei asmuo neapdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, jei kreipiamasi į įstaigą, nesudariusią sutarties su teritorine ligonių kasa (TLK), jei norite gauti gydytojo specialisto konsultaciją, bet neturite siuntimo, jei savo iniciatyva pasirenkate papildomas paslaugas ar procedūras, jei pasirenkate mokamas paslaugas, įrašytas į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą. Jei pasirenkate brangesnes paslaugas, medžiagas, procedūras, nei kompensuoja TLK.
Būtina išsiaiškinti
„Rekomenduojame iš anksto pasidomėti, ar gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su TLK, kokios paslaugos apmokamos iš PSDF, kokią priemoką tektų sumokėti už brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas ir procedūras“, – sako I. Budrienė.
Ji priduria, kad jei gydymo įstaigose prašoma apdraustojo PSD sumokėti ar primokėti už gydymo paslaugas arba, gydantis stacionare, pačiam įsigyti vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, pirmiausia būtina išsiaiškinti, kodėl to reikalaujama, paprašyti dokumentų, įrodančių priemokų teisėtumą. „Gydymo įstaiga prašančiajam visais atvejais turi suteikti visą reikalingą informaciją ir paaiškinti, kodėl, už ką ir kiek reikia mokėti“, – tikina Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė.
Jos teigimu, klausimus, susijusius su mokamomis paslaugomis, pirmiausia reikia aiškintis gydymo įstaigoje, t. y. klausti gydančio gydytojo bei administracijos. „Jeigu pateikti atsakymai ar argumentai neįtikina, prieš mokant už paslaugas ar pačiam įsigyjant vaistų, patartina pasikonsultuoti su gyvenamosios vietos TLK gyventojų aptarnavimo skyriaus darbuotojais“, – sako I. Budrienė.
Kryžiaus keliai
Norint gauti informacijos iš Respublikinės Šiaulių ligoninės, tenka nueiti tam tikrus kryžiaus kelius: keliskart klausti, prašyti, rašyti sutikimus, tada dar keliskart klausti, kol pagaliau sulauki atsakymų. Tiesa, ne visų atsakymų.
Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė Zita Katkienė patvirtina, kad Rūta lankėsi Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje sausio 6 d. ir jai buvo suteikta skubiosios medicinos pagalbos paslauga, atlikta alkūnės rentgenograma, moterį taip pat konsultavo gydytojas radiologas. Kai pacientui pačiam reikia susimokėti, tokių paslaugų kaina – 54,20 Eur.
„Jei pacientui nereikalinga būtinoji pagalba, jis turi į savo gydytoją kreiptis kitą dieną jo darbo metu. Taigi, jei būklė nėra ūmi, o jūs norėtumėte pagalbos nuvykę į Skubiosios medicinos pagalbos skyrių, už tai jūsų bus paprašyta susimokėti“, – sako specialistė.
Z. Katkienė sako, kad skubiosios medicinos paslaugos, jei susirgimas priklauso bent vienai skubiosios pagalbos kategorijai, Lietuvos Respublikos piliečiams teikiamos nemokamai, o jei trauma įvyko seniau nei prieš 48 val., tokia būklė nebepriskiriama būtinajai pagalbai ir tampa pirminio lygio paslauga, dėl kurios suteikimo reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Apgailestauja ir atsiprašo
Šiuo atveju trauma buvo įvykusi prieš mažiau nei parą, taigi akivaizdu, kad Rūtai turėjo būti suteikta nemokama skubioji pagalba. Tačiau, Šiaulių ligoninės atstovės teigimu, moters vizito metu slaugytoja situaciją ir įvertino ne kaip skubiąją pagalbą, o kaip pirminio lygio paslaugą, todėl informavo pacientę, kad ši šeimos gydytojo darbo metu turi kreiptis į savo šeimos gydytoją ir kad už suteiktas pirminio lygio paslaugas teks susimokėti. Tačiau Rūta sako, kad apie tai išvis nebuvo informuota.
„Tik gydytojas priima galutinį sprendimą dėl paslaugos priskyrimo būtinajai pagalbai, įvertinęs anamnezę, apžiūros duomenis, atliktus tyrimus, todėl, <...> atsisakius mokėti, slaugytoja tam ir neprieštaravo. Visos Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje dirbančios bendrosios praktikos slaugytojos yra informuotos apie esamą tvarką ir ja vadovaujasi, – tikina Z. Katkienė. – Slaugytoja apgailestauja, kad netinkamai įvertino situaciją ir atsiprašo pacientės.“
Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovė priduria, kad pacientai už paslaugas moka tik po išsamios gydytojo apžiūros ir atliktų tyrimų vertinimo, o mokamos paslaugos teikiamos pagal teisės aktų reikalavimus. Be to, vadovaujantis Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo nuostatomis, pacientas, įtardamas, kad jo teisės, susijusios su PSD klausimas, buvo pažeistos, visuomet gali kreiptis į VLK.