PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2023 m. Kovo 19 d. 17:47

Čiobrelis išrinktas 2023 metų vaistiniu augalu

Lietuva

Spe­cia­lis­tai at­krei­pia dė­me­sį, kad čiob­re­lis ne tik leng­vi­na ko­su­lio ir per­ša­li­mo simp­to­mus, ge­ri­na virš­ki­ni­mą, bet ir tu­ri kont­rain­di­ka­ci­jų bei ne­pa­gei­dau­ja­mų po­vei­kių, į ku­riuos bū­ti­na at­si­žvelg­ti. (Pixabay.com nuotr.)

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


261866

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) organizavo „Vaistinio augalo 2023“ rinkimus. Visuomenės, farmacijos bendruomenės balsavimu ir komisijos sprendimu šių metų vaistažole išrinktas čiobrelis.

Rinkimų rezultatus vienu trečdaliu lėmė viešas visuomenės balsavimas, o dviem trečdaliais – specialistų komisijos sprendimas. Komisijos nariai įvertino visuomenės bei medicinos ir farmacijos bendruomenės 2023 metų vaistinio augalo rinkimo rezultatus pagal vertinimo kriterijus:

Lietuvoje paplitę ir auginami, visuomenei gerai žinomi ir dažnai vartojami perspektyvūs vaistiniai, prieskoniniai (aromatiniai) augalai.

Kokybiška, saugi ir veiksminga vaistinė augalinė žaliava bei iš jos pagaminti preparatai ir jų poveikis žmogaus organizmui, pagrįstas moksliniais tyrimais.

Į finalą pateko penki vaistiniai augalai: čiobrelis, vaistinė ramunė, kartusis kietis, vaistinis šalavijas, vaistinis valerijonas.

2023 metais pripažintas prioritetas vaistiniam augalui – čiobreliui.

Komisijos nariai ekspertai pažymėjo, kad reikia atkreipti dėmesį į čiobrelio genties nomenklatūrą, morfologines ir chemines savybes – dominuojančių biologiškai veikliųjų junginių sudėtį ir jų poveikį.

Lietuvoje natūraliose augavietėse auga paprastasis (Thymus serpyllum L.) ir keturbriaunis čiobrelis (Thymus pulegioides L.), o introdukuoti – vaistinis (Thymus vulgaris L.) ir ispaninis čiobrelis (Thymus zygis L.).

Palyginus keturbriaunio ir paprastojo čiobrelio cheminę sudėtį, įvairių šalių tyrimais nustatyta šių rūšių augalų eterinio aliejaus dominuojančių chemotipų įvairovė ir jų skirtingos savybės: jie pasižymi priešuždegiminiu, antiseptiniu, priešgrybeliniu poveikiais ir plačiai naudojami maisto pramonėje kaip prieskoniai.

Vaistinis ir ispaninis čiobrelis yra Europos vaistų agentūros augalinių vaistinių preparatų komiteto (EMA HMPC) parengtuose Europos Bendrijos vaistinės augalinės žaliavos monografijos sąrašuose, kur nurodytos cheminės savybės bei čiobrelių preparatų terapinės indikacijos: kosulio ir peršalimo simptomų lengvinimas – vartojama vyresnių kaip 4 metų vaikų, paauglių ir suaugusiųjų.

Be to, vaistinis čiobrelis gerina virškinimą, mažina skrandžio spazmus, normalizuoja žarnyno mikroflorą, turi raminamąjį poveikį.

Pažymėtina, kad čiobrelių preparatai turi kontraindikacijų (negalima vartoti nėščiosioms, o vaikams skiria tik gydytojas) ir nepageidaujamų poveikių (vartojant didesniais kiekiais ir ilgesnį laiką, gali pasireikšti kepenų, inkstų sutrikimai, pykinimas).

Pranešimas spaudai