PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Liepos 11 d. 14:36

Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje – Leibos Lipšico 100-ųjų gimimo metinių minėjimo renginys

Šiauliai

Šiaulių „Aušros“ muziejusŠaltinis: Pranešimas spaudai


373218

2025 m. liepos 16 d., trečiadienį, 16 val. Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks renginys, skirtas visuomenininko, kraštotyrininko ir Šiaulių žydų bendruomenės metraštininko Leibos Lipšico (1925–2002) 100-osioms gimimo metinėms. Renginyje – istoriko Jono Kiriliausko paskaita „Leiba Lipšicas XX a. istorijos virsmuose“ bei artimųjų, bičiulių atsiminimai apie L. Lipšicą.

L. Lipšicas visą savo gyvenimą praleidęs Šiauliuose, amžininkų buvo vadinamas „vaikščiojančia enciklopedija“, nes išgyvenęs Holokaustą, Štuthofo ir Dachau lagerius, praradęs visus artimuosius, jis grįžo į gimtąjį miestą ir tolesnį savo gyvenimą pašventė miesto žydų istorijos tyrinėjimui. Gyvenimo pabaigoje Šiaulių „Aušros“ muziejui jis padovanojo savo darbą – rinkinį „Sušaudytas Šiaulių žydų pasaulis 1941–1944 m.“. Dvidešimt keturiose įvairaus dydžio bylose, sudarančiose per 2500 lapų (ploniausias – 75, storiausias – 371 lapų tomas), sukaupta virš 300 fotografijų, daugybė įvairių dokumentų, laiškų, žemėlapių, schemų. Medžiaga išskirstyta į 321 skyrių, surinkti dokumentai, literatūra lietuvių, rusų, vokiečių, anglų, jidiš, hebrajų kalbomis. Medžiaga, kurią surinko L. Lipšicas niekaip neišsitenka į rinkinio pavadinime apibrėžtą temą ar laiko ribas, nes apima žydų istoriją bendrai, nuo seniausių laikų iki šiandieninės modernios Izraelio valstybės. Tačiau rinkinys turi bendrą vardiklį, kuris susieja visą medžiagą į vieną bendrą visumą – tai Holokaustas. Jis analizuojamas iš žydų, kaip nukentėjusių perspektyvos (prisiminimai, statistika), taip pat pateikiami žydų gelbėtojų sąrašai ir duomenys apie tuos, kurie organizavo ir vykdė okupacinės vokiečių valdžios nurodymus.

Istoriko Jono Kiriliausko paskaita „Leiba Lipšicas XX a. istorijos virsmuose“ – tai bandymas papasakoti šio nepaprasto žmogaus gyvenimą platesniuose XX a. kultūriniuose kontekstuose bei atskleisti, kaip L. Lipšicas žvelgė į tam tikrus įvykius ir procesus, kurių dalyvis buvo jis pats.

Renginio organizatoriai: Šiaulių „Aušros“ muziejus, Šiaulių apskrities žydų bendruomenė