PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Liepos 18 d. 14:00

Būsto sąmata gali išaugti dėl laiku neatvesto interneto kabelio

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


240551

Namo statybos – sudėtingas procesas, reikalaujantis suplanuoti daug elementų, kaip elektra, vandentiekis, šildymas. Tačiau ryškėja tendencijos, kad vis mažiau statytojų ir namų savininkų visiškai nesuplanuoja ryšių įvado. Pandemija parodė, kad kliautis mobiliuoju internetu ar bevieliu tinklu dažnu atveju negalima. Todėl laiku nepadarius tam tikrų darbų ir siekiant sutaupyti, vėliau iškylančios išlaidos būna ženkliai didesnės.

Patyrė daugiau išlaidų

Kam teko susidurti su namo statybomis tikriausiai žino, koks tai sudėtingas procesas, reikalaujantis suplanuoti daug žingsnių. To nepadarius, vėliau mažos problemos gali išaugti iki didžiulių nesusipratimų, kurie kainuos didelius pinigus. Projektavimo stadijoje reikia numatyti visus būtinus inžinerinius elementus: kaip elektros, nuotėkų, dujotiekio tinklai.

Statytojai pastebi, kad vis daugiau žmonių pradžioje nenumato interneto įvado. Statybos projektavimo ir darbų įmonės UAB „Garantika“ vadovas Antanas Arvasevičius sako, kad ne kartą susidūrė su atvejais, kai pradžioje neatvedę elementaraus vamzdelio interneto kabeliui, vėliau tenka ardyti jau sudėtas plyteles ir kitus kiemo ar pastato apdailos elementus.

„Tuo pačiu kasimu paklojamas elektros kabelis, bet savininkas galvoja, kad jam interneto nereikės, naudosis bevieliu, tad papildomo vamzdelio nepakloja. Vamzdelio paklojimas šiame etape būtų kainavęs kelis eurus. Klientas vėliau suprato, kad bevielis internetas jam neveikia kaip tikėjosi, prašė atvesti kabelį. Teko kasti naują griovį, ardyti grindinį. Papildomi darbai vietoje kelių eurų jam kainavo beveik tūkstantį eurų. Kai namo statybos kainuoja beveik šimtą tūkstančių, taupyti kelis eurus nesuprantama“, – pastebi Antanas Arvasevičius.

Statybos. A. Rutkausko nuotr.

Planuoti laiku

Splius“ tinklo plėtros projektų vadovas Audrius Povilaitis sako, kad anksčiau, projektavimo metu, techniniuose dokumentuose būdavo privaloma numatyti visus įvadus, taip pat ir ryšių komunikacijų. Dabar to reikalavimo neliko, todėl statytojai ir užsakovai dažnai ignoruoja šį svarbų elementą. Pasak specialisto, tik vienas iš dvidešimties pasidaro reikiamus darbus laiku.

„Iki sklypo ribos pakloti vamzdį interneto kabeliui nieko nekainuoja, jei lyginsim bendrą pastato sąmatą. Bet žmonės galvoja, kad iki jų sklypo ryšių linijos dar neatvestos, kam to reikia, užteks mobilaus interneto. Vis dėlto tinklai plečiami, jeigu nėra šiandien, galbūt bus po metų ar kitų. Ir kai daug vartotojų vienu metu naudojasi mobiliuoju ryšiu, interneto greitis krinta. Tada klientams prisireikia kabelio, bet pradiniame etape nepadarius reikiamų darbų, vėliau jie kainuoja dešimtis kartų brangiau. Ir juos atlikti galima tik šiltuoju metų laiku, tad prisireikus čia ir dabar žiemą, to gali nepavykti padaryti“, – atkreipia dėmesį Audrius Povilaitis.

Bevielis ryšys nepadengia

Evaldas Papaurėlis, „Splius“ tinklo plėtros ir eksploatacijos vadovas sako, kad dabar net architektai kliaujasi mobiliuoju internetu ir projektuodami naujus namus rekomenduoja klientams apsieiti be įvadų šviesolaidiniam internetui. Būna atvejų, kai atveda įvadą iki namo ar buto, bet į kitus kambarius interneto tinklo kabelio neišvedžioja. Pasak specialisto, šviesolaidinio interneto kabelis nėra brangus, tuo tarpu mobilusis internetas ar bevielio ryšio (Wi-Fi) tinklas nepadengia viso namo, tada tenka statyti papildomas brangiai kainuojančias tinklo stiprinimo stoteles.

„Ypač pandemija parodė, kai visi iš namų ėmė dirbti, nuotoliniai vaizdo skambučiai, konferencijos. Mobilusis ryšys apkraunamas, sparta krenta drastiškai. Šviesolaidinis internetas tokios problemos neturi. Sutaupyti kelis eurus dabar, ar vėliau išleisti žymiai daugiau. Manau, būtų racionalu pasirūpinti interneto įvadu iš karto“, – sako Evaldas Papaurėlis.

Bendradarbiauja su statytojais

Evaldas Papaurėlis pastebi, kad dalis statytojų, projektuojančių naujus kvartalus, bendradarbiauja su „Splius“ ir pasirūpina reikiamais įvadais dar pradiniame etape. Tokios išlaidos pradiniame etape beveik nieko nekainuoja, bet vėliau prireikus būstus įsigiję savininkai gali lengvai prisijungti šviesolaidinį internetą.

„Naujų kvartalų vystytojai kreipėsi į mus, išsiaiškino, kokių įvadų reikia, kaip tinkamai suplanuoti, kad vėliau būtų galima naudotis šviesolaidiniu internetu ar kitomis ryšio paslaugomis be problemų. Vieno iš naujų kvartalų naujakuriai, jau sudarė sutartis su Splius, įsivedė internetą ir džiaugiasi jo kokybe ir sparta“, – sako Evaldas Papaurėlis.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad laiku padarius reikiamus žingsnius, tai padės ne tik sutaupyti laiko ir lėšų, bet ir apsaugos nuo papildomų rūpesčių ateityje. Net jeigu manote, kad šviesolaidinio interneto nereikės, nes nėra techninių galimybių dabar, labai didelė tikimybė, kad tokios galimybės atsiras ateityje. Jeigu kyla klausimų statant savo būstą, kreipkitės į „Splius“ – ilgametė specialistų patirtis ir praktika padės išspręsti visus su ryšiais ir jų įrengimu namuose rūpimus klausimus.

Remiamas turinys